Trei surprize în 16-imile Cupei în Prahova: Gornet, Sinaia și Băicoi merg în optimi

Autor: Marius ANGHEL Publicat: 03 Mar. 2015, 13:08 Actualizat: 03 Mar. 2015, 13:23 Ligi județene
Trei surprize în 16-imile Cupei în Prahova:  Gornet, Sinaia și Băicoi merg în optimi

Pentru faza optimilor de finală a Cupei României, disputată la finalul săptămânii trecut, s-au calificat 13 echipe de la nivelul Ligii A Prahova și trei din eșaloanele inferioare. Performerele rundei sunt Voința Gornet, Carpați Sinaia (ambele din Liga B) și AS Tufeni Băicoi (SuperLiga B), formații care în jocurile de sâmbătă au dispus de echipe care activează în primul campionat județean.

În 16-mile de finală ale fazei județene nu au evoluat două echipe din Liga A, mai exact CSO Plopeni și Fortuna II Poiana Câmpina, dar aceste grupări vor evolua în etapa următoare a „competiției KO”, care este programată pe 1 aprilie.

Întâlnirea de la Sinaia dintre gruparea locală Carpați și Tricolorul Breaza, s-a încheiat cu victoria primei formații menționate, scor 2-1. Trupa din stațiunea prahoveană a primit un ajutor nesperat din partea portarului Constantin Dragoș, care a reușit contraperformanța să-și introducă mingea în propria poartă, în două rânduri.

Un alt joc în care s-au marcat două autogoluri a fost duelul dintre Energia Pietroșani și Unirea Cocorăștii Colț, dispută în care localnicul Teodor Călin și-a trimis de două ori balonul în propria poartă, iar spre finalul întâlnirii a și marcat în poarta adversarilor, transformând un penalti.
În schimb, apărătorul buturilor echipei AFC Bănești-Urleta, l-am numit aici pe Teodor Stroescu, și-a trecut numele pe lista marcatorilor, reușind ultimul gol al echipei sale, din lovitură de pedeapsă, în succesul categoric obținut la Izvoarele.

Liderul s-a distrat pe „sintetic”

Ocupanta primului loc în Liga A, Petrolistul Boldești, nu a avut milă de adversarul din cupă, pe care l-a învins la un scor care ne scutește de prea multe comentarii. Formația antrenată de Marian Ilie s-a impus cu 5-0 în fața uneia dintre grupările bune din SuperLiga B, Intersport Filipești de Târg. Jocul s-a desfășurat pe terenul sintetic din Câmpina și în niciun moment nu s-a pus problema echipei calificate. După victoria lejeră din Cupa României, Petrolistul va avea parte de un debut facil în campionat, în prima etapă a returului urmând să primească replica suferindei Voința Găzarul Surani.

Rezultatele din 16-mile de finală ale Cupei României, faza județeană Prahova:

Unirea Urlați – CSO TELEAJENUL VĂ‚LENI    0-5 (0-2)
Au marcat: -/Ion Milu (19), Flavius Savu (40-penalti), Liviu Cernea (70), Lucian Cruceru (74), Dragoș Sîrbu (90).
Arbitri: Sergiu Târșoreanu (Tg. Nou) – Alexandru Chivu (Ploiești) și Cristi Damian (Slănic). Observator: Radu Vasile (Ploiești).
        
Energia Pietroșani – UNIREA COCORĂ‚ȘTII COLȚ    2-4 (1-1, 1-1)
Au marcat: Teodor Călin (31, 115-penalti)/Codrin Kiru (19), Teodor Călin (99-autogol), Răducu Velisar (103-autogol), Florin Bălan (119-penalti).
Arbitri: Marius Petre (Poienarii Apostoli) – Alexandru Chioibașu (Adâncata, Ialomița și Cătălin Popivici (Ploiești). Observator: Constantin Niță (Ploiești).

Cetatea Coada Izvor – CS PĂ‚ULEȘTI        1-2 (1-2)
Au marcat: Sergiu Ivan (8) / Andrei Ciobanu (4, 40)
Arbitri: Valentin Dumitru (Gherghița) – Florin Bureață (Ploiești) și Doru Petre (Bucov). Observator: Viorel Badea (Ploiești).

CARPAȚI SINAIA – Tricolorul Breaza        2-1 (1-0)
Au marcat: Constantin Dragoș (6, 63-ambele autogoluri)/Iustin Șovăială (79).
Arbitri: Mihai Safta (Iordăcheanu) – Octavian Ciorescu (Ploiești) și Roxana Bănăseanu (Câmpina). Observator: Mugurel Drăgănescu (Breaza).

VOINȚA GORNET – Voința Găzarul Surani    5-0 (3-0)
Au marcat: Bogdan Frusinoiu (4, 40), George Predeleanu (27-autogol), Claudiu Rânduroiu (71), Mihai Sârbu (75)/-.
Arbitri: Bogdan Zahiu – Andrei Dan și Gabriel Brăilă (toți, din Ploiești). Obsevator: Tudor Negoiță (Măgurele).

