Șocant! Jurnalist interzis pe stadion, printr-un ordin de protecție cerut de jurista unui club, în nume personal: ”I-am făcut o poză la casa de bilete, e incredibil ce se întâmplă!”

Antonio BURCĂ 03 May. 2025, 18:29 Liga 2
Șocant! Jurnalist interzis pe stadion, printr-un ordin de protecție cerut de jurista unui club, în nume personal: ”I-am făcut o poză la casa de bilete, e incredibil ce se întâmplă!”

Caz absolut șocant la Târgoviște, unde Chindia se chinuie să evite barajul de retrogradare în Liga 3, la aproape doi ani de la picajul din prima ligă, iar conducerea clubului e preocupată să închidă gura jurnaliștilor independenți!

Dacă echipa lui Costel Pană se luptă din răsputeri în acest final de sezon pentru a se menține în Liga 2, conducerea clubului e mai preocupată de altceva în această perioadă. Nu neapărat să se dedice 100 la sută pentru a rezolva problemele financiare care au măcinat și au adus echipa în această situație rușinoasă, ci continuă să aibă războiul său cu fostul ofițer de presă și om bun la toate în cadrul clubului, Ionuț Marin (foto principal, primul din dreapta), acum jurnalist și corespondent al Liga2.ro în județul Dâmbovița!

Fostul ofițer de presă al Chindiei, corespondentul Liga2.ro la Târgoviște, a primit interdicție să se apropie de jurista clubului, implicit are interzis pe stadion!

Judecătoria Târgoviște s-a pronunțat ieri după prânz, 2 mai 2025, într-un dosar depus de jurista Chindiei, Georgiana Niculae, în data de 30 aprilie, și tratat în regim de urgență de către magistrați.

Niculae a cerut ordin de protecție care să îl vizeze pe Ionuț Marin, fost ofițer de presă al Chindiei și acum corespondent Liga2.ro, jurista Chindiei considerând că a fost hărțuită de ziarist, care nu a făcut altceva decât să relateze, prin materiale de presă, activitatea angajatei clubului!

Instanța de fond i-a dat dreptate juristei, ieri, instituind, cu ajutorul Poliției, ordin de protecție pentru Niculae pe o perioadă de șase luni, interval în care Ionuț Marin nu se poate apropia de reclamantă la mai puțin de 50 de metri și, în mod separat, și aici intervine absurdul, nici de stadionul ”Eugen Popescu”, unde lucrează ”victima”!

Decizia este executorie începând din momentul pronunțării, de ieri, de la ora 13:30, dar poate fi atacată cu apel în trei zile de la pronunțare!

  • ”Solutia pe scurt: Admite în parte cererea aşa cum a fost precizată, având ca obiect ordin de protecţie formulată de reclamanta NICULAE MARINA GEORGIANA, CNP xxxxxxxxxxxxx, cu domiciliul în Târgovişte, Bd. Libertăţii, bl. A3C, ap.9, judeţ Dâmboviţa în contradictoriu cu pârâtul MARIN CRISTIAN IONUŢ, CNP xxxxxxxxxxxxxxxx, cu domiciliul în Târgovişte, Bd. Mircea cel Bătrân, nr. 7, bl. A4H, et.7, ap.27, judeţ Dâmboviţa. Emite ordinul de protecţie împotriva pârâtului MARIN CRISTIAN IONUŢ, pentru o perioadă de 6 luni de la data emiterii, dispunând: 1. obligarea pârâtului la păstrarea unei distanţe minime determinate de 50 metri faţă de victima reclamantă NICULAE MARINA GEORGIANA, cu excepția situațiilor în care se impune, potrivit legii, prezența concomitentă în fața instanțelor de judecată, a organelor de urmărire penală sau a altor instituții și autorități publice; 2. obligarea pârâtului la păstrarea unei distanţe minime determinate de 50 metri faţă de locul de muncă al reclamantei NICULAE MARINA GEORGIANA – Stadionul Eugen Popescu din Târgovişte, str. Justiţiei, nr. 3, judeţul Dâmboviţa; 3. interzicerea pârâtului a oricărui contact, inclusiv telefonic, prin corespondenţă sau în orice alt mod, cu victima NICULAE MARINA GEORGIANA. Atrage atenţia pârâtului Marin Cristian Ionuţ, că încălcarea oricăreia dintre măsurile dispuse prin ordinul de protecţie constituie infracţiune conform art. 12 alin. 5 şi art. 18 alin. 1 din Legea nr. 26/2024. Atrage atenţia persoanelor protejate, reclamantei Niculae Marina Georgiana, că respectarea măsurilor dispuse prin ordinul de protecţie este obligatorie şi pentru acesta conform art. 19 alin. 3 din Legea nr. 26/2024. Stabileşte onorariul cuvenit apărătorului din oficiu desemnat pentru reprezentarea intereselor procesuale ale pârâtului (avocat Ionescu Daniela), la suma de 1150 lei, conform art. 2 alin. 1 pct. 1 lit. o) din Protocolul nr. 2/4880/08.02.2024 încheiat între MJ şi UNBR, această sumă urmând a fi avansată din fondurile special constituite în acest sens conform legii. Obligă pârâtul la plata către stat a câte unei sume de 1150 lei reprezentând onorariul cuvenite apărătorului din oficiu desemnat pentru reprezentarea intereselor părţii, sens în care un exemplar al prezentei se va comunica administraţiei financiare de la domiciliul pârâtului. Ia act că reclamanta va solicita cheltuieli de judecată pe cale separată. Prezenta se comunică, în termen de 5 ore de la pronunţare, I.P.J. Dâmbovița –Poliţia Municipiului Târgovişte, judeţul Dâmbovița şi Direcţiei pentru Evidenţa Persoanelor şi Administrarea Bazelor de Date. Executorie. Fără somaţie şi fără trecerea vreunui termen. Cu drept de apel în termen de 3 zile de la pronunţare. Cererea de apel se va depune la sediul Judecătoriei Târgoviște. Pronunţată azi, 02 mai 2025, ora 13:30, prin punerea soluţiei la dispoziţia părţilor de către grefa instanţei.
    Document: Hotarâre 1998/2025 02.05.2025”, sună decizia Judecătoriei Târgoviște.

