Oltenia și-a stabilit campioanele de toamnă. Doar două echipe încheie anul neînvinse

Autori: Marius ANGHEL, Mircea OGLINDOIU Publicat: 14 Dec. 2016, 11:36 Actualizat: 14 Dec. 2016, 11:37 Ligi județene

Viitorul Cârcea (Dolj), Viitorul Șimian (Mehedinți), Internațional Bălești (Gorj), Podasa Perișani (Vâlcea) și Juventus Slatina (Olt) au încheiat anul pe prima poziție în Liga a IV-a a județelor din care fac parte.

Dintre cele cinci echipe județene ale Olteniei clasate pe primul loc, doar mehedințenii de la Viitorul Șimian (foto jos 1) și vâlcenii de la Posada Perișani s-au distanțat în clasament, având un avans de 7, respectiv 6 puncte față de echipele clasate pe locul secund. În rest, Viitorul Cârcea, Juventus Slatina și Internațional Bălești (foto jos 2) au un avantaj fragil, care poate fi remontat după doar o etapă.

Dacă Liga a IV-a din Gorj (formată din 16 echipe) și cea din Olt (formată din 14 echipe) se joacă în sistem tur/retur, celelalte trei ligi județene ale Olteniei se dispută cu play-off / play-out. 12 echipe alcătuiesc Liga a IV-a Dolj, 11 sunt la Vâlcea și doar 8 la Mehedinți.

Neînvinse au intrat în iarnă doar Posada Perișani, care are punctaj maxim după 14 jocuri, și Internațional Bălești, cu 12 victorii și 3 remize.

Doar Vâlcea a promovat în 2015

De precizat că, indiferent de distanța care le separa de contracandidate, toate reprezentantele Olteniei care au iernat anul trecut în fotoliul de lider și-au păstrat prima poziție și la finele sezonul și au mers la baraj, însă de promovat a făcut-o doar ACS Șirineasa, care a trecut de Tractorul Cetate (4-1, 1-3). 

În schimb, Pandurii Cerneți a fost spulberată de CSM Școlar Reșița (1-6, 0-3), Gilortul Târgu Cărbunești de FC Hermmanstadt Sibiu (0-1, 1-5), iar Recolta Stoicănești de FC Argeș 1953 (1-1, 1-4).

Clasamente:

Liga a IV-a Dolj

1. Viitorul Cârcea        15    13    1    1    71-15    40
2. Metropolitan Ișalnița    15    12    2    1    43-13    38
3. Progresul Segarcea        15    10    3    2    58-25    33
4. Danubius Bechet        15    10    3    2    51-20    33
5. Tractorul Cetate        15    9    4    2    64-26    31
6. Recolta Ostroveni        15    6    3    6    30-46    21
7. Luceafărul Craiova        15    5    1    9    24-35    16
8. Unirea Leamna        15    3    4    8    24-46    13
9. Ajax Dobrorești        15    3    1    11    24-52    10
10.Arena Bulls Preajba    15    2    2    11    23-60    8
11. Dunărea Calafat        15    2    1    12    25-56    7
12. Știința Malu Mare        15    2    1    12    18-61    7

Liga a IV-a Mehedinți

1. Viitorul Șimian    11    10    0    1    33-9    30
2. ACS Drobeta    11    7    2    2    17-7    23
3. CS Strehaia        11    6    2    3    20-13    20
4. Dunărea Pristol    11    3    5    3    17-23    14
5. Dierna Orșova    11    4    1    6    19-23    13
6. Viitorul Cujmir    11    3    2    6    11-19    11
7. Recolta Dănceu    11    2    3    6    18-23    9
8. AS Corcova        11    1    1    9    9-27    4

Liga a IV-a Gorj

1. Internațional Bălești    15    12    3    0    52-4    39
2. Gilortul Tg.Cărbunești    15    12    2    1    45-14    38
3. Știința Turceni        15    11    2    2    46-15    35
4. Parângul Bumbești-Jiu    15    9    3    3    32-17    30
5. Petrolul Țicleni        15    9    3    3    44-35    30
6. Petrolul Bustuchin        15    7    3    5    34-34    24
7. Știinâa Hurezani        15    7    2    6    28-38    23
8. Minerul Mătăsari        15    7    1    7    23-23    22
9. Energetica Tismana        15    5    3    7    34-29    18
10. CS Novaci            15    5    2    8    23-32    17
11. Vulturii Fărcășești        15    4    4    7    28-37    16
12. Unirea Crușet        15    4    2    9    37-41    14
13. Petrolul Stoina        15    3    3    9    19-53    12
14. Jiul Rovinari        15    2    5    8    20-36    11
15. Viitorul Negomir        15    2    2    11    19-49    8
16. AS Stejari            15    0    2    13    18-45    2

Liga a IV-a Vâlcea

1. Posada Perișani        14    14    0    0    70-14    42
2. Viitorul Dăești        14    12    0    2    57-12    36
3. Flacăra Horezu        15    11    1    3    65-23    34
4. Voința Orlești        15    8    3    3    50-29    27
5. Cozia Călimănești        15    7    1    7    45-42    22
6. Unirea Tomșani        15    5    3    7    40-60    18
7. FC Băbeni            14    5    2    7    42-37    17
8. CS Mădulari        14    4    1    9    33-51    13
9. Păușești Otăsău        14    3    4    7    33-58    13
10. Lotru Brezoi        15    2    0    13    16-80    6
11. Minerul Costești        14    1    1    13    30-75    4

Liga a IV-a Olt

1. Juventus Slatina        13    11    1    1    53-11    34
2. AS Milcov            13    11    0    2    53-14    33
2. Văleni – N.  Titulescu    13    11    0    2    42-17    33
4. Voința Babiciu        13    9    1    3    34-14    28
5. Vedița Colonești        13    8    2    3    45-26    26
6. CSS Slatina            13    6    1    6    38-39    20
7. Viitorul Grădinele        13    6    1    6    29-30    19
8. Oltul Curtișoara        13    6    1    6    23-29    19
9. Romanați Caracal        13    3    2    8    18-25    11
10. Petrolul Potcoava        13    3    1    9    17-31    10
11. Oltețul Osica        13    3    1    9    18-38    10
12. Avântul Coteana        13    2    2    9    16-31    8
13. FC Olt Scornicești        13    1    4    8    18-46    7
14. Viitorul Rușănești        13    2    1    10    9-56    7

Articol scris de Mircea OGLINDOIU

Autori: Marius ANGHEL, Mircea OGLINDOIU Publicat: 14 Dec. 2016, 11:36 Actualizat: 14 Dec. 2016, 11:37 Ligi județene
Pe aceeași temă