România U18, eșecuri pe linie la Turneul celor 4 Națiuni. Tricolorii au pierdut și amicalele cu Spania U18 și Turcia U18

Andrei PASCU 16 Oct. 2023, 15:59 Liga 2

România U18 a terminat cu eșecuri pe linie Turneul celor 4 Națiuni (Spania). Tricolorii conduși de Ion Marin au pierdut în primul meci, joi, cu Portugalia, scor 0-5, iar ulterior au cedat și duelurile cu Spania U18 (sâmbătă, scor 1-2) și Turcia U18 (luni, scor 1-2).

Aproape de remiză a fost România U18 în partida cu Spania U18, primind gol în minutul 1 al prelungirilor reprizei secunde.

România U18, eșecuri pe linie la Turneul celor 4 Națiuni

Întâlnirea cu spaniolii a fost una pe care tricolorii o puteau termina pe plus, singura. Au primit gol în minutul 39, de la 11 metri, dar au egalat în minutul 50, prin David Păcuraru (Farul). Însă, golul primit în minutul 90+1 a consemnat un nou eșec.

Reamintind, din Liga 2 au fost convocați șapte jucători, portarul Mate Simon (FK Miercurea Ciuc), fundașii Alexandru Ureche (FK Miercurea Ciuc), Matei Marin (Steaua), Hussein Shehait (Steaua), Bogdan Bacalu (Ceahlăul Piatra Neamț), mijlocașii Răzvan Florea (Steaua), David Matei (Steaua), iar pe teren nu s-au aflat, contra Turcia U18, Simon, Matei, Florea, Ureche și Bacalu, fiind rezerve neutilizate.

• România U18, contra Spania U18: Munteanu (cpt.) – Cercel, M. Marin, Hussein, Călugăr – Lăpădătescu (Ciupei 70′), Szimionaș –Barbu (Păcuraru 40′), Băsceanu (Fălcușan 40′), Tarbă (Gheorghe 65′) – Vermeșan (Kodor 65′)
    Rezerve neutilizate: Simon – D. Matei, Florea, Bacalu, Ureche

România U18, 1-2 cu Spania U18 și Turcia U18

Referitor la partida cu Turcia U18, selecționata noastră a marcat golul în minutul 86, prin Luca Băsceanu (Farul). În acel moment era deja 2-0 pentru adversari, în urma unor goluri venite în minutele 2 și 62.

De această dată, în duelul de luni, 16 octombrie, pe teren s-au aflat toți cei din Liga 2 convocați.

• România U18, contra Turcia U18: Simon – Cercel, Fălcușan (cpt.), Hussein (Ureche 65′), Bacalu (Călugăr 46′) – Szimionaș (Ciupei 69′), Lăpădătescu (Băsceanu 46′), D. Matei (Florea 46′) – Păcuraru, Vermeșan (Kodor 46′),  Gheorghe (Tarbă 65′)
    Rezerve neutilizate: Munteanu

Reprezentativa U18 a României, formată din juniori născuți începând cu 1 ianuarie 2006, a disputat trei meciuri de pregătire la Turneul celor 4 Națiuni găzduit de Spania.

În ultimul meci al turneului, reprezentativa României a pierdut în fața Turciei, scor 1-2. Adnan Karahisar a marcat pentru Turcia în minutele 2 și 62, în timp ce pentru România a marcat Luca Băsceanu în minutul 86”, a transmis Federația Română de Fotbal.

Lotul României U18 pentru Turneul celor 4 Națiuni:

Portari: Rafael Munteanu (Farul), Mate Simon (FK Miercurea Ciuc)

Fundași: Alin Chinteș (Universitatea Cluj), Ionuț Cercel (Farul), Darius Fălcușan (Empoli / Italia), Alexandru Ureche (FK Miercurea Ciuc), Matei Marin (Steaua), Hussein Shehait (Steaua), Răzvan Călugăr (Universitatea Cluj), Bogdan Bacalu (CSM Ceahlăul)

Mijlocași: David Păcuraru (Farul), Gabriel Gheorghe (Rapid), Paul Ciupei (CFR Cluj), Robert Lăpădătescu (Universitatea Craiova), Răzvan Florea (Steaua), Luca Szimionaș (Hellas Verona / Italia), David Matei (Steaua), Luca Băsceanu (Farul), Ianis Tarbă (Celta Vigo / Spania), David Barbu (Universitatea Craiova)

Atacanți: Jason Vescan-Kodor (Lecce / Italia), Ioan Vermeșan (Hellas Verona / Italia)