Lincar: „Nu cred că mai avem șanse la promovare, poate la anul”

Marius ANGHEL 09 May. 2013, 15:50 Campionat
Lincar:**

Delta Tulcea a pierdut unul dintre cele mai importante meciuri din acest final de campionat, 0-1 la Săgeata Năvodari, și s-a îndepărtat de primele două locuri promovabile. Antrenorul tulcenilor, Erik Lincar, era mulțumit de jocul prestat de jucătorii săi și era convins, la finalul partidei, că dacă Tigoianu n-ar fi marcat, Delta ar fi înscris și ar fi câștigat meciul. Cum derby-ul dobrogean a fost pierdut, Delta s-a îndepărat la 4 puncte de Săgeata, iar promovare s-a îndepărtat, Lincar consideră că echipa sa nu mai are șanse la a ajunge în Liga I, cu toate că matematic s-ar mai putea realiza obiectivul.

„Am făcut un meci bun, după părerea mea. A doua parte a primei reprize am dominat-o, iar în cea de-a doua repriză cei de la Săgeata nu prea au avut ocazii de gol, mai ales că au jucat și în inferioritate numerică. Au reușit să marcheze după o aruncare de la margine. Le-am spus elevilor mei că principalul pericol pentru noi va fi Zaharia. Este un jucător cu experiență și s-a văzut asta. El a fost cel care a deviat mingea și așa s-a marcat golul. Eu cred că dacă nu luam gol am fi reușit să câștigăm partida. Știam la ce mă înham atunci când am venit la Tulcea. Nu cred că mai avem șanse la promovare, dar mergem mai departe, poate la anul. Oricum vom juca restul partidelor rămase la victorie”, a spus după meci Erik Lincar.