Corvinul – Sepsi OSK este derby-ul etapei a doua din play-off-ul Ligii 2. Primele două clasate, pe pozițiile direct promovabile în SuperLigă, se întâlnesc sâmbătă, de la ora 12:30, la Hunedoara.
În sezonul regular, în etapa a 3-a, în august 2025, Corvinul se impunea pe terenul celor din Sfântu Gheorghe cu scorul de 2-0! Jucătorii conduși de Florin Maxim au câștigat și precedenta întâlnire dintre cele două formații, 1-0 în Cupa României, la Hunedoara, când covăsnenii se aflau în prima ligă.
Așadar, sunt cel puțin două motive pentru ca Sepsi OSK să fie motivată suplimentar înainte de noua întâlnire cu Corvinul.
Ovidiu Burcă, antrenorul covăsnenilor, spune că echipa sa este mult mai pregătită față de meciul din prima parte a sezonului, câștigată de Corvinul cu 2-0 la Sfântu Gheorghe, prin golurile marcate de Pedro Albino (33) și Filip Ilie (73).
”Față de meciul din prima parte a campionatului cu Corvinul, când am suferit mult, am reușit să îmbunătățim multe aspecte ale jocului, am creat o stare de spirit mult mai bună. Coeziunea grupului este cu totul alta față de ce a fost la acel meci și cred că suntem mult mai bine pregătiți”, a spus Ovidiu Burcă.
Antrenorul secuilor a lăudat munca depusă de Florin Maxim la Corvinul. ”Ne așteaptă o partidă foarte dificilă, întâlnim liderul, o echipă care până în acest moment a dominat campionatul. Au continuitate pe banca tehnică. Florin Maxim este unul dintre cei mai buni antrenori din tânăra generație și a demonstrat la Corvinul că este un antrenor de mare viitor. Maxim a reușit să construiască la Corvinul o echipă frumoasă și să redea orașului Hunedoara emoția aceea a fotbalului cu care oamenii au fost obișnuiți la un moment dat. Omogenitate lotului este un atuu important, au un model de joc bun, o echipă dinamică și foarte bine pregătită din toate punctele de vedere”, a declarat Burcă.
Ovidiu Burcă e de părere că echipa sa este pe drumul cel bun, iar jucătorii sunt montați la miza jocului.
”În această perioadă am avut timp să remediem anumite lucruri de care nu am fost mulțumiți după ultimul meci. A fost o perioadă bună, iar pe unii dintre jucătorii care au jucat mai mult am reușit sa-i regenerăm puțin. Îi simt pe jucători nerăbdători pentru acest meci. Astfel de meciuri sunt frumoase, sunt meciuri cu miză, cu presiune. Noi suntem pe drumul cel bun. Cred că va fi multă lume la stadion și noi trebuie să fim la un nivel foarte bun. Jucăm doar finale, iar focusul nostru este pe primul meci, cel cu Corvinul. Urmează o perioadă foarte încărcată, unde va conta foarte mult lotul de jucători al fiecărei echipe, metodele de refacere și cred că orice detaliu va conta. Sper să le facem o bucurie suporterilor noștri care la finalul acestei săptămâni vor serba Paștele”, a mai spus Burcă.
Titularul postului de portar la Sepsi OSK, Bogdan Ungureanu, este conectat la importanța meciului cu Corvinul, echipa la care a apărat în prima parte a anului 2025, în partea a doua a sezonului trecut de Liga 2.
Ungureanu a fost plecat la lotul României U19, echipă care a ratat calificarea la Campionatul European.
”Este o partidă foarte importantă și cu o victorie ne putem consolida locul doi în clasament. Cei de la Corvinul stau bine atât defensiv cât și ofensiv. Sunt grupați și știu cum să joace împreună, au o echipă închegată. Ne așteaptă nouă meciuri de foc, important este sa luăm fiecare meci în parte și să obținem cât mai multe puncte și să ne vedem promovați”, a spus Ungureanu. Referitor la meciurile României U19, Ungureanu a precizat doar că a încercat să ”dea totul”.
Foto: Alex Nicodim / Mediafax Foto