Înainte de încleștarea ultimelor clasate din Liga 2, Cosmin Stan vorbește de ghinionul Dumbrăviței!

Anda DELIU 06 Mar. 2025, 18:52 Liga 2
Înainte de încleștarea ultimelor clasate din Liga 2, Cosmin Stan vorbește de ghinionul Dumbrăviței!

CSC Dumbrăvița va întâlni, sâmbătă, 8 martie 2025, AFC Câmpulung Muscel, într-un veritabil duel al cozii clasamentului Ligii 2, în etapa cu numărul 20, penultima a sezonului regular.

Bănățenii nu sunt deloc bine în clasament înainte de meciul cu echipa nou-promovată situată și mai prost după 19 runde, iar Cosmin Stan pomenește mult ghinionul în retorica sa.

Cosmin Stan regretă că Dumbrăvița n-a jucat în Liga 2 și etapa trecută

CSC Dumbrăvița a stat la finalul săptămâni trecute, deoarece ar fi jucat în etapa 19 cu Viitorul Pandurii, echipă desființată prin intrarea în faliment. În primul joc oficial din 2025, echipa din Timiș a pierdut acasă cu Ceahlăul, scor 1-2.

Antrenorul Cosmin Stan regretă pauza acută de echipa sa. ”Legat de echipa noastră, pot spune că am simțit jucătorii foarte nervoși, foarte iritați după înfrângerea cu Ceahlăul. De aceea, eu aș fi preferat să jucăm foarte repede, dacă se putea la trei-patru zile după acel meci. I-am văzut foarte nervoși din cauza situației în care am ajuns, implicit a rezultatelor indirecte din cele două etape. Aș fi preferat să jucăm repede pentru că starea aceasta de nervozitate ar fi fost bună. Așa, după două săptămâni, nervii s-au mai atenuat, dar totuși cred că vom avea o tresărire de orgoliu la acest meci. Cam toate sunt împotriva noastră, am ajuns într-o situație destul de complicată. Nu neapărat prin prisma locului, cum am mai spus, ci în ceea ce privește punctele. Asta contează mai mult în momentul de față decât locul din clasament”, a spus Cosmin Stan.

Dumbrăvița, antepenultima la atac și apărare în acest sezon de Liga 2. Cosmin Stan crede că jucătorii săi vor avea o ”tresărire de orgoliu”

”Principalul” invocă factorul de ghinion pentru faptul că echipa sa ocupă penultimul loc în Liga 2, 19, și se exclude pe sine de la a avea vreo vină!

Dumbrăvița are al treilea cel mai slab atac din campionat, cu 13 goluri marcate, și doar CSM Focșani (10 goluri) și AFC Câmpulung Muscel (7 goluri) stau mai prost.

Stan pare să piardă din vedere sterilitatea ofensivă și vorbește de golurile primite, 23, număr care o situează tot pe locul al treilea de la coadă, mai slabe fiind doar AFC Câmpulung Muscel (42) și Concordia Chiajna (24).

Sper că putem construi pe prestația în general bună din meciul cu Ceahlăul, dar noi am mai avut meciuri bune, iar ghinioanele au continuat. Undeva trebuie să se rupă această serie, pentru că am avut foarte multe ghinioane în acest sezon. Multe dintre golurile pe care le-am primit au fost din categoria celor pe care le încasezi o dată sau de două ori pe sezon. Noi am primit șase-șapte astfel de goluri de kinogramă ale adversarului sau chiar goluri ciudate. Am avut parte de multe astfel de situații, deci cred că putem vorbi și de ghinion, inclusiv la meciul cu Ceahlăul. Dar ghinionul și norocul și le cam face omul cu mâna lui, astfel că nu o putem arunca doar pe acest aspect. Încă o dată spun, cred că sâmbătă vom avea o tresărire de orgoliu, cred că vom face un meci bun și vom câștiga!, a precizat Cosmin Stan.

Cosmin Stan și-a făcut o părere despre AFC Câmpulung Muscel, după cele două jocuri din acest an ale argeșenilor

Pentru acest meci, la dumbrăvițeni Morariu e în continuare indisponibil. Antrenorul a studiat noua față a argeșenilor, după transferurile din iarnă.

Trupa antrenată de Sorin Colceag a început anul cu un succes surprinzător la Metalul Buzău, scor 1-0, iar acasă a pierdut contra ACSM Reșița (scor 0-3).

Cei de la Câmpulung au schimbat în iarnă lotul în proporție foarte mare, au fost foarte multe plecări și veniri. Au adus mulți jucători necunoscuți pentru fotbalul din România. I-am văzut în cele două etape pe care le-au disputat, atât în victoria cu Metalul Buzău, cât și în meciul de acasă cu Reșița, și ne-am putut face o părere despre jocul lor și despre jucătorii pe care i-au transferat de curând, a mai spus Stan, citat de site-ul echipei din Dumbrăvița.

Stan a transmis și un mesaj după decesul lui Răzvan Ionilă (43 de ani), fost jucător la Dumbrăvița pe când echipa activa în Liga 4.În primul rând, e o zi tristă pentru noi și pentru întreg fotbalul din Banat. Aș vrea să transmit pe această cale sincere condoleanțe familiei lui Răzvan Ionilă, pe care l-am pierdut astăzi, a mai spus ”principalul”.

Meciul la Dumbrăvița între penultima și ultima clasată din Liga 2

Meciul dintre CSC Dumbrăvița și AFC Câmpulung Muscel are loc sâmbătă, 8 martie, de la ora 11:00, pe stadionul ”Ștefan Dobay” din Dumbrăvița, și contează pentru etapa a 20-a a Ligii 2, penultima din sezonul regular.

Timișenii ocupă locul 19 în clasament, cu 12 puncte acumulate în 17 jocuri, iar argeșenii se află pe locul 20, ultimul, cu 7 puncte strânse tot în atâtea partide. Imediat deasupra lor se află CSM Focșani, care are 14 puncte acumulate în 18 meciuri.

Foto: Răzvan Păsărică / Sport Pictures

Anda DELIU 06 Mar. 2025, 18:52 Liga 2
Pe aceeași temă