Progresul Aluniș – AVÂNTUL MĂ‚NECIU        0-4 (0-2)
Au marcat: -/Mihail Cârstocea (24), Alexandru Costache (27, 85), Ovidiu Onea (70).
Arbitri: Alexandru Vulpe (Ploiești) – Ionuț David (Podenii Noi) și Robert Nuțu (Ploiești). Constantin Safta (Iordăcheanu).

Unirea Teleajen – PRAHOVA TG. VECHI        0-1 (0-1)
(joc disputat la Tg. Vechi)
A marcat: -/Cosmin Scarlat (22).
Arbitri: Alin Gheorghe (Ploiești) – Cristian Lefter (Urlați) și Mădălina Crăciun (Negoiești). Observator: Marian Deaconu (Ploiești).

Vulturii Provița de Sus – CS CORNU            0-2 (0-0)
Au marcat: -/Alin Vălică (76), David Paven (81).
Arbitri: Mădălin Marinescu (Ploiești) – Vasile Burlacu (Provița) și Ștefan Călărașu (Câmpina). Observator: Andrei Achimescu (Ploiești).

AS Balta Doamnei – PROGRESUL DRĂ‚GĂ‚NEȘTI    1-4 (1-2)
Au marcat: Vasile Dumitru (28)/Gabriel Tudor (3), Nicușor Mărgărit (6), Andrei Marin (53), George Oprea (54).
Arbitri: Ovidiu Oprea (Ploiești) – Stelian Mălăroiu (Puchenii Mari) și Mihai Vizitiu (Ploiești). Observator: Ioan Andreoiu (Ploiești).

Progresul Boldești Grădiștea – CS CEPTURA 4-7 (2-1, 2-2, 3-3, 1-4 d.l.d.)
Au marcat: Mihai Costache (2), Florin Talpan (42), Victor Tătuță (93)/Ionuț Lascu (31), Răzvan Jărcălău (58), Marian Brotac (120).
Au marcat la loviturilor de departajare: Cătălin Lambă/Răzvan Jărcălău, Alexandru Tănase, Ionuț Lascu, Adrian Sârbu.
Arbitri: Mădălin Dicu (Bucov) – Emil Mateescu (Ploiești) și Eduard Neagu (Poienarii Apostoli). Obsevator: Traian Notaru (Ploiești).

CS Șirna Varnița – CS BLEJOI                1-3 (1-1)
Au marcat: George Buriac (36)/Florin Badea (7), Ștefan Stanca (52), Mircea Ivan (56).
Arbitri:  Laurențiu Piciu – Mihai Pandelea și Andrei Bobeică (toți, din Ploiești). Observator: Paul Roșală (Ploiești).

Intersport Filipești – PETROLISTUL BOLDEȘTI    0-5 (0-1)
(joc disputat la Câmpina, pe terenul sintetic)
Au marcat: -/Claudiu Lișiță (19), Mihai Ene (64), Alexandru Puchea (66, 89), George Stoica (90).
Arbitri: Ionuț Neagu (Poienarii Apostoli) – Mircea Rusu (Bertea) și Ștefan Dumitrache (Râfov). Observator: Mihail Ionescu (Ploiești).

AS TUFENI BĂ‚ICOI – AFC Brebu            5-1 (2-0)
Au marcat: Adrian Brebenel (25, 43, 53), Bogdan Ilioiu (86, 90)/Alexandru Târboiu (62).
Arbitri: Viorel Căunei (Plopeni) – Gabriel Răduță și Claudiu Dumitru (ambii, din Ploiești). Observator: Stelian Achimescu (Ploiești).

Tinerețea Izvoarele – AFC BĂ‚NEȘTI-URLETA    0-7 (0-4)
Au marcat: -/Cosmin Dobrinoiu (31), Radu Burloiu (32, 38), Daniel Paraschivoiu (41-autogol), Andrei Iancu (56), Marian Nichifor (77), Teodor Stroescu (88-penalti).
Arbitri: Andrei Moroiță (Ploiești) – Sorin Pavel (Mizil) și Sebastian Păduraru (Gura Humorului, Suceava). Observator: Ion Albină (Vălenii de Munte).

Voința Ciorani – CSO PLOPENI            0-3
(Nu s-a disputat)

*Echipele învingătoare, plus Fortuna II Poiana Câmpina, s-au calificat pentru faza optimilor de finală, tur programat pe 1 aprilie.

Sursa: Ziarul Prahova
Foto: Cristi Damian

Autor: Marius ANGHEL Publicat: 03 Mar. 2015, 13:08 Actualizat: 03 Mar. 2015, 13:23 Ligi județene
Pe aceeași temă