„Dezafiliată” și din Cupă! „Lupii” merg în sferturi

Marius ANGHEL 31 Oct. 2013, 23:16 Cupa

Doi jucători de culoare au făcut diferența în meciul de aseară dintre Rapid și Petrolul. Dore și Romario au înscris exact în momentele în care părea că alb-vișiniii pot mai mult decât Liga a II-a

Rapid – Petrolul 0-2, în ciuda spectacolului unic din tribune oferit de pătimașii ultrași ai Giuleștiului

Un meci între Rapid și Petrolul ar fi fost bun de urmărit și în Liga I, dar regulile fotbalului modern sfidează de multe ori dorința microbiștilor. Cele două echipe de tradiție și-au dat întâlnire aseară în Giulești, în cadrul Cupei României, o competiție pe care formația oaspete o are trecută la obiective de îndeplinit.  Petrolul era echipa favorită la începutul partidei, dar atmosfera frumoasă din tribunele bătrânului stadion a echilibrat balanța. Marele Ilie Balaci avea dreptate. Când îi auzi pe suporterii alb-vișinii cum cântă tot meciul, îți vine să îți iei ghetele și să joci din nou fotbal, chiar dacă ai o vârstă venerabilă. Printre fumul țigărilor fine de la oficială și fumul înnecăcios al torțelor de la tribuna a II-a, spectatorii prezenți aseară pe stadion au cerut spectacol de la favoriții lor din teren.

Romario a schimbat fața jocului

În prima repriză, puștii Rapidului au alergat de au mâncat pământul, atât sub presiunea tribunelor, dar și pentru a-l impresiona pe antrenorul Moldovan. Surprinzător, Tânc și Lung au părut experimentați în fața forței ofensive a ploieștenilor.  Dore a scăpat doar o singură dată din marcaj, în minutul 8, când a trimis periculos mingea cu capul. În rest, cei doi stoperi s-au dăruit până la sacrificiu. Și dacă în apărare a existat siguranță, în atac, giuleștenii au mișcat mai puțin. Ioniță II a condus bine unele acțiuni, cea mai importantă dintre ele fiind cea din minutul 12, când l-a deschis excelent în careu pe Doman, iar șutul acestuia, la colțul scurt, l-a pus la grea încercare pe Bornescu. Au fost cam sigurele mari ocazii ale primei reprize, dar jocul a avut cursivitate, a existat fotbal pe teren.

După pauză, echipa lupilor galbeni și-a arătat colții. Hoban a trimis bine cu capul din colțul careului mic, dar Drăghia a avut reflexul vieții lui, scoțând de pe linia porții, în minutul 61. Apoi, pe contraatac, Vali Negru și Ioniță au ridicat publicul în picioare, dar fără urmări pe tabelă. Experiența echipei din Liga I s-a făcut încet, dar sigur, simțită prezența. Petrolul a pus stăpânire pe joc și ocaziile au prins contur. Așa s-a făcut că în minutul 67, Teixeira a centrat la bara a doua pentru înaltul Dore, iar acesta n-a iertat ținta. 0-1, dar Giuleștiul mai spera.  Și speranțele s-au legat de Ioniță, de capacitatea lui de a destabiliza prin dribling defensiva adversă. În minutul 70, el a creat deranj în careul Petrolului, dar s-a lăcomit să țină mingea prea mult și a fost blocat. Și așa cum se întâmplă în fotbal, la poarta cealaltă adversarii nu au iertat. Un alt jucător de culoare, Romario, a ciupit balonul cu capul și l-a împins în poarta lui Drăghia. 0-2 și deja calificarea era de partea oaspeților cu un sfert de oră înainte de final.

Petrolul a fost susținută de circa 700 de suporteri de la Ploiești, deși oaspeții de aseară nu primiseră decât 400 de bilete. În cele din urmă, au asistat la meci cu toții

Petrolul putea primi un penalty pe finalul primei reprize, atunci când Tânc a făcut henț în careu, însă centralul Radu Petrescu nu a văzut infracțiunea

Teixeira și Bornescu, foști jucători în Giulești, au fost primiți cu aplauze de către suporterii vișiniilor

Geraldo Alves a părăsit terenul de joc pe finalul primei reprize, din cauza unei întinderi musculare. El a fost înlocuit cu Romario

La partida de aseară au asistat scouteri din Spania, Germania și Anglia, cei mai mulți, cu misiunea de a-i urmări pe puștii lui Moldovan

Dilema antrenorului principal de la Rapid s-a risipit: de ieri, Marian Rada este director sportiv, iar Viorel Moldovan, tehnicianul Rapidului cu acte în regulă

Pancu s-a accidentat la încălzire

Veteranul Rapidului, Daniel Pancu (36 de ani), a ratat meciul de aseară pe ultima sută de metri. Căpitanul giuleștenilor a resimțit o durere la spate în timpul mișcărilor de încălzire și, după ce s-a consultat cu antrenorul Moldovan, a decis să nu mai intre. După meci a mers la spital. În locul lui Pancu a fost trimis la mijlocul terenului Vali Negru, în timp ce banderola a poposit pe brațul lui Ionuț Voicu.