:format(webp):quality(80)/https%3A%2F%2Fliga2.prosport.ro%2Fwp-content%2Fuploads%2F2025%2F09%2Fsepsi-osk-afc-campulung-muscel-2-0-15-1024x651.jpg)
Aventura lui Bogdan Pătrașcu (46 de ani) pe banca echipei CS Tunari s-a încheiat în urma eșecului cu CS Afumați, scor 0-2, suferit sâmbătă, pe teren propriu, în etapa a 7-a a Ligii 2.
Înfrângerea în derby-ul ilfovean l-a înfuriat pe primarul Tunariului, care, după joc, din informațiile Liga2.ro, l-a demis pe antrenorul numit cu puțin timp înainte de debutul sezonului.
Eșecul cu CS Afumați este al treilea suferit de CS Tunari în primele șapte etape, și tot pe teren propriu, după cele cu Steaua (1-3, acasă) și FC Bacău (1-2, acasă). A mai înregistrat o victorie cu FC Voluntari (2-1, acasă) și trei remize, 1-1 la Ceahlăul, 2-2 la CS Gloria Bistrița și 1-1 la CSM Slatina.
Din informațiile Liga2.ro, la finalul meciului cu Afumați, primarul din Tunari, Cristian Niculae, a mers la vestiar și l-a demis pe Bogdan Pătrașcu, iar la postarea clubului despre meci, în care s-a anunțat rezultatul și jucătorii utilizați, edilul, care nu ratează niciodată șansa să comenteze, a lăsat următorul mesaj: ”Un joc prost, fără atitudine ..slabi cu alte cuvinte! Adversarul a meritat victoria!” De obicei, Nicolae lasă mesaje scurte de felicitări, când e cazul, sau de încurajare.
Bogdan Pătrașcu, aflat la prima experiență ca antrenor principal, fusese numit pe banca Tunariului cu puțin timp înainte de debutul sezonului, după ce Dan Alexa a ales să plece în Liga 3, la Știința Poli Timișoara.
”Arsenal Tunari a disputat astăzi, 20 septembrie, o partidă din cadrul etapei a 7-a, a ligii a 2-a! Tunarii au întâlnit CS Afumați și au pierdut cu scorul de 0-2.
Primul Xl Arsenal Tunari: Moroz – Tudorache – Stănică – Stanciu – Roșu – I. Lucian – Șerban – Țegle – Plumbuitu – Budescu – Dragu.
Rezerve: Micu – Pîrcălabu – Bălan – Arthur – Filip – Spătaru – Levente – Mutu – Hlistei”, a transmis clubul din Tunari pe pagina sa de Facebook, la scurt timp după eșecul cu formația condusă de Vasile Neagu, cel mai longeviv antrenor din fotbalul românesc, care face minuni și în acest sezon la Afumați, cu toate că în această vară a schimbat lotul în mare parte.
Cu 6 puncte, ilfovenii de lângă București sunt pe locul 16 din 22, cu golaveraj 8-12. Alte patru echipe au câte șase puncte, FC Bacău și CSM Slatina, cu golaveraj mai bun, și CS Dinamo și CS Gloria Bistrița, cu golaveraj mai slab.
Ca de obicei, după o despărțire de antrenor, echipa din Tunari rămâne pe mâna antrenorului de casă Alin Ilin, ”secund” și în stafful lui Bogdan Pătrașcu.
În etapa următoare a Ligii 2, a 8-a, CS Tunari joacă în deplasare la Poli Iași (locul 10, 11 puncte), sâmbătă, de la ora 11:00.