După ce a ratat, la un punct, titlul județean în Caraș-Severin, după o luptă strânsă dusă cu FC Nera Bogodinț până în ultima etapă, CSM Caransebeș nici nu concepe să nu promoveze în Liga 3 în 2027.
L-a destituit pe antrenorul Gheorghe ”Mircea” Manu și l-a instalat pe Leontin Doană, tehnician care a pregătit ACSM Reșița în această primăvară, după despărțirea divizionarei secunde de Flavius Stoican.
Leo Doană a fost prezentat în cadrul unei conferințe de presă, alături de ”secundul” său Constantin Dorian ”Cristi” Arbănaș.
”Începe o nouă etapă în viața mea de antrenor. Mă bucur că cei din conducere, în frunte cu dl primar, cu dl președinte Ghiță Valușescu, s-au gândit la mine. Sper să nu le înșel așteptările. Ne apucăm de treabă. Deocamdată rămânem cu același lot, la iarnă vedem unde ne situăm. Noi ne gândim deja spre baraj. Cristi Arbănaș va fi secundul meu, îi știe mai bine pe băieți, a și lucrat cu unii din ei, sperăm să facem o treabă bună și să nu înșelăm așteptările iubitorilor de fotbal din Caransebeș”, a declarat Leo Doană.
Primarul Felix Borcean nici nu concepe ca echipa să ratete promovarea în Liga 3.
”Mă bucur că domnul Doană și domnul Arbănaș au acceptat propunerea noastră, noi oferim condiții dintre cele mai bune, lotul este și el unul bun. I-am spus mai în glumă, mai în serios, dlui Doană că poate să stea și 10 ani, evident, cu niște performanțe pe care ni le dorim și noi, orașul, dar și orice antrenor care începe un nou capitol. Leo Doană este un nume, o legendă a Reșiței și cu atât mai mare este bucuria că a acceptat să facă parte din familia CSM Caransebeș. Le doresc succes și cred că am creat toate premizele ca la anul pe vremea aceasta să fim în Liga 3”, a spus edilul Caransebeșului.
Leo Doană a urmărit din tribună meciurile pe care CSM Caransebeș le-a disputat în cadrul fazei regionale a Cupei României. În Grupa 1 a Regiunii 4, echipa din Caraș-Severin a surclasat CS Drobeta Turnu Severin (3-0) pe teren propriu și a remizat în deplasarea de la Ripensia Timișoara (0-0). Calificată în finala Regiunii 4, CSM Caransebeș a dispus, suprinzător, cu 3-2, de nou-promovata în Liga 3 CSM Deva, pe stadionul Cetate.
Astfel, noua echipă a lui Doană s-a calificat în primul tur al fazei naționale, programat în data de 29 iulie. FRF însă nu a stabilit jocurile din acest tur.
”Clubul Sportiv Municipal Caransebeș îi urează bun venit noului antrenor principal, Leontin Doană, și lui Cristi Arbănaș, care se alătură proiectului nostru cu obiectivul clar de a construi o echipă puternică și de a lupta pentru promovarea în Liga a III-a.
Leontin Doană, născut la 17 ianuarie 1970, în Reșița, este un nume foarte cunoscut în fotbalul bănățean și nu numai. Fost jucător emblematic al CSM Reșița și, ulterior, antrenor al echipei, experiența, profesionalismul și atașamentul față de fotbalul din Banat îl recomandă drept un tehnician valoros.
Îi urăm mult succes, inspirație și cât mai multe victorii pe banca tehnică a CSM Caransebeș!
Bine ați venit în familia CSM Caransebeș, Leontin Doană și Cristi Arbănaș!”, a stransmis CSM Caransebeș, pe pagina sa de Facebook.
Foto: CSM Reșița și CSM Caransebeș