Eșec usturător pentru România U21 în fața Rusiei. Trei dintre cei patru jucători convocați din Liga 2 au fost titulari

Marius ANGHEL 25 Mar. 2017, 09:47 Diverse

Naționala de tineret a României a pierdut la scor amicalul cu Rusia Under 21, scor 1-5, în primul meci din stagiul de pregătire din Spania, la Marbella Football Center. La meci a asistat și Gheorghe Hagi. Fiul său, Ianis, a dat pasa de gol la reușita egalizatoare a lui Virgil Ghiță din minutul 49.

În acest test, trei jucători convocați de la cluburi din Liga 2, Relu Stoian (Juventus), Paul Iacob (FC Brașov) și Adrian Petre (UTA Bătrâna Doamnă), au început ca titulari, însă doar portarul liderului a rămas tot meciul pe teren. Goalkeeperul Chindiei, Cătălin Căbuz, al patrulea jucător din lot care vine din eșalonul secund, nu a fost utilizat.

Daniel Isăilă încearcă să construiască o nouă generație la naționala de tineret, astfel că a chemat în premieră mai mulți tineri jucători pentru a-i testa în cantonamentul din Spania. Însă jocul a avut de suferit, mai ales din cauza omogenității. Un lucru firesc, mai ales că mulți dintre jucătorii folosiți n-au mai evoluat împreună până acum.

Rușii au deschis destul de repede scorul, în minutul 19, după o acțiunea pe flancul nostru drept. În minutul 49, Virgil Ghiță a egalat, după o centrare plecată din gheata lui Ianis Hagi. Echilibrul a ținut până în minutul 68, când rușii au făcut 2-1 cu un șut pe jos, la colțul lung. Peste numai un minut, adversarii noștri au mai marcat o dată, în minutul 80 au făcut 4-1, iar în minutul 86 au făcut 5-1.

Ce echipă a folosit Isăilă: 1. Relu Stoian – 22. Tiberiu Căpușă (2. Alex Pașcanu, 65′), 4. Răzvan Popa, 6. Paul Iacob (5. Virgil Ghiță, 46), 3. Andrei Radu – 16. Dragoș Nedelcu (cpt.) – 11. Mihai Dobre (24. Andrei Ciobanu, 46), 10. Ianis Hagi (21. Marco Dulca, 75), 20. Vlad Dragomir (14. Olimpiu Moruțan, 46), 7. Florinel Coman (25. Andrei Cicâldău, 65) – 9. Adrian Petre (18. Robert Răducanu, 65).

VEZI o GALERIE FOTO a meciului cu Rusia

Reprezentativa U21 a Româneii mai are programat încă un amical în cadrul cantonamentului din Spania. Pe 27 martie, de la ora locală 13:00, selecționata pregătită de Daniel Isăilă va evolua împotriva reprezentativei similare a Danemarcei, tot la Marbella Football Center. Revenirea în țară e programată după partida cu nordicii.

Lotul pentru meciul cu Rusia:

portari: 1. Relu Stoian (Juventus București), 12. Cătălin Căbuz (Chindia Târgoviște), 23. Arpad Tordai (FC Viitorul);
fundași: 2. Alex Pașcanu (Leicester City), 3. Andrei Radu (Aris Limassol), 4. Răzvan Popa (Burgos FC), 5. Virgil Ghiță (FC Viitorul),  6. Paul Iacob (FC Brașov), 22. Tiberiu Căpușă (FC Viitorul);
mijlocași: 8. Carlo Casap (FC Viitorul), 10. Ianis Hagi (Fiorentina), 14. Olimpiu Moruțan (FC Botoșani), 16. Dragoș Nedelcu (FC Viitorul), 20. Vlad Dragomir (Arsenal), 21. Marco Dulca (Swansea City), 24. Andrei Ciobanu (FC Viitorul), 25. Andrei Cicâldău (FC Viitorul);
atacanți: 7. Florinel Coman (FC Viitorul), 9. Adrian Petre (UTA Bătrâna Doamnă), 11. Mihai Dobre (Bournemouth), 18. Robert Răducanu (Concordia Chiajna).