Sub lupa FRF! Un singur jucător a rămas integralist în actuala ediţie de Liga 2. După ultima rundă, FC Voluntari dă cel mai bătrân marcator, iar Ceahlăul dă cel mai tânăr fotbalist folosit

Marius ANGHEL 29 Apr. 2025, 15:24 Liga 2
Sub lupa FRF! Un singur jucător a rămas integralist în actuala ediţie de Liga 2. După ultima rundă, FC Voluntari dă cel mai bătrân marcator, iar Ceahlăul dă cel mai tânăr fotbalist folosit

Federația Română de Fotbal a analizat meciurile din etapa a 6-a a play-off-ului Ligii 2, respectiv runda a 5-a din play-out, sezonul 2024-2025, și a transmis, din punctul său de vedere, cele mai interesante statistici.

Robert Geantă (Unirea Ungheni), Corvinul, Tudor Alistar (Ceahlăul), Adam Nemec (FC Voluntari), Valentin Robu (Metalul Buzău), Mark Karacsony (Csikszereda) și CS Afumaţi au fost vizați/vizate de FRF după cele nouă meciuri desfășurate la finalul săptămânii trecute.

Liga 2: cifrele etapei 6 din play-off și etapei 5 din play-out, potrivit FRF

În statistica pe care o dedică fiecărei runde din Liga 2, intitulată ”Cifrele etapei”, FRF a remarcat doar două lucruri din play-off, vizavi de doi jucători. Adam Nemec, de la FC Voluntari, a devenit cel mai bătrân marcator din actuala ediţie de campionat, iar Mark Karacsony, de la Csikszereda, a apărat poarta echipei sale după aproape un an.

Din play-out, federația a remarcat că Robert Geantă, portarul Unirii Ungheni, a rămas singurul jucător integralist în acest sezon al Ligii 2 în condițiile în care Mate Simon n-a jucat pentru Csikszereda în runda din weekend, în timp ce Valentin Robu, atacantul Metalului Buzău, a înscris din nou după 154 de zile! Totuși, în cazul acestuia din urmă, e exagerat să spui așa ceva, în condițiile în care a avut loc și pauza de iarnă, în care el nu a avut posibilitatea să intre pe teren, să joace și să marcheze.

Altfel, FRF o laudă pe Corvinul pentru media sa de goluri marcate în partea a doua a sezonului: 14 la număr! O statistică exagerată a FRF, în care sunt puse la comun echipele din play-off și cele din play-out. Oare Corvinul ar mai fi avut tot atâtea reușite și în meciuri cu adversari calificați în play-off?

S-a atras atenția asupra lui Tudor Alistar, aflat la debutul în Liga 2, pentru Ceahlăul, la vârsta de 16 ani, 3 luni și 3 zile, iar despre CS Afumați s-a transmis că nu a mai primit patru goluri într-un meci jucat în deplasare din 2017.

Mai jos vă redăm integral articolul federației, fiind interesant de privit punctul său de vedere despre evenimentele care au loc în cadrul competiției pe care o organizează.

”Cifrele etapei 6 din play-off, respectiv 5 din play-out:

1 singur integralist a mai rămas în actuala ediţie de campionat, Robert Geantă, portarul celor de la Unirea Ungheni. El a împărţit această onoare până înaintea acestei etape cu un alt portar, Maté Simon de la FK Csikszereda, dar internaționalul de juniori al României nu a figurat în lotul pentru meciul de la FC Voluntari, fiind menajat după ce gruparea din Miercurea Ciuc şi-a asigurat promovarea matematică în primul eşalon;

14 goluri marcate are Corvinul Hunedoara cu două etape înaintea încheierii play-out-ului, având cea mai bună ofensivă din tot eșalonul secund raportându-ne atât la etapele din play-out, cât şi cele din play-off. Gruparea antrenată de Florin Maxim are o medie de 3,5 goluri marcate pe meci în condițiile în care a jucat până acum doar patru partide. Locul secund la capitolul goluri marcate este impărţit de Steaua București şi CFC Argeș, ambele cu câte 11 goluri, dar pe parcursul a câte 6 meciuri fiecare;

16 ani, 3 luni şi 3 zile a avut Tudor Alistar la debutul în Liga 2 Casa Pariurilor în meciul cu Chindia Târgovişte din această rundă, el fiind introdus pe teren în minutul 86. Născut pe 23 ianuarie 2009, fundașul nemţenilor este cel mai tânăr fotbalist folosit de Ceahlăul Piatra Neamț în această ediţie de campionat;

39 de ani, 7 luni şi 24 de zile a avut Adam Nemec în ziua meciului cu FK Csikszereda, devenind cel mai bătrân marcator din actuala ediţie de campionat după reuşita din minutul 34 al partidei, cu care a deschis scorul pentru FC Voluntari;

154 de zile i-au trebuit lui Valentin Robu, golgheterul Metalului Buzău, ca să marcheze din nou pentru echipa buzoiană. Atacantul nou-promovatei în actuala ediţie de campionat a marcat de opt ori în 2024, ultima sa reuşită fiind consemnată pe 23 noiembrie, în duelul cu CS Afumaţi. Vârful buzoienilor a avut de aşteptat până în actuala rundă pentru a-şi trece în palmares primul gol din 2025;

353 de zile au trecut de la ultimul meci în care Mark Karácsony a apărat ultima oară buturile celor de la FK Csikszereda. Se întâmpla pe 8 mai 2024, într-un eșec cu Corvinul Hunedoara, scor 1-3, într-un meci disputat tot în deplasare, ca şi cel din actuala rundă în care a revenit ca titular în poarta liderului;

2841 de zile au trecut de la ultimul meci în care CS Afumaţi a primit patru goluri într-un meci de campionat disputat în deplasare. Pe 5 august 2017, în chiar prima etapă a sezonului 2017-2018, gruparea antrenată şi atunci de Vasile Neagu a fost învinsă cu 4-0 de către CS Mioveni, într-un meci în care a intrat pe final şi Constantin Robicek, singurul „supravieţuitor” care a fost prezent pe teren şi în actuala rundă, în eșecul cu acelaşi scor de la Chiajna.”, este statistica FRF semnată de Mihai Andrieș, membru în Departamentul Competiții al FRF.

Foto: George Ilinca (Sport Pictures)

Marius ANGHEL 29 Apr. 2025, 15:24 Liga 2
Pe aceeași temă