România U20, victorie la zero cu Polonia U20! Gabriel Buta de la Unirea Dej, printre marcatorii jocului de la Arad

Andrei PASCU 21 Nov. 2022, 22:27 Liga 2

România U20 a înregistrat prima victorie în actualul sezon de Elite League U20, competiție amicală. Tricolorii lui Daniel Pancu au reușit să treacă de selecționata similară a Poloniei, scor 2-0, după ce joi au pierdut întâlnirea cu Italia U20, scor 1-2.

România U20, victorie cu Polonia U20, scor 2-0, în Elite League U20

România U20 a marcat câte un gol pe repriză și a făcut un meci solid. Scorul la pauză a fost 1-0, tabela fiind deschisă de Ianis Stoica, în minutul 16, care a marcat cu o lovitură de cap în urma unui corner executat din partea stângă. Anterior, România U20 putea deschide scorul încă din minutul 12, dar șutul lui Rareș Pop, de la distanță, a fost respins.

Același Pop putea face 2-0 până la pauză, dar a ratat de două ori ținta, la aceeași fază, în minutul 27, portarul Poloniei U20, Bieganski, intervenind foarte bine.

Gabriel Buta, jucătorul echipei Unirea Dej, gol în România U20 – Polonia U20

Apoi, în partea a doua, de doar 10 minute a avut nevoie România U20 pentru a face 2-0. A ieșit în evidență chiar un jucător din Liga 2, Gabriel Buta, care a punctat din careul mic, dintr-o lovitură liberă care a fost deviată și cu capul anterior de un tricolor.

Buta a anticipat bine direcția balonului și s-a mișcat mai repede decât portarul Bieganski. A împins balonul în poartă cu vârful ghetei și a stabilit scorul final.

Dintre jucătorii din Liga 2, pe lângă Gabriel Buta, care a intrat pe teren la pauză, au mai evoluat și Ionuț Mitran (CSM Slatina), pe teren în prima repriză, Costin Amzăr (Dinamo), pe teren din repriza a doua, Denis Radu (Politehnica Timișoara), pe teren din repriza a doua, Aurelian Ciuciulete (Unirea Constanța), pe teren până în minutul 81, Andrei Pandele (Unirea Constanța), introdus în minutul 59, Ahmed Bani (Dinamo), intrat în minutul 15, Alexandru Mogoș (Ripensia), introdus în minutul 74.

Sergiu Rimovecz (CSM Reșița, Liga 3) a intrat pe teren în minutul 81, iar Paul Toroc (Ripensia) și Denis Oncescu (Dinamo) au fost rezerve neutilizate.

• România U20:  Sava – Mitran (Radu 46′), Ignat, Ilie (Mogoș 74′), Borza (Amzăr 46′) – Perianu (Buta 46′), Ciuciulete (Rimovecz 81′), Mihai (Pandele 59′) – Pop (Bratu 59′), Stoica (cpt.) (Cojocaru 59′), Andronache (Bani 15′), ( Filip 59′)
    Rezerve neutilizate:  Toroc, Oncescu

România U20, pe locul 5 în Elite League U20

România U20 se află pe locul 5 în clasamentul Elite League U20, cu 3 puncte după patru meciuri. Înaintea întâlnirii cu Polonia U20, tricolorii lui Daniel Pancu pierduseră cu Cehia U20, scor 1-2, Germania U20, scor 0-1, și Italia U20, scor 1-2.