VEZI rezultatele fazei a II-a a Cupei României

Autor: Marius ANGHEL Publicat: 30 Jul. 2014, 23:40 Actualizat: 01 Aug. 2014, 13:45 Cupa

Federația Română de Fotbal a stabilit meciurile fazei a II-a a Cupei României-Timișoreana, ediția 2014-2015. O singură partidă are loc marți 29 iulie, de la orele 17:30, în timp restul vor avea loc miercuri, 30 iulie 2014, de la aceeași oră. În această fază a competiției vor participa cele 42 de echipe calificate din faza I și 30 de cluburi, restul echipelor participante în Liga a 3-a, ediția 2013-2014.

În faza a II-a a Cupei au fost incluse și două echipe nou-promovate în Liga a II-a: FC Balotești și FC Caransebeș.

JOCUL SCOR FINAL MARCATORI
DUN. CĂ‚LĂ‚RAȘI (CL) – FC Afumați (IF)      4-2  M. Ștefan (48, 51), M. Popescu (62), Kanda (84) /  Balgiu (38), Robicek (42)
INTER CRISTIAN (BV) – Conpet  (PH)        3-0 Oaspeții nu s-au prezentat
Urban Titu (DB) – CHINDIA (DB)     0-1 Cherchez (90+4)
VALEA URSULUI (AG) – SCM Argeșul (AG) 6-5** Drugescu (43) / Simion (36)
Atletic Bradu (AG) – INTER CLINCENI (IF) 0-5  
VOINȚA SNAGOV (IF) – Juventus (B) 8-3  
Un. Brânceni (TR) – CS ȘTEFĂ‚NEȘTI (IF) 0-2  
ARSENAL MALU (GR) – Metaloglobus (B) 2-1  
Gl. Pop. Leordeni (IF) – BALOTEȘTI (IF) 1-3 V. Alexandru / Crăciun, Mande, Angelescu
VIITORUL BUZĂ‚U – Conpet Cireșu (BR) 5-3** V. Nicola (83) / Cireașă (24)
Victoria Țăndărei (IL) – AXINTELE (IL) 0-1 Marele (65)
GRANITUL BABADAG (TL) – Callatis 2010 Mangalia (CT) 3-2 D. Zaharia (20 – pen, 90+1), Șt. Sandu (87) / Calagi (9), En. Cogali (89 – pen.)
YS PANCIU (VN) – Oțelul 2 Galați (GL) 2-0 Beșa (51), C. Costin (63)
SEPSI OSK (CV) – FC Zagon (CV) 3-0 Kurtuly 2, Negotei
Csikszereda M. Ciuc (HR) – AVÂNTUL REGHIN (MS)       1-2 llyes (10) / A. Moldovan (40), A. Luca (88)
Dinamo Onești (BC) – AEROSTAR (BC) 0-1 Furtună (36)
Frătăuții Vechi (SV) – CETATEA TG. NEAMȚ (NT) 0-1 Bucătaru (34)
Voința ION CREANGĂ‚ (NT) – Petrotub Roman (NT) 3-1 Burlacu (44), Tulbure (77), Boboc (87) / Harbuzaru (35)
Transdor Tudora (BT) – KOSAROM (IS) 3-4 Grădinariu (30, 49), C. Matei (85) / Viorică (5), Diaconu (33 – pen, 75), Petru Răzlog (70 – pen.)
Rapid Dumești (IS) – MIROSLAVA (IS)       0-2 Ghiarasim (51), Săritanu (64)
Someșul Oar (SM) – FCM BAIA MARE 1-6 Kirner (87) / Deac (18, 23), V. Gherghel (28), V. Pop (32), Ardeleanu (77, 89)
Gloria 2 Bistrița (BN) – FC ARIEȘUL 1907 TURDA (CJ) 0-1 Șt. Popa (7)
Sportul Șimleul Silvaniei (SJ) – UNIREA JUCU (CJ) 1-3 Andrei Chiș (90) / Vlad Pop (10), Sergiu Pop (14, 85)
CSC SÂNMARTIN (BH) – CS Oșorhei (BH) 3-0 Gh. Popescu (65), Cr. Jurcă (78), Zadori (87)
UTA BĂ‚TRÂNA DOAMNĂ‚ (AR) – Național Sebiș (AR) 3-2 P. Dragoș (5), Copil (16), Hlistei (57) / Șulea (30), Bozian (41)
ASU Poli Timișoara (TM) – MAMMA MIA BECICHERECU MIC (TM) 1-2 Gălan / Z. Radu – pen., Hodiș
Vulturii Lugoj (TM) – FC CARANSEBEȘ  1-2 Stoichescu (86) / Manea (84), Artean (90+2 – pen.)
Anina (CS) – MINERUL MOTRU (GJ) 1-6 Balcan / Neacșu, Andrițoiu (2), Fărcășanu, C. Laurențiu, Gruia
Min. Mehedinți (MH) –  TURCENI (GJ)     4-5** Marinaș (1) / Floroiu (53)
Flacăra Horezu (VL) – PANDURII II (GJ) 0-1 Cocină (45)
Retezatul (HD) – FC HUNEDOARA (HD) 1-3* R. Drăgoescu (87) / R. Muntean (40), D. Grigore (99), Uibariu (103)
Biertan (SB) – METALURG. CUGIR (AB) 0-3 Meciul nu s-a disputat deoarece gazdele nu au avut fondurile necesare organizării
AS MILCOV (OT) – CS Vișina Nouă (OT) 8-1 Dumitrescu, Vasilescu 2, Ghiță 3, Badea, Mierlăcioiu/
FC DINAMO 2 (B) – Sportul Studențesc (B) 3-0 Nu se dispută
CS INEU (AR) – FC UTA SA (AR) 3-0 Nu se dispută
CS PODARI (DJ) – FC U Craiova (DJ)    3-0 Nu se dispută

