Liderul din Mehedinți intră în iarnă cu un avans de 7 puncte. În ultima etapă din acest an, Viitorul Șimian și-a luat o revanșă

Marius ANGHEL 22 Nov. 2016, 18:15 Ligi județene
Liderul din Mehedinți intră în iarnă cu un avans de 7 puncte.** În ultima etapă din acest an, Viitorul Șimian și-a luat o revanșă

Derby-ul etapei a 11-a din Liga a IV-a Mehedinți a fost tranșat de Viitorul Șimian, care a dispus cu 1-0 de ACS Drobeta, prin golul lui Eusebiu Firu, din minutul 57. Liderul a răzbunat astfel eșecul din partida-tur, disputată pe Stadionul Termo și câștigată de echipa severineană, tot cu 1-0, datorită reușitei lui Relu Țurai (’54). După succesul din retur, Șimianul s-a distanțat la 7 puncte de ACS Drobeta.

Surpriza rundei a produs-o Viitorul Cujmir, care s-a impus cu 4-1 la Dănceu. Deși gazdele au intrat la cabine în avantaj, prin golul lui Mihai Pavel (45), echipa pregătită de Stelian Cecă a marcat în partea secundă de 4 ori, în doar 10 minute, prin Ionuț Cecă (’72), Ionel-Liviu Ionică (’74, ’75) și Ionel-Vlad Ionică-Dobre (’82).

Celelalte două meciuri ale ultimei etape din acest an s-au decis la „masa verde”, după ce echipele-oaspete au contestat indentitatea jucătorilor advserși.

Astfel, Pristol și Orșova au câștigat cu 3-0, după ce, pe teren, Dunărea pierduse cu 1-0 la Strehaia, iar Dierna remizase, scor 2-2, la Corcova.

Campionatul Ligii a IV-a se va relua în martie 2017, cu antepenutima etapă din sezonul regulat, după care va începe play-off-ul. Echipele vor intra în faza următoare cu punctele înjumătățite.

Cupa României încheie anul

În acest an se vor mai juca doar optimile de finală ale Cupei României – faza județeană Mehedinți, care se vor disputa, la sfârșitul săptămânii, după următorul program: