Vâlcea învinge drastic Cugirul, de două ori în patru zile! Echipa din Alba nu-și revine după ce a rămas fără antrenorul Cristi Coroian

Marius ANGHEL 09 Aug. 2015, 12:53 Pregătiri, amicale

După ce miercuri CSM câștigase cu 4-1 partida de la Vâlcea jucată cu Metarurgistul, sâmbătă dimineața, cele două formații s-au aflat din nou față în față, dar pe stadionul „CSO” din Cugir. Elevii lui Alexandru Pelici le-a administrat cugirenilor încă o înfrângere aspră, de acestă dată cu scorul de 5-1. Oltenii au profitat la maxim de erorile din defensiva gazdelor și au marcat toate cele cinci goluri în prima repriză. Neagoe (5 – penalty, 34), Ionescu (15), Staicu (19), I. Marian (45) au înscris pentru Vâlcea, în timp ce golul de onoare al cugirenilor a fost reușit de Cîrstean (21).

Cugirul a suferit asfel al treilea eșec consecutiv în amicalele verii, iar atacul celebral suferit de antrenorul Cristian Coroian luna trecută pare că și-a pus amprenta pe moralul echipei, ce se află în plin cantonament centralizat. „Coro este prietenul meu, mai mult decât colegul de la licența Pro. Regret nespus ceea ce s-a întâmplat și ne rugăm lui Dumnezeu să-l ajute să treacă peste perioada asta grea”, a fost mesajul lui Alexandru Pelici, antrenorul CSM-ului. „E incredibil ce s-a întâmplat, îi dorim sănătate și abia aștept să apuc să pot vorbi iarăși cu el”, a spus Lucian Itu, căpitanul cugirenilor.

Opric cere întăriri

Actualul antrenor al Metarurgistului așteaptă noi transferuri, lotul echipei sale fiind restrâns numeric. „Ne îngrijorează aceste înfrângeri, e clar că avem probleme. Sperăm să le rezolvăm cât mai repede posibil, să ne întărim ca să nu mai fiu nevoit să improvizez. Am primit gol aproape la fiecare atac al oaspeților, în urmă unor greșeli neforțate, ca la tenis”, a declarat Opric, echipa sa urmând a întâlni miercuri în turul III al Cupei României, în deplasare, pe Sănătatea Cluj.

Șoc pentru Tiuț!

Goalkeeperul gazdelor, Călin Tiuț, a primit la încălzire o veste tragică care se pare ca l-ar fi bulversat. Unul dintre cei mai buni prieteni ai săi, în vârstă de 24 de ani, și-a pierdut viața într-un accident de circulație ce a avut loc sâmbătă dimineata în județul Cluj. Portarul revenit la Cugir după un an la FC Botoșani a jucat prima repriză a partidei cu Vâlcea, încasând cinci goluri.

Pelici, neînvins în amicale

Antrenorul CSM-ului s-a declarant mulțumit că elevii săi s-au impus la Cugir, reușind să înscrie cu un gol mai mult decât la Vâlcea. „A fost o prima repriză bună, am făcut ceea ce trebuia să facem în ciuda căldurii de afară. Suntem în plină pregătire, la fel ca și Cugirul, a fost o dublă în compania unei echipe bune. Vâlcea își propune în noul sezon să formeze o echipă competitivă care să pună probleme în actualul sezon”, a precizat Pelici la finalul întâlnirii, echipa sa bifând al patrulea succes în amicalele verii.

Metalurgistul Cugir – CSM Râmnicu Vâlcea 1-5 (1-5)
Cîrstean (21) / Neagoe (5 – penalty, 34), Al. Ionescu (15), M. Staicu (19), I. Marian (45)

Metalurgistul: Tiuț – Bold, Negru, Șt. Radu, Șuteu – L. Moldovan, Piko, Itu, M. Neagu – I. Radu, Cîrstean; Au mai jucat: Dragotă, Itu, Ghergar, Tăban, Iovănescu, Necșulescu, Jurj (Simeria), Huțanu (CSMS Iași); absenți: G. Goronea, Lăncrănjan, Chelaru, Afrapt, Ispas (s-a renunțat la Stoian).

CSM: Fildan – Oct. Vasile, I. Stoica, Pîrvulescu, Bratu, Al. Ionescu – A. Neagoe, Iordache – Firțulescu, Georgescu – M. Staicu; Au mai jucat după pauză: D. Geantă – Deaconescu, Dumitrașcu, Cucui, Piscanu, I. Marian, Petrescu, Preda, Ștefan, Ludușan, Marin, Bg. Geantă, Voinea.

Articol și foto de Lucian DANCIU

Fildan – Oc. Vasile, I.Stoica, Pârvulescu, Bratu, Ionescu – Neagoe, Iordache – Firțulescu, Georgescu – Staicu.
Pe parcursul meciului au mai intrat: D. Geantă, Deaconescu, Cucui, A. Marin, Dumitrașcu, Petrescu, Voicea, B. Geantă, Piscanu, Preda, Ștefan, Preda, și Ludușan.