![Cu mulți jucători retrogradezi, cu puțini promovezi! 663 de fotbaliști au evoluat în Liga 2 în sezonul 2023-2024. Cel mai în vârstă, cel mai tânăr, cel mai bun marcator. Retrospectivă cifrică (II)](https://media.prosport.ro/61lWvvjQtjiuCFWW93SFyOJiKIg=/340x191/smart/filters:contrast(5):format(webp):quality(80)/https%3A%2F%2Fliga2.prosport.ro%2Fwp-content%2Fuploads%2F2024%2F07%2Fretrospectiva-jucatori-liga-2-sezon-2023-2024-1024x545.jpg)
În timp ce prima echipă a clubului FCM Bacău se situează în josul clasamentului, formațiile de juniori se află pe locurile de frunte.
Â
“Ne aflăm în grafic cu toate cele patru grupe de juniori după prima parte a campionatului. Sperăm ca în retur să-și îmbunătățească parcursul și echipa mare”, a declarat vicepreședintele FCM Bacau, Marius Căpușă.
Juniorii echipei băcăuane, antrenați de Cornel Elisei se situează pe locul secund al clasamentului, fiind despărțiți doar de golaveraj de Oțelul Galați. O bună parte dintre componenții echipei de juniori au evoluat pe mai multe fronturi, bifând meciuri si la divizionara C FCM Bacău II sau chiar la prima echipă a clubului, cazul lui Mihalachioaie.
“Anul viitor vrem să atacăm titlul cu această grupă”, a mai adăugat Căpușă.
Articol scris de Cosmin Scarlat
Â