Liderul din Brăila își doboară propriile recorduri. A ajuns la a 19 victorie în tot atâtea meciuri

Marius ANGHEL 12 Apr. 2016, 11:24 Ligi județene

• formația pregătită de Georgel Pascu a bifat al 19-lea succes consecutiv • Victoria Traian a câștigat cu emoții partida cu Voința Plopu • victorie cu cântec la Făurei

În etapa a 19-a a Ligii a IV-a Brăila, trei echipe s-au impus pe teren propriu și tot atâtea au câștigat în deplasare. Runda nu a adus nimic nou în ceea ce privește lupta pentru locul întâi. Sportul Chiscani doboară record după record. Formația pregătită de Georgel Pascu defilează în campionat chiar și atunci când nu prinde o zi prea bună, așa cum s-a întâmplat sâmbăta trecută, la Tudor Vladimirescu.

Sportul Chiscani și-a subestimat adversara din runda a 19-a, a evoluat la turație minimă și cu toate că a avut un procentaj mai bun decât adversara sa la capitolul posesie a mingii, a fost condusă cu 1-0 din minutul 15, grație eurogolului lui Șerbănescu. Bucuria gazdelor a fost însă de scurtă durată pentru că Vali Durbacă a restabilit egalitatea după doar 12 minute. În repriza a doua echipa vizitatoare a ratat pe bandă rulantă și a mai înscris de două ori, prin Pascu și Liviu Boariu bifând al 19-lea succes consecutiv. Sportul a acumulat 57 de puncte după această rundă, cu 17 mai mult decât a doua clasată. Pandurii Tudor Vladimirescu a acuzat maniera de arbitraj, însă centralul Nicușor Bratosin nu a dat niciun bonus oaspeților, ci a ajutat-o pe echipa gazdă să joace cu efectivul complet cu toate că fundașul, Costel Boitaș, care a fost și căpitanul echipei, a avut două intrări criminale asupra adversarilor lui, în urma cărora putea primi tot atâtea cartonașe roșii.

Victoria Traian a câștigat, cu emoții, la limită, 3-2, partida de pe teren propriu cu Voința Plopu și se menține pe locul al doilea. Un meci cu cântec a fost cel de la Făurei, unde la pauză scorul a fost egal, 3-3, între CS Făurei și Viitorul Însurăței, însă în final s-a impus echipa gazdă cu 5-3. Câțiva jucători ai echipei vizitatoare au declarat că victoria formației din Făurei a fost facilitată de cei trei arbitri care au condus partida. Viitorul Ianca a bifat un nou succes, 2-0, la Gloria Movila Miresii, iar satelitul Daciei Unirea s-a impus, fără să forțeze, cu 3-1, pe terenul „lanternei roșii” a campionatului, Voința Șuțești.

Cu trei etape înainte de finalul sezonului regulat, pe primul loc se află Sportul Chiscani, cu 57 de puncte, locul al doilea este deținut de Victoria Traian 40 de puncte, iar al treilea de Viitorul Ianca 38 de puncte.