Răzvan Grădinaru revine în România, în Liga 2! Fostul fundaș al FCSB și Dinamo a semnat cu o echipă la care a ajuns și Alin Manea, plecat de la Metalul Buzău

Marius ANGHEL 09 Jul. 2025, 18:05 Liga 2
Răzvan Grădinaru revine în România, în Liga 2! Fostul fundaș al FCSB și Dinamo a semnat cu o echipă la care a ajuns și Alin Manea, plecat de la Metalul Buzău

Alte două achiziții perfectate și anunțate de ACSM Reșița pentru noul sezon de Liga 2 sunt Răzvan Grădinaru, o fostă speranță a fotbalului românesc, ajuns acum, la aproape 30 de ani, în liga secundă, din postura de liber de contract, și Alin Manea, ultima dată la Metalul Buzău.

Grădinaru, fundaș lateral dreapta născut la Zimnicea, vine din Cipru, de la Karmiotissa.

Răzvan Grădinaru a semnat cu ACSM Reșița

După atacantul Nicu Modan (30 ani) și fundașul central Claudiu Apro (29 ani), ambii foști la CSC Dumbrăvița și aflați la Reșița încă de la reunirea echipei, trupa din Valea Domanului a anunțat că a ajuns la un acord cu Răzvan Grădinaru, fundaș dreapta care în data de 23 august va împlini 30 de ani.

Jucătorul crescut la Dinamo și clubul lui Gigi Becali, FCSB, a evoluat la nivel de seniori pentru FCSB, Oțelul Galați (cel falimentar), Concordia Chiajna, Poli Iași, FC Voluntari, Viitorul Constanța, Gaz Metan Mediaș, Dinamo și Karmiotissa (Cipru).

Pentru aceasta din urmă a evoluat în 20 de meciuri în sezonul recent încheiat al primei ligi din Cipru, circa 900 de minute.

Sezonul trecut l-a început în Liga 2, la Concordia Chiajna, pentru care a evoluat un singur meci, apoi a plecat la Karmiotissa, pentru care evoluase și în sezoanele 2022/23 și 2023/24. Pentru ilfoveni a mai jucat și în prima ligă, din 2015 până în 2019, dar și în Liga 2, în primul sezon de după retrogradare, 8 jocuri, fiindcă apoi a trecut la Poli Iași, prezentă în prima ligă.

”Se alătură echipei noastre: Răzvan-Toni-Augustin GRĂDINARU!
Fundaș dreapta, 29 de ani
Ultima echipă: Karmiotissa (Cipru)
Bine ai venit şi mult succes în tricoul rossoner!”, sună anunțul sec al celor de la ACSM Reșița.

Alin Manea a ajuns în Valea Domanului după despărțirea de Metalul Buzău

Totodată, cu trupa bănățeană a semnat și Alin Manea, mijlocaș ofensiv despărțit recent de Metalul Buzău, echipă din orașul său natal.

Manea a jucat puțin pentru Metalul în sezonul recent de Liga 2, doar 11 meciuri, circa 600 de minute, și a înscris 1 gol. În cariera sa a mai evoluat pentru Corona Brașov, U Craiova, Sportul Snagov, Dacia Unirea Brăila, Chindia Târgoviște, ASU Poli Timișoara și Gloria Buzău.

”Al patrulea jucător sosit în lotul reșițenilor: Alin-Mihai MANEA!
Mijlocaș ofensiv, 28 de ani
Ultima echipă: Metalul Buzău
Bine ai venit şi mult succes în tricoul rossoner!”, a transmis ACSM Reșița.

Patru achiziții perfectate de ACSM Reșița. Urmează amicalul cu CSC Dumbrăvița

La momentul reunirii, Flavius Stoican spunea următoarele despre ceea ce își mai dorește la capitolul achiziții: ”Mai suntem în discuții cu jucători pentru ofensivă. Nu pot să vă dau nume deocamdată, dar suntem în tratative foarte avansate. Ne mai trebuie un atacant, pentru că vreau să aibă concurență Nicu Modan, și doi jucători pe zonele laterale.

Grădinaru este fundaș lateral, iar Manea este mijlocaș ofensiv, astfel că ei se încadrează în ceea ce-și dorea antrenorul Reșiței.

În această vară, clubul a anunțat prelungirea contractelor cu jucătorii: Cătălin Căpățână, Nicușor Fota, Elton Constantino da Silva, Andrei Burlacu, Robert Jerdea, Oaudie Salhi, Erico Constantino da Silva, Marius Cioiu, Raul Șteau, Alin Dudea și Mihai Dolghi.

Nu mai continuă cu echipa Florian Haită (FC Voluntari), Ianis Doană, Andrei Lascu (ambii trecuți la Steaua), Florin Gașpăr, Matei Goga (reveniți la U Craiova), Cristian Bocșan, Denis Fărăgău, Moussa Samake (revenit la CFR Cluj) sau Cosmin Tucaliuc (Cetatea Suceava), în timp ce Sergiu Rimovecz este exclus din lot pentru neprezentarea sa nici la reunire.

  • Altfel, trupa antrenată de Flavius Stoican dispută vineri, 11 iulie, de la ora 11:00, la Șag, un amical cu CSC Dumbrăvița. E al doilea test al verii, după ce în primul s-a pierdut contra Vulturii Fărcășești (scor 0-2).
  • În perioada 14-26 iulie, ACSM Reșița se va afla într-un cantonament în Slovenia, unde va disputa și patru jocuri test.

Foto: Răzvan Păsărică / Sport Pictures

Marius ANGHEL 09 Jul. 2025, 18:05 Liga 2
Pe aceeași temă