România U21, abonată la eșecuri rușinoase: a pierdut cu Slovacia U21 după ce a condus la două goluri. Cât au jucat fotbaliștii din Liga 2

Răzvan STÎNGĂ 08 Jun. 2022, 15:19 Liga 2

România U21 a pierdut și al doilea meci amical disputat în acțiunea din luna iunie. Elevii lui Florin Bratu au cedat în testul cu Slovacia U21, după ce au pierdut și cu Georgia U21, scor 0-2. Tricolorii sub 21 de ani au fost învinși cu 3-4, după ce au condus cu 2-1 la pauză. Dintre jucătorii din Liga 2 convocați, toți trei au jucat.

România U21 a pierdut amicalul cu Slovacia U21 după ce a condus la două goluri!

România U21 s-a văzut condusă repede în amical, încă din minutul 17, când a marcat Adam Tucny. Elevii lui Florin Bratu au revenit și chiar puteau să câștige amicalul, mai ales că, așa cum spuneam, au intrat la cabine în avantaj. A devenit 2-1 pentru România U21 în urma reușitelor lui Jovan Markovic (minutul 25) și Marius Corbu (minutul 34).

Și după pauză a intrat bine selecționata noastră, mai ales că a marcat pentru 3-1 în minutul 46, în debutul părții secunde, prin același atacant al Universității Craiova, Markovic.

De atunci însă, poate și pe fondul relaxării specifice tricolorilor, Slovacia U21 a întors incredibil și s-a impus la un gol diferență, scor 4-3. Au marcat Matus Vojtko, în minutul 54, de la 11 metri, după care, în ultimele 10 minute, au ieșit în evidență Kelemen, în minutul 80, și Kapralik, în minutul 82.

Toți cei trei fotbaliști din Liga 2 au jucat

Din lotul României U21 au făcut parte și trei jucători din Liga 2, este vorba de Tudor Telcean (CS Comunal Șelimbăr), Szilard Gyenge (FK Miercurea Ciuc) și Raul Bălbărău (Steaua). Au jucat toți, dar Telcean a prins cele mai multe minute, fiind înlocuit pe final, în minutul 90.

Cei doi portari, Gyenge și Bălbărău, au prins și ei minute, fiind introduși de Florin Bratu în minutul 46, respectiv minutul 90.

• România U21 în partida cu Slovacia U21: Popa (cpt.) (Gyenge 46′), (Bălbărău 90′) –Telcean (Tîrlea 90′), Drăgușin, Farcaș (Bîrzu 90′), Dumitrescu – Lixandru (Mărginean 73′), Dican (Isac 63′), Grameni (Petrila 90′) –Corbu (Birligea 63′), Miculescu (Cîmpanu 73′) – Markovic (Stoica 63′);
    Rezerve neutilizate: Pitu;

Lotul naționalei României sub 21 de ani pentru acțiunea din luna iunie

portari: Mihai Popa (FC Voluntari), Szilard Gyenge (FK Miercurea Ciuc), Raul Bălbărău (Steaua);
fundași: Vladimir Screciu (Universitatea Craiova), Ricardo Farcaș (Siena | Italia), Tudor Telcean (CS Comunal Șelimbăr), Victor Dican (FC Botoșani), Alexandru Țîrlea (Alaves | Spania), Andres Dumitrescu (Sepsi OSK), Radu Drăgușin (Salernitana | Italia);
mijlocași: Marius Corbu (Academia Pușkaș | Ungaria), Alexandru Cîmpanu (Universitatea Craiova), Claudiu Petrila (CFR Cluj), Ștefan Baiaram (Universitatea Craiova), Constantin Grameni (Farul Constanța), Andrei Mărginean (Messina | Italia), Mihai Lixandru (CS Mioveni), Damian Isac (UTA Arad), Alexi Pitu (Farul Constanța);
atacanți: Ianis Stoica (FCSB), Jovan Markovic (Universitatea Craiova), David Miculescu (UTA Arad), Daniel Birligea (CFR Cluj);

România U21 va avea primul meci oficial abia la anul

Până la Campionatul European din 2023, tricolorii vor juca doar meciuri amicale, nu și oficiale. Nu mai trebuie să treacă prin emoțiile calificărilor, întrucât vor fi prezenți la turneul final din postura de țară gazdă. România și Georgia sunt țările organizatoare ale competiției EURO U21 din 2023.