La Mehedinți, Pandurii Cerneți a bifat al doilea event consecutiv. Recolta Dănceu a pierdut a patra finală la rând

La Mehedinți, Pandurii Cerneți a bifat al doilea event consecutiv.** Recolta Dănceu a pierdut a patra finală la rând
  • Campioana Pandurii Cerneți a câștigat, pentru al doilea sezon consecutiv, Cupa României – Mehedinți, după ce a trecut în finală tot de Recolta Dănceu.

La fel ca anul trecut, Pandurii Cerneți și Recolta Dănceu au disputat finala Cupei României – faza județeană Mehedinți. Dacă în 2015, campioana se impunea la finalul celor 90 de minute cu scorul de 3-2, miercuri după-amiaza a fost nevoie de două reprize de prelungiri pentru a se decide câștigătoarea. Recolta a condus cu 1-0 la pauză, după golul din Constantin Negrescu, din minutul 15, iar Andrei Enea a egalat de la punctul cu var, în minutul 65, dintr-un penalty obținut de Mădălin Mătăsăreanu.

Meciul a intrat în prelungiri, iar în repriza a doua suplimentară, Pandurii Cerneți a marcat de două ori, prin Andrei Enea, care a mai înscris încă o dată din penalty,  în minutul 113, și Mădălin Mătăsăreanu (118).

Astfel, campioana Ligii a IV-a Mehedinți din ultimele două sezoane a realizat al doilea event consecutiv, după ce s-a luptat, la fel ca anul trecut, atât în campionat, cât și în Cupa României, cu Recolta Dănceu.

După acest nou eșec, vicecampioana ultimelor două sezoane a bifat a patra finala consecutivă pierdută.

Luna viitoare, echipa din Cerneți va juca în primul tur al Cupei României – faza națională, însă, până atunci, va disputa, pe 18 și 25 iunie, play-off-ul pentru promovarea în Liga a III-a, cu reprezentanta județului Caraș- Severin, care va fi decisă, după ultima etapă, între CSM Școlar Reșița și Voința Lupac.

Pandurii Cerneți – Recolta Dănecu 1-1, 3-1 d.p
Marcatori: Andrei  Enea (’65 – pen, ‘113 – pen), Mădălin Mătăsăseanu (‘118) / Constantin Negrescu (’15)

Pandurii: L. Neagoe – C. Bologa, L. Amza (G. Pele ’46), A. Lăpădat, A. Trușcă – H. Vătuiu (G. Tănasie ‘106), M. Petcu, R. Bonțoi (I. Vîlceanu ’46), C. Crețu (M. Basarab ’91) – M. Mătăsăreanu, A. Enea. Antrenor Mihai Calițoiu

Recolta: A. Bălan – F. Piciorgros, C. Tăerel, G. Gădăleanu (A. Ișfan ’49), V. Ciochină – M. Pavel, L. Brucă, C. Bărbulescu (A. Rapcea ’46), L. Ișfan (L. Ștefan ’51) – R. Țogoe, C. Negrescu. Antrenor Stelian Stăncioiu

Arbitri: L. Balangă – R. Sîrboiu și R. Udroiu (toți din Dr. Tr.Severin)
Stadion Termo (Dr. Tr. Severin), spectatori 200

Finalele ultimelor 10 ediții ale Cupei României – Mehedinți:

2007: FC Diesel Severin – Victoria Devesel 3-2 (Stadion Dierna, Orșova)
2008: Victoria Devesel – Blahnița Pătulele   6-1 (Stadion Severnav, Dr. Tr. Severin)
2009: Agrobil Pristol – Pandurii Cerneți 2-0 (Stadion Victoria, Vânju Mare)
2010: CS Termo Severin – CS Strehaia 4-0 (Stadion Termo, Dr. Tr. Severin)
2011: Recolta Dănceu – CS Strehaia  3-3, 5-4 pen. (Stadion Termo, Dr. Tr. Severin)
2012: CS Strehaia – Dunărea Pristol 3-2 (Stadion Termo, Dr. Tr. Severin)
2013: AS Baia de Aramă – Recolta Dănceu 1-0 (Stadion Municipal, Dr. Tr. Severin)
2014: Minerul Mehedinți – Recolta Dănceu 4-2 (Stadion Dunărea, Gruia)
2015: Pandurii Cerneți – Recolta Dănceu 3-2 (Stadion Termo, Dr. Tr. Severin)
2016: Pandurii Cerneți – Recolta Dănceu 3-1 (Stadion Termo, Dr. Tr. Severin)