România U19, cu 12 jucători din ligile inferioare în lot, a învins Ungaria U19. Doi fotbaliști din Liga 2, printre marcatori

Andrei PASCU 23 Aug. 2023, 21:45 Liga 2

România U19 organizează un stagiu de pregătire de câteva zile, 20-24 august, iar în planul selecționerului Adrian Dulcea a fost și o partidă amicală. Tricolorii sub 19 ani au întâlnit selecționata similară a Ungariei, pe care au învins-o la limită, scor 3-2.

Din lot au făcut parte și 12 jucători din ligile inferioare.

România U19, victorie într-un amical cu Ungaria U19, 3-2

România U19 s-a pregătit, în aceste zile, la Timișoara și în Ungaria, în Ungaria având loc și partida de verificare, în localitatea Telki. A fost un test foarte bun pentru România U19, care se pregătește să debuteze în preliminariile EURO, spre finalul anului.

În lot s-au regăsit, așadar, 12 jucători din ligile inferioare, din Liga 2 și Liga 3, portarii Adrian Frânculescu (Steaua) și Vlad Răfăilă (Dunărea Călărași), fundașii Mario Geană (Unirea Dej), Mario Aioanei (Unirea Slobozia), Mario Tudose (Campionii FC Argeș), mijlocașii Cosmin Costea (CSM Alexandria), Fabiano Cibi (CSC Dumbrăvița), Patrick Dulcea (Campionii FC Argeș), Eric Vînău (CSC Șelimbăr), Dan Spătaru (Kids Tâmpa Brașov), Andreas Burcea (Concordia Chiajna) și atacantul Raul Rotund (CSC Șelimbăr).

Dintre aceștia, doar Cosmin Costea (CSM Alexandria) nu a evoluat nici măcar un minut. În altă ordine de idei, Mario Tudose (Campionii FC Argeș) a fost căpitan în duelul cu maghiarii.

Doi jucători din Liga 2 au marcat în Ungaria U19 – România U19

În plus, două dintre golurile României U19 au fost reușite de doi jucători din Liga 2, de Mario Tudose și Mario Aioanei (Unirea Slobozia), care au punctat în minutele 35 și 89. Celălalt gol al tricolorilor a fost semnat de Alexandru Stan (Rapid).

Ungurii au marcat câte un gol pe repriză, prin Andras Bukovics, minutul 13, și Zalan Atrok, minutul 54.

• România U19 a evoluat în următoarea formulă: Răfăilă (Frânculescu 46’) –Aioanei, Jalade (Bădescu 66’), Tudose (cpt.), Vînău (Iurasciuc 87’) – Cibi, Gogescu (Geană 66’), Dulcea –Rădulescu, Stan (Rotund 46’), Burcea (Spătaru 59’)

Lotul României U19 pentru acțiune:

Portari: Adrian Frânculescu (Steaua), Vlad Răfăilă (Dunărea Călărași)
Fundași: Mario Geană (Unirea Dej), Mario Aioanei (Unirea Slobozia), Mario Tudose (Campionii FC Argeș), Robert Jalade (Sevilla FC / Spania), Darius Iurasciuc (UTA Arad), Robert Bădescu (Rapid)
Mijlocași: Cosmin Costea (CSM Alexandria), George Gogescu (FCSB), Fabiano Cibi (CSC Dumbrăvița), Patrick Dulcea (Campionii FC Argeș), Eric Vînău (CSC Șelimbăr), Dan Spătaru (Kids Tâmpa Brașov), Andreas Burcea (Concordia Chiajna), Mihnea Rădulescu (Petrolul )
Atacanți: Alexandru Stan (Rapid ), Raul Rotund (CSC Șelimbăr)

România U19 se pregătește de preliminariile EURO 2024

România U19 va juca, în perioada 11 octombrie – 17 octombrie, în turul 1 preliminar al calificărilor pentru Campionatul European din 2024. A fost repartizată în Grupa 10, din care mai fac parte Cehia U19, Finlanda U19 și San Marino U19.

Meciurile vor avea loc în Cehia, iar primele două clasate din fiecare grupă, alături de cea mai bună echipă clasată pe locul 3, vor merge la Turul de Elită.

EURO 2024 va avea loc în Irlanda de Nord.