România U19 a pierdut amicalul cu Israel U19, deși a condus la pauză. Toți jucătorii din Liga 2 și Liga 3 au fost pe teren

Răzvan STÎNGĂ 10 Sep. 2023, 15:26 Naționale

România U19 a disputat primul amical din luna septembrie, într-o acțiune pe care o întreprinde în perioada 3-12 septembrie, cu Israel U19, în deplasare. Naționala pregătită de Adrian Dulcea a cedat la limită, scor 1-2.

Naționala sub 19 ani a tricolorilor s-a aflat în avantaj după primele 45 de minute, scor 1-0.

România U19, înfrângere în amicalul cu Israel U19

România U19 a marcat chiar înainte de pauză, prin jucătorul campioanei României, Farul Constanța, Enes Sali, care, conform Federației Române de Fotbal, a înscris în minutul 44. Israelienii au marcat la 11 minute de la reluare, iar victoria și-au asigurat-o în minutele de prelungire, în 90+2.

În lotul stabilit de selecționerul Adrian Dulcea se regăsesc și 11 jucători din Liga 2. În plus, și din Liga 3 a fost convocat un fotbalist, de la Dunărea Călărași.

• Adrian Frânculescu (portar, Steaua), Mario Aioanei (fundaș, Unirea Slobozia), Mario Tudose (fundaș, Campionii FC Argeș), Ionuț Anișorac (fundaș, Chindia Târgoviște), Fabiano Cibi (mijlocaș, CSC Dumbrăvița), Patrick Dulcea (mijlocaș, Campionii FC Argeș), Eric Vînău (mijlocaș, CSC Șelimbăr), Victor Stancovici (mijlocaș, Unirea Dej), Luca Manolache (mijlocaș, Chindia Târgoviște), Laurențiu Vlăsceanu (mijlocaș, Unirea Slobozia) și Raul Rotund (atacant, CSC Șelimbăr) sunt jucătorii din Liga 2 convicați;
  • Din Liga 3 a fost convocat Vlad Răfăilă (portar, Dunărea Călărași);

Toți au evoluat, Adrian Dulcea trimițând pe teren tot lotul convocat.

• România U19: Răfăilă (Frânculescu 66′) – Aioanei (Stancovici 79′), Jalade (Bădescu 66′), Tudose (Duțu 46′), Anișorac (Vînău 66′) – Banu (Spătaru 56′), Cibi (Gogescu 46′), Dulcea (Manolache 56′) – Rădulescu (Vlăsceanu 66′), Stan ( Rotund 56′), Sali (Cărăușu 56′).

România U19 își poate lua revanșa contra Israel U19

La această acțiune, România U19 întâlnește, de două ori, selecționata similară a Israelului, în deplasare. Stagiul de pregătire se desfășoară în perioada 3-12 septembrie, iar al doilea test este programat pentru 12 septembrie.

România U19 va juca, în perioada 11 octombrie – 17 octombrie, în turul 1 preliminar al calificărilor pentru Campionatul European din 2024. A fost repartizată în Grupa 10, din care mai fac parte Cehia U19, Finlanda U19 și San Marino U19.

Meciurile vor avea loc în Cehia, iar primele două clasate din fiecare grupă, alături de cea mai bună echipă clasată pe locul 3, vor merge la Turul de Elită.

EURO 2024 va avea loc în Irlanda de Nord.

Tricolorii sub 19 ani au întâlnit selecționata similară a Ungariei la acțiunea trecută, în august, tot într-un amical, pe care au învins-o la limită, scor 3-2.

Lotul complet pentru acțiunea în curs:

• Portari: Adrian Frânculescu (Steaua), Vlad Răfăilă (Dunărea Călărași)
  • Fundași: Mario Aioanei (Unirea Slobozia), Mario Tudose (Campionii FC Argeș), Robert Jalade (Sevilla FC / Spania), Matteo Duțu (Lazio / Italia), Robert Bădescu (Rapid), Ionuț Anișorac (Chindia Târgoviște)
  • Mijlocași: George Gogescu (FCSB), Fabiano Cibi (CSC Dumbrăvița), Patrick Dulcea (Campionii FC Argeș), Eric Vînău (CSC Șelimbăr), Luca Banu (Farul), Victor Stancovici (Unirea Dej), Dan Spătaru (FCSB), Luca Manolache (Chindia Târgoviște), Laurențiu Vlăsceanu (Unirea Slobozia), Enes Sali (Farul), Codrin Cărăușu (FC Botoșani), Mihnea Rădulescu (Petrolul)
  • Atacanți: Alexandru Stan (Rapid), Raul Rotund (CSC Șelimbăr)