CSM Olimpia Satu Mare obține primul punct în Liga 2, dar rămâne tot ultima. Bogdan Lobonț vede partea bună după partida cu CSC Șelimbăr: ”Și noi avem pretenții, chiar dacă suntem ultimii”

Andrei PASCU 20 Sep. 2025, 21:33 Liga 2
CSM Olimpia Satu Mare obține primul punct în Liga 2, dar rămâne tot ultima. Bogdan Lobonț vede partea bună după partida cu CSC Șelimbăr: ”Și noi avem pretenții, chiar dacă suntem ultimii”

A fost nevoie ca formațiile CSC Șelimbăr și CSM Olimpia Satu Mare să se întâlnească în meci direct pentru a obține primul punct fiecare în acest sezon de Liga 2. Clasate pe ultimele locuri în divizie, ele s-au aflat față în față în etapa a 7-a.

Confruntarea s-a terminat la egalitate, scor 1-1, ambele goluri fiind marcate în repriza secundă. La pauză a fost tot rezultat de egalitate, 0-0.

Primul punct în 2025-2026 pentru CSC Șelimbăr și CSM Olimpia Satu Mare

Cele două echipe erau în căutarea primului punct în Liga 2, iar ambele au marcat la acest capitol, în clasament, după ce s-au întâlnit, sâmbătă (20 septembrie), în meci direct. CSM Olimpia Satu Mare chiar a marcat pentru 1-0, în minutul 56, când a ajuns la finalizare Matei Marin, dar nu a putut să își treacă în cont trei puncte.

Gazdele pregătite de Eugen Beza au forțat și au marcat destul de repede pentru 1-1, după numai patru minute, în minutul 61 mai precis, prin recent transferatul Kamil Wiktorski. Experimentatul fundaș a punctat cu o lovitură de cap, în urma unui corner, iar astfel CSC Șelimbăr a bifat primul meci fără eșec, la fel ca formația din Satu Mare de altfel.

  • CSM Olimpia: Deaky – Ghazoini, Mat. Marin, Al. Sabău, Oanea (cpt.) – Mustacă (Danu 69′), Popșa (Stăiculescu 84′), Donca (Cos. Zamfir 69′), Ad. Pop (B. Pinter 46′) – Magyari, Torvund
    Rezerve neutilizate: Văduva – Văsălie, Zsiga, Todoran, Copaci

Bogdan Lobonț încearcă să vadă partea bună și are încredere în ce va urma

Bogdan Lobonț, directorul tehnic al nou-promovatei, a declarat că este mulțumit de faptul că echipa sa a spart gheața, dar că, în mod evident, vrea mai mult. Vede în continuare că jucătorii sunt la nivelul în care au nevoie de adaptare în Liga 2, dar în curând ar putea să ajungă într-un ritm bun, să reușească să lege seriile pozitive.

Până acum, CSM Olimpia Satu Mare se vede ca fiind cea mai slabă echipă a campionatului, iar după etapa 7 rămâne tot ultima în Liga 2.

E un punct câștigat, ținând cont de cum s-a terminat meciul. Dacă aveam mai multă agresivitate, poate reușeam chiar mai mult. Situația, însă, nu e cea pe care o dorim, dar muncim în această direcție. E normal ca mulți jucători care sunt cu noi să nu aibă ritmul sau intensitatea Ligii 2.

De câteva săptămâni lucrăm la acest aspect, iar în curând vom aduna puncte și vom face meciuri mai bune. Toate echipele au pretenții, dar la meciul de azi eram noi și Șelimbăr fără punct. Și noi avem pretenții, chiar dacă suntem pe ultimul loc.

A fost o partidă cu multe gesturi tehnice greșite, dar cumva e normal, e presiune”, a precizat Bogdan Lobonț la Sport Total FM.

Urmează o deplasare pentru elevii lui Bogdan Lobonț

Altfel, CSM Olimpia Satu Mare are 1 punct după primele șapte runde din Liga 2, fiind pe ultimul loc, 22, dar deasupra, CSC Șelimbăr, are tot 1 punct acumulat. Penultima clasată în divizie este CSC Dumbrăvița, care a strâns până acum 3 puncte.

Următoarea etapă aduce o deplasare pentru CSM Olimpia Satu Mare, la Metalul Buzău, formație care se află pe locul 12 în acest moment, cu 10 puncte. În runda a 7-a, buzoienii au pierdut pe terenul celor de la Poli Iași, scor 1-2.

Toate meciurile sunt dificile, în următoarea etapă vom merge la Buzău, apoi vom întâlni Dumbrăvița acasă. Trebuie să adunăm puncte! Avem deplasări lungi, suntem la Satu Mare, avem deplasările cele mai lungi.

Trebuie să muncim, să ne menținem în Liga 2, asta ne dorim. Autoritățile locale sunt alături de noi, ne sprijină, trebuie să îndeplinim obiectivul. Ne concentrăm pe meciul de sâmbătă de acum, de la Buzău, trebuie să gestionăm meciul așa cum trebuie”, a mai precizat Lobonț.

Foto: CSC Șelimbăr și CSM Olimpia Satu Mare

Andrei PASCU 20 Sep. 2025, 21:33 Liga 2
Pe aceeași temă