Reșița își ia gândul de la Liga 1: „Șansele acum sunt destul de mici și o să vedem ce facem”

Marius ANGHEL 06 Apr. 2015, 19:00 Campionat
Reșița își ia gândul de la Liga 1:**

Metalul Reșița a remizat, 0-0, în prima etapă a play-off-ului Seriei a II-a a Ligii 2, cu CS Mioveni și i-a dat șansa liderului ACS Poli să se distanțeze la opt puncte în fruntea clasamentului. O diferență aproape imposibil de recuperat de rosso-neri în cele nouă meciuri rămase de disputat din acest sezon. Mai mult, bănățenii au fost egalați și trecuți pe locul 3 de FC Olt, grupare care a câștigat la scor de eprezentare în fața Unirii Tărlungeni.

„A fost o partidă urâtă, prima repriză și a doua până în minutul 70. Apoi am pus presiune pe ei și am avut câteva situații destul de mari. S-au întâlnit două echipe de valori apropiate, Mioveniul este o echipă bine organizată defensiv, știam asta, nu e ușor să joci împotriva acestei echipe, care are jucători valoroși, un antrenor bun, care știe să-i pună în teren. Cam ăsta e nivelul Ligii a II-a. Obiectivul meu personal era să ne batem la promovare. Șansele acum sunt destul de mici și o să vedem ce facem. Sunt mulțumit de atitudinea băieților din minutul 70 încolo. Ne-am dus peste ei și puteam să câștigăm. Am avut și un penalty clar în prima repriză la Szabo, eu așa am văzut. Manole a făcut doar o săptămână antrenament, a jucat cu infiltrații în genunchi, tot respectul pentru el. El ar trebui să se opereze, dar joacă așa și pentru el, și pentru oraș. Am văzut semifinala de Cupa României, U Cluj cu CFR, îmi venea să mă îmbolnăvesc. Și acolo sunt jucători plătiți cu 15.000-20.000 de euro, joacă pe un gazon bun, dar nu am văzut un fotbal mai frumos decât am jucat noi. Avem pretenții, dar e nivelul scăzut și la Liga 1. Poate nu ne ridicăm la nivelul pretențiilor orașului”, a spus, citat de expressdebanat.ro, Daniel Oprița după meci.