Meci tensionat la Pristol: viceprimarul și-a dat în petec

Marius ANGHEL 15 Oct. 2012, 11:45 Ligi județene

Derby-ul etapei a V-a s-a întrerupt în prelungiri, după ce viceprimarul Pristolului, Ion Constantinescu, a intrat pe teren și l-a lovit cu picioarele pe jucătorul Ionuț Ilie, de la Baia de Aramă.

Încheiat 2-4 pe teren, meciul Dunărea Pristol – CS Baia de Aramă va fi probabil decis la masa verde, după ce Comisia de Disciplină a AJF Mehedinți va analiza incidentele din derby. Protagonistul partidei de sâmbătă, la finalul căreia Dunărea a suferit prima înfrângere în actualul campionat, a fost viceprimarul din Pristol, care mai pătrunsese pe teren și în minutul 24, când a aruncat cu mingea în arbitru, înainte să fie evacuat, cu greu, de forțele de ordine.

În prelungiri, după un contact între Ionuț Ilie și Răzvan Bonțoi, recidivistul Constantinescu a intrat iar pe gazon și s-a năpustit cu picioarele pe fostul jucător al Dunării, Ilie, ajuns în acest sezon la Baia de Aramă. Și publicul a invadat suprafața de joc, iar arbitrul s-a văzut nevoit să pună capăt partidei, deși mai erau de jucat 2 minute din timpul suplimentar.

În urmă cu doi ani, Constantinescu, consilier local și președinte la echipa din Pristol, l-a bătut pe arbitrul divizionar A Marian Balaci, la finalul partidei cu Minerul Valea Copcii, pierdută cu 1-0.

Cu CS Baia de Aramă, Dunărea a fost învinsă cu 4-2. Ionel Jujan (’13), Costinel Stanciu (’28 – pen.) și Costinel Vasilică (’40, ’68) au marcat pentru oaspeți, gazdele punctând prin Cosmin Stăncioi (’42) și Cătălin Bonțoi (’76 – pen).

Pregătită de Cornel Cioabă, Dunărea Pristol i-a trimis în teren pe: Asan – Dragomirescu, Amza, Brucă, Durlă – Pais (’75 Negrea), Ungureanu (’70 Gușiță), Bonțoi, Teodorescu (’83 Ghighilicea) – Stăncioi, Sîrbescu (’46 Poenaru).

Antrenată de Ovidiu Brehui, CS Baia de Aramă a replicat prin: G. Brehui – Modoran, Jujan, Gădăleanu, Dragomir – Prundeanu, Ilie, Stanciu – Munteanu (74 Răuți), Chiriță (’82 Seinu), Vasilică.

Porcescu, cu șase „boabe”

Scorul etapei a V-a l-a izbutit Minerul, care a dispus cu 10-0, pe terenul de la Valea Copcii, de Agromec Șimian, prin golurile lui Mario Porcescu (‘7, ’18, ’19, ’49, ’52, ’86), Cristian Boboescu (’27), Marius Cioabă (’29), Răzvan Doman (’48) și Stelian Falcuie (’55 – pen.).

Runda viitoare se va disputa derby-ul singurelor echipe cu punctaj maxim, partida CS Baia de Aramă – Recolta Dănceu fiind programată duminică, de la ora 11.

În etapa a V-a, Dănceu a câștigat la masa verde partida cu Blahnița Pătulele, deoarece oaspeții nu s-au prezentat la meci, și, având golaveraj superior, a rămas pe primul loc în clasamentul modestului campionat județean din Mehedinți.

4. Phoenix 5 3 1 1 9-3 10
5. Minerul 5 3 0 2 19-4 9
6. Kladova 5 3 0 2 8-13 9
7. Cerneți 5 2 2 1 10-5 8
8. Strehaia 5 2 0 3 10-9 6
9. Cujmir 5 2 0 3 10-10 6
10. Vânju Mare 5 1 2 2 6-6 5
11. Pătulele 5 1 1 3 6-10 4
12. Șimian 5 1 1 3 6-19 4
13. Gruia 5 0 0 5 4-17 0