Dan Alexa a fost spectator la finala Argentina – Franța: ”Uluitor! Așa pasiune dusă la extrem nu am mai văzut!” Locul în care îl pune pe Messi după câștigarea Cupei Mondiale

Adi MARICA 19 Dec. 2022, 13:32 Diverse
Dan Alexa a fost spectator la finala Argentina - Franța: ”Uluitor! Așa pasiune dusă la extrem nu am mai văzut!” Locul în care îl pune pe Messi după câștigarea Cupei Mondiale

Argentina a câștigat într-o manieră spectaculoasă a treia sa Cupă Mondială, organizată în Qatar. ”Pumele” s-au impus, duminică, 18 decembrie 2022, la lovituri de departajare (2-2 după 90 de minute, 3-3 după 120 de minute, 4-2 la lovituri de departajare) în fața Franței.

Dan Alexa, antrenorul echipei FC Brașov, a fost pe stadionul Lusail Iconic și a văzut pe viu cea mai nebună finală de Cupă Mondială disputată vreodată. ”A fost cadoul meu de Crăciun! Am avut șansa să văd pe viu cea mai spectaculoasă finală a unui Campionat Mondial. Sunt fan Argentina și am urmărit la TV drumul până în finală. Nu pot descrie în cuvinte atmosfera de pe stadion. Uluitor! Argentina a câștigat trofeu cu inima. Așa pasiune dusă la extrem nu am mai văzut! La 2-0 era o atmosferă exuberantă, la 2-2 fanii argentinieni au izbucnit în lacrimi, dar și-au revenit rapid și au continuat să cânte din toată inima. Timp de aproape 80 de minute, Franța nu a existat. Iar prelungirile și penalty-urile au fost de infarct. Mi-au plăcut foarte mult cei doi mijlocași Mac Allister și Fernandez. Au fost imperiali! Și când te gândești că au început pe bancă turneul final…”, a spus Alexa.

Messi, lângă Maradona!

Antrenorul Brașovului spune că Leo Messi își merită locul lângă ”zeul” Argentinei, Diego Maradona.

”Idolul meu în fotbal este marele Diego Maradona. Prin acest triumf din Qatar, Messi își merită locul său lângă Maradona. Chiar dacă sunt fan Real Madrid, trebuie să recunosc că Messi a fost cel mai bun jucător la acest turneu final. Mi-a plăcut foarte mult modul în care s-a scarificat pentru echipă”, a spus Dan Alexa.

Argentina a cucerit, duminică seara, al treilea său titlu mondial, după ce a învins Franţa la loviturile de departajare în finala Cupei Mondiale din Qatar. Argentina a mai câștigat titlu mondial în 1978 și 1986.

Leo Mesi: ”Am reușit! Hai, Argentina!”

La 35 de ani, Leo Messi, starul Argentinei, a reușit să câștige Cupa Mondială.

„CAMPIONI MONDIALI! Am visat la titlul ăsta de atât de multe ori, mi l-am dorit atât de mult încât nu realizez deocamdată ce am reușit. Nu-mi vine a crede. Îi mulțumesc foarte mult familiei mele, le mulțumesc tuturor celor care m-au susținut și tuturor celor care au crezut în noi. Am demonstrat, încă o dată, că argentinienii pot obține tot ce își propun atunci când luptă împreună. Este meritul grupului, am câștigat pentru că am luptat împreună pentru îndeplinirea aceluiași vis, pe care îl aveau toți argentinienii. Am reușit! Hai, Argentina! Ne vom revedea foarte curând”, a scris Lionel Messi pe rețelele sociale după ce a devenit campion mondial.