Dorinel Munteanu, furios după ce SC Oțelul a pierdut cu Unirea Dej: ”Evoluția anumitor jucători a fost penibilă.” Ce fotbaliști l-au dezamăgit

Andrei PASCU 09 Oct. 2022, 16:22 Liga 2

A venit și prima înfrângere pentru SC Oțelul în acest sezon de Liga 2. Unirea Dej a reușit să îi provoace nou-promovatei primul eșec al stagiunii, într-o dispută care a avut loc sâmbătă, în etapa a 9-a. Trupa lui Dragoș Militaru s-a impus cu 2-0, iar Dorinel Munteanu a dat vina pe prestațiile anumitor jucători din echipa sa.

SC Oțelul, prima înfrângere a sezonului: 0-2 cu Unirea Dej. Dorinel Munteanu, furios

Unirea Dej a rezolvat partida din prima repriză, când a punctat prin Angelo Cocian, autorul unei duble, în minutele 8 și 45. Dorinel Munteanu a fost supărat la interviul acordat la finalul confruntării de la Dej, iar vocea lui răgușită a accentuat discursul.

Deși a strigat la jucătorii săi pe tot parcursul partidei, una jucată cu mulți suporteri în tribune, SC Oțelul nu a putut scoate nici măcar o remiză cu Unirea Dej. Fotbaliștii care l-au dezamăgit cel mai mult pe Dorinel Munteanu au fost Andrei Rus și Gabriel Nedelea, ale căror evoluții au fost catalogate de el drept penibile.

• SC Oțelul: Dur-Bozoancă – Andr. Rus (Farcaș 46′), Azinovic (V. Markovic 74′), Yabre, Nedelea – Cisotti, I. Neagu (cpt.) (Kip 79′), Gorovei – Laur. Maxim (M. Mitoi 46′), Cîrjan (Bokhashvili 74′), Berisha
    Rezerve neutilizate: R. Pop – D. Panait, Mih. Adăscăliței, Sîrghi

Dorinel Munteanu a taxat dur evoluția anumitor jucători de la SC Oțelul, după eșecul cu Unirea Dej: ”Ne-am bătut singuri”

Până în etapa a 9-a, SC Oțelul nu cedase în Liga 2, iar acest aspect a adus o stare de mulțumire în rândul jucătorilor, așa cum a remarcat Dorinel Munteanu, care, în ciuda detaliului scos în evidență, nu a reușit să facă vestiarul să aibă atitudinea și determinarea pe care le dorea.

Cauzele… cauzele sunt că ne-am bătut singuri! Cu un așa randament din partea lui Rus și Nedelea în prima repriză, sigur că am pierdut meritat. Apoi am început partea a doua cu încrederea că putem echilibra jocul, am avut câteva ocazii, dar nu am marcat. Oricum, Unirea Dej a câștigat meritat.

Lupta e lungă, cine a crezut că suntem, inclusiv noi, invincibili, uite că am ajuns să ne lovim de o echipă hotărâtă, care și-a dorit să câștige și a câștigat meritat. Dar, o spun din nou, ne-am bătut singuri, pentru că evoluția anumitor jucători a fost una penibilă”, a declarat Dorinel Munteanu la finalul partidei de la Dej, cu vocea răgușită.

SC Oțelul a pierdut poziția de lider în Liga 2 și poate pica pe locul 3

SC Oțelul era pe locul 1 în Liga 2 înaintea startului etapei a 9-a, însă în urma înfrângerii cu Unirea Dej a căzut pe 2. Are însă același punctaj cu liderul Unirea Dej, 18. Gălățenii devansează următoarele trei clasate, Unirea Slobozia, Steaua și Poli Iași, cu un punct.

Însă, Steaua are un meci mai puțin, urmând să dispute restanța cu Unirea Constanța miercuri. Dacă se va impune, echipa lui Daniel Oprița va fi noul lider al campionatului.

SC Oțelul își poate lua revanșa pentru eșecul cu Unirea Dej în etapa următoare, a 10-a, când va primi vizita Concordiei Chiajna.