Daniel Oprița își explică rămânerea la Steaua și confirmă cele trei noi achiziții făcute de club. ”Eu vorbesc de play-off, nu de retrogradare”

Marius ANGHEL 27 Aug. 2026, 12:41 Liga 2
Daniel Oprița își explică rămânerea la Steaua și confirmă cele trei noi achiziții făcute de club. ”Eu vorbesc de play-off, nu de retrogradare”

Daniel Oprița continuă ca antrenor la Steaua, deși au fost din nou discuții pentru despărțire, pentru a treia oară în ultimul an și puțin. Sepsi OSK, FC Hermannstadt și Chindia și l-au dorit pe bancă în acest interval de timp, însă Oprița a ales să rămână la clubul din Ghencea, unde a intrat deja în al optulea an de când conduce echipa de seniori.

Antrenorul a vorbit despre motivele care au dus la această ultimă decizie, a confirmat achiziționarea a trei noi jucători și spune că obiectivul rămâne accederea în play-off.

  • Apropo de play-off, în urma unei decizii a Comitetului Executiv al FRF în ședința de ieri, 26 august 2026, cluburile de drept public, așa cum este și Steaua, nu vor mai avea drept de joc în play-off-ul Ligii 2, însă măsura se va aplica abia din sezonul 2028-2029 și va fi valabilă dacă se va păstra actualul cadru legislativ, care interzice acestor cluburi promovarea în prima ligă.

Oprița ar fi fost lăsat să plece de la Steaua dacă avea ofertă din prima ligă, susține antrenorul

Nemulțumit de implicarea superiorilor săi, în contextul rezultatelor slabe din acest debut de sezon, cu Steaua obținând un singur punct în primele patru jocuri din Liga 2 și cu echipa deja eliminată din Cupa României, Daniel Oprița a făcut din nou scandal și a amenințat cu plecarea. Avea ușa deschisă la Chindia, se înțelesese cu conducătorii clubului dâmbovițean, însă în ziua în care ar fi trebuit să se întâlnească cu aceștia a ajuns la un acord cu șefii Stelei să continue colaborarea. Această decizie i-a făcut pe suporteri să transmită că totul are o limită și că antrenorul a pierdut pe drum respectul lor.

Contractul semnat în această vară între Steaua și Oprița a fost din nou greu de rupt, susține antrenorul, după ce cu o zi înainte de întâlnirea decisivă președintele clubului spunea că îi va da drumul lui Oprița, fiindcă și-a făcut datoria.

Antrenorul spune că șefii Stelei nu i-au acceptat demisia, iar o reziliere pe cale amiabilă nu s-a putut face, în condițiile în care el ar fi mers tot la o echipă din Liga 2.

”Asta a fost situația, am înțeles-o și gata. Știu ce am de făcut de acum, o să-mi văd de treabă. A rămas ca cei din conducere să mă ajute, să facem lucrurile să meargă.

Doar dacă aș fi avut o ofertă de la Liga 1 aș fi putut pleca fără obligații. De la Liga a 2-a nu merge. Au fost discuții cu Chindia, dar nu era nimic bătut în cuie. Nu puteam să plec așa, să mă cert sau să ajungem la lucruri urâte. Sunt totuși șapte ani de zile de când sunt aici. Te obișnuiești cu tot, nu-i așa ușor să te desparți de club”, a spus Daniel Oprița, pentru Antena Sport.

”Eu am adus jucătorii, eu trebuie să repar situația”

Așa cum preciza și după remiza din etapa trecută, 2-2 acasă cu CSC Dumbrăvița, obiectivul Stelei rămâne în continuarea accederea în play-off, chiar dacă are doar un punct acumulat după primele patru jocuri.

Daniel Oprița spune că e de datoria sa să redreseze situația, din moment ce el a alcătuit lotul.

”O să încercăm să redresăm situația și să sperăm că încă putem prinde play-off-ul. Ne trebuie victorii, cât mai repede, și să legăm cât mai multe. Sper să revină și cei accidentați și în curând n-ar mai trebui să fie probleme. Eu am adus jucătorii, eu trebuie să repar situația. În luna asta s-au strâns toate, am trăit ce-am trăit aici în șapte ani. Nu avem timp de pierdut, pentru că trec etapele. Eu vorbesc de play-off, nu de retrogradare”, a declarat antrenorul Stelei.

Cătălin Tolea, de la Petrolul, și alți doi spanioli au ajuns în această săptămână la Steaua

Tot după jocul cu timișenii, Oprița se plângea că cei din conducere nu l-au mai contactat și nu l-au ajutat în a îndrepta lucrurile, prin a mai face câteva transferuri, fiindcă e de părere că lotul este incomplet. ”Și aș fi așteptat mai mult, mai mult, întrebări, telefoane, hai, ce facem, pe cine luăm, pe cine aducem, pe cine găsim, iau de la mine, mai iau de la tine, ca să putem să formăm o echipă… Lucruri care nu prea se mai întâmplă. Adică trebuie să fim cu toții, ca așa e la o echipă, să fie implicare, ca să punem umărul, ca să putem să facem un lot cu care să facem față la Liga a 2-a”, spunea, duminică, antrenorul Stelei.

