Ceahlăul Piatra Neamț se desparte de Liga 2, sâmbătă, 9 mai 2026, de la ora 11:00, cu un meci în compania Metalului Buzău, formația pe care în vara anului 2023 o învingea în semifinala barajului de promovare din Liga 3, la finalul căruia făcea pasul în eșalonul secund.
O dispută fără miză pentru echipa moldavă, care indiferent de rezultat va lua drumul Ligii 3, după doar trei sezoane petrecute în Liga 2.
Retrogradată matematic încă din etapa trecută, după eșecul la scor suferit la Târgu Mureș (scor 0-4 cu AFC ASA), Ceahlăul ocupă locul 7 în Grupa A, cu 20 de puncte și se va menține pe această poziție indiferent de rezultat, urmând să joace din următorul sezon în Liga 3.
De cealaltă parte, Metalul Buzău ocupă locul 2 în grupă, cu 47 de puncte și poate încheia pe locul întâi dacă va câștiga la Piatra Neamț, iar liderul AFC ASA Târgu Mureș nu se va impune pe terenul celor de la CS Dinamo. Metalul are cele mai multe puncte acumulate în ambele grupe din play-out – 15, suferind primul eșec în runda anterioară (1-3 acasă cu CSM Slatina), după cinci victorii consecutive.
Antrenorul Valentin Avădanei spune că va încerca să-i determine pe jucători să dea totul în acest ultim meci al sezonului, astfel încât echipa să se despartă cât mai frumos de Liga 2 și de propriii suporteri.
”Ultimul meci în Liga 2, ultimul meci sub spiritul Ceahlăului pentru mulți dintre jucători, dar e important că vom continua în Liga 3. Atmosfera din această săptămână nu a fost foarte diferită față de alte săptămâni, pentru că oarecum eram conștienți că așa se va întâmpla. Chiar dacă noi refuzam să credem acest lucru. Dar din păcate s-a ajuns la acest punct al retrogradării. Marea majoritate a jucătorilor abia aștepta finalul campionatului pentru a-și găsi o altă destinație.
Am început foarte bine sezonul, cu o vctorie la Iași, cu multe promisiuni, dar rămase neonorate. Ne-am făcut planuri mari, dar din păcate s-a ajuns aici.
În acest ultim meci încercăm să-i determinăm pe băieți să intre pe teren pozitivi, să dea totul pentru a ieși cu fruntea sus de pe teren și din Liga 2. Va fi dificil, pentru că Buzăul este o echipă foarte bine organizată, dar vom încerca să facem tot ce ține de noi pentru a ieși cu fruntea sus și pentru a ne despărți cât mai frumos de suporterii noștri. Vrem să ieșim din scenă cu fruntea sus”, a declarat Valentin Avădanei.
Avădanei, ca și ceilalți membri ai staffului, este la final de contract, dar spune că și-ar dori să continue și în Liga 3 dacă vor fi condiții și un proiect viabil.
”Nu am decis ce voi face. Contractul meu expiră la finalul acestui sezon. Și mie, și multor oameni din cadrul clubului. Încă nu am avut o discuție cu cei din staff-ul administrativ.
Sunt pietrean, m-am născut aici cu Ceahlăul, mi-ar plăcea să continui, pentru că aici am debutat ca jucător, aici am debutat ca antrenor. Sub spiritul Ceahlăului am trăit. Dar depinde foarte mult de ce se va întâmpla în viitor. Dacă vor fi idei pozitive, sigur că mi-ar plăcea să rămân, să readuc Ceahlăul acolo unde îmi doresc”, a completat Avădanei.
La rândul său, președintele Angelo Alistar a anunțat pe pagina oficială de Facebook a clubului că intrarea va fi liberă la ultimul meci al sezonului. Prin acest gest, conducerea clubului vrea să le mulțumească puținilor suporteri care au rămas până la final alături de echipă și au crezut în ea.
”Este ultimul meci în Liga 2 în faţa suporterilor noştri şi am decis ca intrarea să fie liberă. Îi aşteptăm în număr cât mai mare la stadion şi asta pentru că vrem să le mulţumim pentru că au fost alături de noi.
A fost un campionat dificil, nu mai reiau acum motivele, care se încheie într-un mod pe care evident nu ni l-am dorit. Însă am simţit că suporterii au rămas alături de noi şi pentru acest lucru vrem să le mulţumim. Am pierdut meciuri, dar ne bucurăm că nu ne-am pierdut suporterii şi, din nou spun, le mulţumim din inimă pentru acest lucru”, spune Angelo Alistar.
Meciul de la Piatra Neamț va fi condus la centru de Dan Ștefan Buzărnescu (Craiova, Dolj), brigada fiind completată de asistenții Daniel Călin (București) și Ana Pușcașu (Iași), în timp ce ieșeanul Mihai Moisă va fi rezervă. Ionel Popa (Pașcani, Iași) este observator de arbitri, iar Bogdan Gheorghiță (Vaslui) este delegat de joc.
Foto: Dragoș Pășcăneanu / Mediafax Foto