Alexandru Negrean a dat startul revenirii Brașovului în meciul cu Poli cu o execuție de excepție: ”Nu e cel mai frumos gol al meu.” Mijlocașul nu vrea să-și treacă în CV o retrogradare, chiar doar și teoretică

Adi MARICA 17 May. 2022, 10:01 Liga 2

După un sezon cu evoluții preponderent șterse, talentatul mijlocaș Alexandru Negrean (21 de ani) pare a fi prins vârful de formă în această perioadă, în care FC Brașov își joacă menținerea în Liga 2.

În toamnă a marcat un gol în victoria cu Unirea Constanța, iar în această primăvară a reușit două goluri, în victoriile cu Astra și Poli Timișoara.

”M-am trezit pe final, poate a fost și vorba de adaptare, sunt mai multe aspecte care au contribuit la randamentul mai scăzut. Randamentul meu a crescut și odată cu schimbarea sistemului. În 3-4-3 am mai multă libertate, pot intra între linii și mă simt mult mai bine. La Timișoara prima repriză a fost a lor, iar a doua a noastră. Ne-am încurajat la pauză și am spus „hai să jucăm că nu avem nimic de pierdut. Și ne-a ieșit”, a spus Negrean, originar din Cluj-Napoca.

Negrean: ”Nu e cel mai frumos gol al meu”

Golul care a descătușat echipa la Timișoara, în barajul de menținere în Liga 2 cu Poli Timișoara, a fost unul de poveste. Servit ideal de Lambrinoc, Negrean a înscris cu călcâiul. ”A fost un moment de inspirație. Am văzut mingea trimisă în fața porții de Edi Lambrinoc și am acoperit-o mai bine cu călcâiul. Nu e cel mai frumos gol al meu, pe primul loc rămâne golul din meciul U Cluj – Mioveni, cu un șut de la 20 de metri în vinclul porții”, a spus Negrean, care în cariera sa la seniori a evoluat pentru Viitorul Pandurii, ”U” Cluj și FC Brașov.

Nu ia în calcul retrogradarea

Câștigarea barajului de menținere în Liga a 2-a este și un motiv de orgoliu pentru jucători.

”E foarte important să câștigăm barajul pentru a rămâne sportiv în Liga a 2-a. Chiar dacă se aude că și pierzătoarea barajului va rămâne în Liga a 2-a, în CV nu ar arăta deloc bine o retrogradare. O să câștigăm și repriza a doua cu Poli”, a încheiat Alexandru Negrean.

Manșa retur a barajului de menținere în Liga a 2-a se va disputa sâmbătă, de la ora 12:30, pe stadionul Tineretului din Brașov. În tur, FC Brașov s-a impus cu 2-1 la Timișoara, prin golurile marcate de Alexandru Negrean (53′) și Bogdan Piper (67′), respectiv Doru Andrei (6′) pentru Poli.