Voința Livezile – lider detașat, lupta strânsă pe podium și în subsol

Autor: Andries Mihai Marius Publicat: 29 Nov. 2010, 10:36 Actualizat: 29 Nov. 2010, 10:45 Ligi județene
Voința Livezile – lider detașat,  lupta strânsă pe podium și în subsol

În acest sfârșit de săptămână s-a
tras cortina peste meciurile din Liga a IV-a. Ultima etapă din
acest an (a doua din returul campionatului) a confirmat o dată în
plus forma excelentă a primei clasate – Voița Livezile, echipă ce a
zdrobit sâmbătă în deplasare pe Monariu cu scorul de 6-0.

Tot sâmbătă, ProSomeș Feldru a mai
înregistrat o umilință pe terenul din Sângeorz-Băi: 3-5 cu
Silvicultorul Maieru, în timp ce Prundu Bârgăului a bătut Jelna cu
2-1. Rapid Budac a învins pe Lechința tot cu 2-1 și a predat
„lanterna roșie” Progresului Năsăud. Duminică, Uriu și Romuli și-a
respectat statutul de fruntașe și au repurtat succese convingătoare
în fața celor din Cetate (4-0), respectiv Telciu (6-0).

În fine, singurul rezultat de
egalitate al rundei s-a înregistrat în partida Șirioara – Rebra,
scor 1-1. Până la primăvară, practica lasă locul teoriei, cu
calcule în ceea ce privește atât locurile 2 și 3, cât și zona
minată din care va retrograda doar o singură echipă, după ce
Someșul Rebrișoara s-a retras din campionat încă din etapa a
7-a.

Dar iată rezultatele complete,
clasamentul la zi și programul rundei următoare, etapă care va avea
loc, hăt, în 20 martie 2011.

Feldru – Maieru
3-5
Monariu – Livezile 0-6
Șirioara – Rebra 1-1
Prundu Bârgăului – Jelna 2-1
Uriu – Cetate 4-0
Romuli – Telciu 6-0
Budac – Lechința 2-1
Năsăudul a stat

Clasament:
1.Livezile 16 14 1 1 54-8 43
2.Uriu 16 11 0 5 46-28 33
3.Romuli 15 10 2 3 54-20 32
4.Prundu Bârgăului 16 10 1 5 41-24 31
5.Feldru 16 9 2 5 43-27 29
6.Rebra 16 8 4 4 38-31 28
7.Maieru 16 7 2 7 36-41 23
8.Cetate 16 7 1 8 19-36 22
9.Lechința 16 6 2 8 30-42 20
10.Telciu 16 5 2 9 26-34 16
11.Jelna 16 4 3 9 25-38 15
12.Șirioara 16 4 3 9 23-38 15
13.Budac 16 4 1 11 23-44 13
14.Monariu 16 3 3 10 23-50 12
15.Năsăud 15 3 1 11 13-32 10

Etapa următoare, 20
martie:

Romuli – Șirioara
Telciu – Prundu Bârgăului
Năsăud – Feldru
Lechința – Monariu
Rebra – Budac
Livezile – Cetate
Maieru – Uriu
Jelna
va sta

Articol scris de Radu
SÎRBU

Autor: Andries Mihai Marius Publicat: 29 Nov. 2010, 10:36 Actualizat: 29 Nov. 2010, 10:45 Ligi județene
Pe aceeași temă