Metalul Buzău se mută pe stadionul Gloria din Buzău! În această schimbare, clubul care se autointitulează ”Echipa buzoienilor” și este finanțat de Consiliul Județean Buzău spune că a primit sprijin de Primăria Municipiului Buzău, dar a avut deschidere și de la SCM Gloria Buzău, clubul municipalității rămas fără secție de fotbal după ce și-a cesionat activitatea către FC Buzău, acesta a luat apoi numele de Gloria Buzău și după un an petrecut în prima ligă s-a desființat, producând o mare pagubă financiară!
Anunțul celor de la Metalul este unul surprinzător, în condițiile în care chiar la începutul acestui sezon antrenorul principal Valentin Stan afirma că, din păcate, nu va putea să joace pe cea mai mare arenă a județului din cauza costurilor de închiriere, dar și din cauza faptului că echipa nu atrage prea mulți oameni la meciuri!
Până acum, cu excepția anumitor partide de anvergură, Metalul Buzău și-a desfășurat activitatea pe stadionul Metalul, aflat aproape lipit de stadionul Gloria.
Meciurile din grupele Cupei României au fost un motiv, în precedentele două sezoane, pentru ca Metalul să organizeze jocurile de pe teren propriu pe stadionul Gloria, dar în această stagiune nu a bifat prezența în această fază a competiției. Cu toate acestea, iată că Metalul a reușit să se înțeleagă cu autoritățile locale pentru a se muta pe stadionul Gloria permanent!
Prima confruntare, în urma acestei colaborări, care va avea loc pe cea mai mare arenă a județului este programată în etapa a 5-a a Ligii 2, atunci când Metalul va primi vizita celor de la Chindia Târgoviște.
În etapa din weekendul care urmează, a 4-a a campionatului regular, va evolua la Slatina.
”Un oraș puternic construiește prin colaborare, iar sportul buzoian are doar de câștigat atunci când comunitatea este pusă pe primul loc!
Datorită sprijinului oferit de Primăria Municipiului Buzău și deschiderii arătate de SCM Gloria Buzău, avem o veste extraordinară: Stadionul Gloria devine noua casă pentru #EchipaBuzoienilor!
Le mulțumim pentru că sunt alături de noi în acest proiect și ne bucurăm că au făcut posibilă o colaborare din care câștigă, în primul rând, buzoienii.
Prin această înțelegere, Metalul Buzău își va muta centrul operațional pe arena emblemă a orașului, locul unde ne vom desfășura meciurile oficiale de pe teren propriu.
Stadionul Gloria este un simbol. Înseamnă amintiri, emoție și generații întregi care au trăit fotbalul la intensitate maximă. Să jucăm pe acest gazon ne dă o energie uriașă și ne motivează să dăm absolut totul pentru județ, oraș și pentru voi.
Metalul este #EchipaBuzoienilor, iar de acum ne vedem acasă, pe Gloria! Vă așteptăm în tribune să facem atmosferă, să strigăm împreună și să ne bucurăm de fotbal!”, a transmis Metalul Buzău pe Facebook.

După cum aminteam, Valentin Stan declara chiar înainte de startul acestui sezon de Liga 2 că Metalul Buzău nu își permite să joace pe Gloria, costurile de închiriere fiind mari pentru bugetul total pe care îl are clubul care primește bani de la Consiliul Județean Buzău, dar are și un investitor privat.
E posibil ca prețul închirierii să fi scăzut destul de mult acum, în urma acestui anunț surprinzător.
”Noi am fi dorit să jucăm pe Gloria, dar nu se poate. Stadionul este al SCM Gloria Buzău, au avut amabilitatea și deschiderea să ne lase să jucăm câteva meciuri. A fost conform Legii Administrației Publice Locale demersul de până acum, sub forma unui contract de închiriere, dar nu ne permitem să facem lucrul acesta permanent.
Oricât de multă disponibilitate ar avea cei care conduc clubul, nu ne permitem acest lucru. S-a făcut un efort în play-out-ul campionatului trecut, când am jucat patru meciuri pe Gloria.
Bugetul nostru e contorizat… pe partea de cheltuieli e foarte bine determinat, iar cheltuielile nu se pot face și pentru închirierea Stadionului Gloria. Vom juca pe Gloria doar când vom fi nevoiți, dacă va fi cazul și sper să fie cazul, în Cupa României, când vom fi obligați de program să jucăm în nocturnă.” declara Valentin Stan la începutul campionatului de Liga 2, iar între timp Metalul Buzău nu a reușit să se califice în Gupele Cupei României.

În ceea ce privește partida cu CSM Slatina, din etapa a 4-a a Ligii 2, a fost prefațată de Dănuț Oprea. Jucătorul din lotul lui Valentin Stan a afirmat că este încrezător pentru un rezultat pozitiv, luând în calcul, așadar, și o remiză, contra unei echipe care este printre puținele cu punctaj maxim după trei runde.
”Ne aşteaptă un meci greu, dar mergem cu încredere. Ne dorim să facem un joc bun şi să obţinem un rezultat pozitiv.
Este al patrulea meci consecutiv în deplasare. Este un program foarte încărcat. Dar trebuie să ne recuperăm cât mai bine și să dăm totul pe teren”, a afirmat Dănuț Oprea, conform Metalului Buzău.
Înainte de startul etapei, Metalul Buzău este pe locul 4, cu 7 puncte, în timp ce CSM Slatina e pe 1, cu 9 puncte. După cum puncta și Oprea, este al patrulea meci la rând care va avea loc în deplasare pentru Metalul, dacă luăm în calcul și confruntările din Cupa României.
Foto: Metalul Buzău