Între timp, inclusiv dinainte de anunțul Stelei privind continuarea colaborării cu Oprița, clubul a perfectat trei noi achiziții. Este vorba despre Cătălin Tolea și spaniolii Carlos Gonzalez și Daniel Garcia Beltran.

”Sper să-i avem pe cei trei jucători noi la meciul cu Reșița. Nu titulari, pentru că sunt abia veniți, n-au făcut pregătirea cu noi și nu e simplu. Dar ar putea să intre 15-20 de minute. Spaniolii ar trebui să fie ce trebuie, ținând cont unde au mai jucat. Așa cum au fost și ceilalți spanioli și cum sunt și cei doi care au venit în această vară (n.r. – se referă la Javi Grillo și Carlos Dorado). Se vede că e altceva cu cei trei. Au calitate, s-a văzut și azi, la antrenament”, a vorbit Daniel Oprița, pentru Antena Sport, despre cei trei nou-veniți în lotul său.

Aceștia ar putea fi ultimele achiziții ale Stelei în această campanie de transferuri. Ar putea fi aduși și alții, însă doar dacă vor pleca cei față de care Oprița are nemulțumiri: ”Mai vine cineva doar dacă vor pleca dintre cei cărora le-am spus că nu i-aș mai dori.”

  • Cătălin Ioan Tolea are 23 de ani, este originar din Târgoviște și vine de la Petrolul, definitiv, însă clubul ploieștean păstrează un procent de 30 la sută la un eventual transfer al lui către un alt club. Poate evolua ca fundaș, dar și ca mijlocaș de bandă, în special în stânga, iar pentru Petrolul a evoluat în acest sezon într-un meci din campionat (16 minute contra Dinamo, 1-0) și într-unul din Cupa României (40 de minute, incluzând și reprizele adiționale, contra ACSM Reșița, 3-2, în care a dat golul decisiv). În sezonul trecut a avut 7 jocuri în SuperLigă și 2 în Cupa României pentru Petrolul și 8 apariții în Liga 2 și 1 în barajul de promovare pentru FC Voluntari.
  • Francisco Carlos Gonzalez Cabrera are 29 de ani, este mijlocaș stânga și în sezonul trecut a evoluat pentru CP Cacereno (17 jocuri și 1 gol) și CE Europa (13 jocuri și 2 goluri), în liga a treia din Spania. În cariera sa a mai jucat doar în Spania, pentru Las Palmas, Valencia B, UD Tamaraceite, Tarazona, CD Numancia și Atletico Sanluqueno CF, cel mai sus făcând-o în liga secundă.
  • Daniel Garcia Beltran are 27 de ani, este atacant și a evoluat la rândul său doar în Spania. În sezonul trecut a evoluat în 32 de jocuri și a marcat 4 goluri pentru CD Numancia, în liga a patra. În cariera sa a mai evoluat pentru La Canada U19, Barcelona U19, Lorca FC B, Atletico Albacete, Merida AD, Real Murcia, UD Melilla și Unionistas CF. Cel mai sus a jucat în liga a treia din Spania.

”Mergem înainte și redresăm situația. Am văzut cum e la greu, nu ne-am întâlnit până acum cu situația aceasta, dar o vom regla. Deja am luat trei jucători și vom arăta altfel și când revin și cei accidentați”, a comentat și antrenorul secund Fănel Nofitovici, pentru Antena Sport.

Steaua a scăpat de ultimul loc în Liga 2 cu ajutorul Metaloglobusului

După ce CS Dinamo câștigase la Târgoviște, 2-1 cu Chindia, iar Steaua a remizat cu CSC Dumbrăvița (2-2), echipa lui Daniel Oprița picase pe ultimul loc în clasamentul Ligii 2, o poziție pe care nu a mai fost de când activează în acest eșalon.

Steaua a scăpat, însă, in extremis, de această poziție rușinoasă după ultimul joc al etapei a 4-a. Metaloglobus a marcat la ultima fază a jocului din deplasare cu Unirea Slobozia golul victoriei cu 2-1, astfel că trupa ialomițeană a căzut pe ultimul loc.

Steaua și Unirea Slobozia au amândouă câte un punct acumulat în primele patru etape, dar ialomițenii au golaverajul la slab, 2-7 față de 4-9.

În etapa a 5-a, Steaua joacă în deplasare la ACSM Reșița, sâmbătă, de la ora 11:00. Echipa lui Dorinel Munteanu avea punctaj maxim până runda trecută, când a fost umilită în deplasare de nou-promovata SC Popești Leordeni, cu scorul de 4-1.

Foto: George Flușter (Mediafax Foto)

Marius ANGHEL 27 Aug. 2026, 12:41 Liga 2
Pe aceeași temă