Judecătoria Târgoviște, pe mână cu jurista Chindiei?

Jurnalistul, aflat în aceste zile în vacantă în Italia, a fost șocat la aflarea pronuntării Judecătoriei Târgoviște.

”Miercuri după-amiază a ajuns o citație acasă, mi-au transmis-o vecinii, joi am transmis Judecătoriei un punct de vedere, însoțit de o cerere de amânare a cauzei. Nu aveam cum să ajung la proces. Am citit repede acțiunea, femeia susține că are probleme psihice și că ar urma tratament specializat, fără a oferi vreun detaliu! Voi face apel, pentru că au fost zile libere, ieri s-a judecat un singur proces, acesta, probabil că nici nu a descărcat cineva de la instanță mailul meu. A fost propus un avocat din oficiu, căruia ar trebui să-i plătesc eu 1.150 lei, ori omul ăsta nici măcar nu a luat legătura cu mine. Cum să mă apere cineva în acest mod?!”, a spus Ionuț Marin.

Ionuț Marin a fost contactat ieri, la nici două ore de la emiterea ordinului de protecție, de Poliția Municipiului Târgoviște, pentru a-i fi înmânat documentul. La telefon i s-a comunicat, e drept, neoficial, că poate merge la meciuri, dar să nu se apropie de juristă, în plus, nici ea nu are voie să se apropie de el, orice încălcare a ordinului fiind considerată infracțiune și tratată ca atare.

”Am sesizat Asociația Presei Sportive, transmit astăzi o sesizare pentru clarificări Jandarmeriei, apoi voi merge în instanță pentru a solicita prejudicii morale de la această femeie pentru care singurul lucru care contează în viață e să facă rău”, a declarat Marin.

De unde a pornit totul!

Georgiana Niculae a deschis, în luna februarie, un proces civil contra fostului ofițer de presă al Chindiei, în care solicită daune morale pentru defăimare!

Cererea de obținere a unui ordin de protecție a fost depusă după ce Niculae a fost fotografiată, din exteriorul clădirii stadionului ”Eugen Popescu”, vânzând bilete la meciul cu Ceahlăul, în timp ce casa de bilete dedicată a rămas închisă, spre indignarea microbiștilor!

Nicio lege nu interzice fotografierea sau filmarea persoanelor adulte pe domeniul public.

”Această juristă a fost tot timpul pusă pe ceartă și pe dat afară oameni din club. Fosta contabilă, Steluța Dumitru, a fost efectiv terorizată de Niculae. O jignea zilnic, o făcea să plângă, până la urmă jurista a avut grijă să îl convingă pe Andrei Cordoș să îi desfacă contractul de muncă în prima zi a lui la Chindia. Și e doar un exemplu, cazurile sunt multe”, a mai spus Ionuț Marin despre fosta sa colegă de la Chindia.

Foto: DB-sport.ro

Antonio BURCĂ 03 May. 2025, 18:29 Liga 2
Pe aceeași temă