ASFC Drobeta a furnizat surpriza etapei. Liderul e egalat în minutul 90

ASFC Drobeta a furnizat surpriza etapei.** Liderul e egalat în minutul 90

În etapa a XVIII-a, CS Pandurii a fost aproape să sufere prima înfrângere a sezonului. Pe terenul din Cerneți, adversara ASFC Drobeta a condus cu 2-1 la pauză și a fost egalată în ultimul minut al timpului regulamentar, din penalty, Paul Zamfir (‘4, ”90, foto) și Cristian Bejenaru (’55), respectiv Elefterie Ivana (‘8, ’36) și Ionel Răceanu (”80, foto) fiind marcatorii din raportul de joc.

Chiar și cu această remiză, a doua din actuala ediție din campionat, liderul are un avans liniștitor, de 10 puncte, față de Recolta Dănceu, care a trecut cu 2-0 de AS Turnu Severin, cu golurile lui Robert Țogoe (’10) și Cătălin Chirfot (’89).

Corcova, în premieră pe podium

Pe ultima treaptă a podiumului a urcat, pentru prima dată de la reînființarea din 2010, AS Corcova, care a câștigat la „masa verde” meciul cu Viitorul Cujmir, deoarece adversarii nu s-au prezentat.

Echipa patronată de Dan Iovița a profitat și de faptul că rivala CS Strehaia a fost învinsă cu 4-2 pe terenul „lanternei roșii” Dunărea Gruia, care a bifat astfel a doua victorie consecutivă. Nicolae Ușurelu (‘7, ’11) și Gică Tănăsie (‘9, ’31) au marcat pentru gazde, în timp ce Strehaia a redus din diferență de-abia pe finalul jocului, prin Adrian Balaci (’80) și Ionuț Vîrșog (’87).