**Meciul s-a terminat după prelungiri

**Meciul s-a terminat după penalty-uri de departajare

***Dinamo II, CS Ineu și CS Podari s-au calificat mai departe în Turul III, deoarece Sportul Studențesc, FC UTA SA și FC U Craiova s-au retras sau au fost excluse sezonul trecut din campionat.

Conform art.31.9 din ROAF, în caz de egalitate după 90 de minute de joc, se procedează la prelungiri și, dacă egalitatea persistă, la lovituri de departajare de la punctul de pedeapsă. Federația Română de Fotbal, prin Comisia Centrală a Arbitrilor, va delega arbitri și arbitri asistenți pentru fiecare joc.


Cheltuielile de organizare a jocurilor se efectuează de cluburile gazdă, iar, după scăderea cheltuielilor de organizare, suma rămasă din beneficiul net se va repartiza în mod egal ambelor echipe. Beneficiul echipei vizitatoare va fi achitat în maximum 15 zile de la data disputării jocului. Dacă din încasări nu rezultă beneficiu, fiecare club va suporta în mod egal acoperirea cheltuilelilor de organizare. Indemnizațiile de arbitraj la jocurile din Cupa României – Timișoreana sunt:

Pentru faza II baremurile vor fi conform nivelului la care evolueaza echipa gazda:

Liga a IV-a:
Arbitru: 340 RON
Arbitru asistent (1 și 2): 300 RON
Total: 940 RON

Liga a III-a:
Arbitru: 764 RON
Arbitru asistent (1 și 2): 601 RON
Total: 1966 RON

*Baremurile de mai sus sunt nete.

În caz de litigiu, competența soluționării aparține Comisiei de Disciplină a FRF.

În conformitate cu art.31.15 din ROAF, echipele programate în Cupa României nu pot renunța la jocuri și nici nu pot disputa jocuri amicale în zilele în care au fost programate, sub sancțiunea eliminării lor din campionatul în care participă.

În conformitate cu art.30.11, la jocurile care angrenează echipe din Liga a 3-a și echipe din ligile inferioare acesteia se pot efectua patru înlocuiri de jucători pe toată durata jocului.

În conformitate cu art.54.2, jocurile din Cupa României (faza națională) pot începe numai dacă la teren sunt prezenți medicul delegat și medicul echipei gazdă.

În conformitate cu art.54.8, pentru disputarea unui joc oficial organizatorul este obligat să asigure prezența la teren a două autosanitare, sau a unei autosanitare și a unui autoturism (pe care să fie inscripționată o cruce roșie pe fond alb).

La faza a III-a a Cupei României, vor participa cele 36 de echipe calificate din faza II, care joacă între ele = 18 jocuri. Aceasta este programată să aibă loc miercuri 13.08.2014, ora 17.30.


FORMATUL CUPEI ROMÂNIEI, EDIȚIA 2014-2015

FRF a publicat și formatul și programul Cupei României, ediția 2014-2015.

ETAPA PE JUDEȚE: se desfășoară în fiecare județ, respectiv, în Municipiul București conform programării efectuată de fiecare asociație județeană de fotbal / AMFB. Echipele căștigătoare ale etapei județene participă la etapa națională.
ETAPA NAȚIONALĂ‚: se desfășoară conform programării arătate mai jos. Participă în total 157 de echipe, astfel:
– 18 echipe din campionatul Ligii I
– 25 echipe din campionatul Ligii a 2-a
– 72 echipe din campionatul Ligii a 3-a
– 42 echipe câștigătoare ale etapei pe județ

Programul etapei naționale este următorul:

– 16 iulie 2014 / Faza I: participă 84 echipe
– 30 iulie 2014 / Faza a II-a: participă 72 echipe (42 dintre ele calificate din faza I)
– 13 august 2014 / Faza a III-a: participă cele 36 de echipe calificate din faza a II-a
– 27 august 2014 / Faza a IV-a: participă 30 de echipe (18 dintre ele calificate din faza a III-a)
– 10 septembrie 2014 / Faza a V-a: participă 28 de echipe (15 dintre ele calificate din faza a IV-a)
– 24 septembrie 2014 / Faza a VI-a (șaisprezecimi de finală): participă 32 de echipe (intră în competiție și cele 18 din Liga I)
– 29 octombrie 2014 / Optimi de finală
– 3 decembrie  2014 / Sferturi de finală
– 4 martie 2015 / Semifinale – tur
– 1 aprilie 2015 / Semifinale – retur
– 31 mai 2015 / FINALA

Autor: Marius ANGHEL Publicat: 30 Jul. 2014, 23:40 Actualizat: 01 Aug. 2014, 13:45 Cupa
Pe aceeași temă