Visul continuă!

26 Aug. 2009, 13:57 Cupa

…Toate drumurile din Titu duc spre stadion: echipa joacă cel mai important meci de la înființare. În centrul orașului ar trebui să se asfalteze, circulația e deviată printre blocuri, prin parcări, iar o scurtătură printre lanurile de porumb se dovedește soluția ideală pentru a ajunge la arenă. Altă surpriză, locuri de parcare nu se mai găsesc, deși până la meci mai e mai bine de jumătate de oră. Nu există cabine pentru presă, nici măcar scară pentru a ajunge pe copertină. Începe meciul, cu Electrosid instalată confortabil în jumătatea oaspeților. Un corner, două, cinci, șase… În curtea școlii ar fi fost deja 2-0. Publicul adulmecă aroma calificării. „Vreau Steaua în șaisprezecimi”, dorința primarului Ilie Dinu începe să prindă contur, măcar în teorie. E 0-0 la pauză, iar lumea își face provizii de bere din vecinătatea stadionului. Popa (51) îl intinde serios pe Coca… Se poate ! Argeșul e KO, iar în tribună micuțul grup de suporteri viola nu contenește cu urările la adresa lui Penescu. Prelungiri la Titu, ca și în turul anterior. Intră Kamara, Badea e decis să nu se ajungă la penalty-uri. Și e gooooooooool ! GOL Kamara, în vinclul lui Coca ! 1-0 Electrosid și încă un sfert de oră până la declanșarea fiestei. Dâmbovițenii se apară cu toate liniile, încercând să rezolve meciul pe contraatac. Barrăăăăăă ! Silvian Dumitru, singur cu goal-keeper-ul argeșenilor, nimerește transversala. Două minute.. unul.. fluier final ! Titu produce surpriza, calificându-se în turul V al Cupei României. Și, vorba primarului, până la Steaua mai e un pas…

Electrosid Titu – FC Argeș 1-0 d.p (0-0, 0-0)

A marcat: Kamara (97 – autogol)

Electrosid: Dumitrescu – Coman, B. Matei, Neagu, Albu – Istrate (91 Panait), Neacșu, Ioniță, Ivașcu (57 S. Dumitru), Ad. Popa – Ionică (85 Rotaru). Antrenor: Nicolae Croitoru

FC Argeș: Coca – Cotigă, Diță, Cazan, Oprea – State (33 Stoica), Cârstoiu, Doman, Panait (72 Ivănică)- Beuran (95 Kamara), Voiculeț. Antrenor: Ionuț Badea.

Cartonașe galbene: Neacșu, Ioniță, Neagu – Cotigă, Voiculeț, Oprea, Stoica, Ivănică

Arbitri: I. Coza – S. Popescu, M. Gomoescu (toți București)