SCM Gloria Buzău, victorioasă în primul amical din Turcia, cu o echipă din prima ligă a Bulgariei. VIDEO cu golurile marcate de jucătorii lui Ilie Stan

Marius ANGHEL 06 Feb. 2020, 17:19 Pregătiri, amicale
SCM Gloria Buzău, victorioasă în primul amical din Turcia, cu o echipă din prima ligă a Bulgariei.** VIDEO cu golurile marcate de jucătorii lui Ilie Stan

SCM Gloria Buzău a câștigat cu 2-1 primul meci amical din seria de cinci jocuri de verificare pe care o are programată în cantonamentul din Turcia. Adversarul echipei antrenate de Ilie Stan a fost Vitosha Bistritsa, ultima clasată în prima ligă a Bulgariei după 20 de etape.

Bulgarii de la Vitosha Bistritsa au condus la pauză în jocul cu SCM Gloria Buzău, desfășurat miercuri, în Antalya, după ce au deschis scorul în minutul 7. În partea secundă, jucătorii lui Ilie Stan au jucat cu vântul în față, însă, în ciuda acestui lucru, au punctat de două ori și au întors rezultatul.

Cristian Balgiu a transformat, în minutul 54, un penalty scos de Marian Chică-Roșa, iar Valentin Munteanu (70) a finalizat plasat, din 7 metri central, după o centrare din stânga, în urma unei faze create de el și la care au mai contribuit Adelin Pîrcălabu și Gabriel Nedelea.

SCM Gloria Buzău, prima repriză: Cristian Andrei – Matei Constantinescu, Dragoș Ceaușel, Călin Tudose, Călin Toma, Mihai Savin, David Stăiculescu, Dragoș Huiban, Bogdan Gavrilă, Constantin Stoica, Remus Chipirliu
SCM Gloria Buzău, a doua repriză: Relu Stoian – Alexandru Gîț, Marius Ioniță, Ciprian Perju, Gabriel Nedelea, Cristian Balgiu, Iulian Roșu, Cosmin Tucaliuc, Valentin Munteanu, Adelin Pîrcălabu, Marian Chică-Roșă

Echipa buzoiană dispută următorul amical din Turcia vineri, de la ora 10:00, ora României, cu FC Olimp Khimki, formație care activează în ligaa treia din Rusia.