Pandurii câștigă după pauză și devine campioană de toamnă

Pandurii câștigă după pauză și devine** campioană de toamnă

Condusă cu 1-0 la pauză, CS Pandurii Cerneți a câștigat cu scorul de 3-1 derby-ul cu CS Strehaia. După acest nou succes, liderul s-a distanțat la opt puncte, înaintea ultimei etape a returului I, și a devenit astfel matematic campioană de toamnă în Liga a IV-a Mehedinți.

La pauza meciului de la Cerneți, Strehaia se apropiase la doar două puncte, după ce deschisese scorul prin Claudiu Topală, în minutul 42, însă, în partea secundă, gazdele au întors rezultatul, prin Ionuț  Buțoi (’50), Gică Tănasie (’62)  și Mădălin Mătăsăreanu (’90).

Dunărea a îmbolvănit Recolta

Pe locul al III-lea a urcat AS Corcova, care a dispus cu 3-0 de Viitorul Șimian. Ionel Jujan (’12), Alexandru Merluță (’52) și Cristian Boescu (’84) au păstrat Corcova la 12 puncte sub lider.

Perdantă a fost Recolta Dănceu, care a pierdut locul de pe ultima treaptă a podiumului, după ce, înaintea meciului de la Gruia, mai mulți jucători au acuzat, subit, mai multe probleme medicale, astfel că partida nu s-a mai disputat și gazdele au câștigat cu 3-0, la „masa verde”.

Coșuștea, pe val

La Cujmir meciul s-a jucat, iar AS Coșuștea Căzănești s-a impus, surprinzător, cu 4-1 prin golurile lui Eduard Tița (‘5, ’51, ‘ 82) și Adrian Purcăreață (’55), respectiv Gheorghe Ionică (62). A fost al treilea joc fără înfrângere al nou-promovatei din Căzănești, care a predat Șimianului „lanterna roșie” a Ligii a IV-a Mehedinți.