FC Inter a rămas singura echipă cu maximum de puncte în Liga a 4-a Sibiu. Miercurienii au pierdut la Mediaș, cu Sparta

Ovidiu BOICA 19 Oct. 2021, 14:39 Liga 4

După șapte etape scurse din nou sezon al Ligii a 4-a Sibiu, doar FC Inter mai are maximum de puncte, 21. Sibienii au câștigat, sâmbătă, pe ”Obor”, cu 3-0 meciul cu Arsenal, formația lui Cornel Cașolțan.

Cealaltă echipă care avea, înaintea etapei de weekendul trecut, maximum de puncte, Unirea Miercurea Sibiului, a pierdut cu 1-2 la Mediaș, cu Sparta, rezultat în urma căruia a coborât pe locul al patrulea.

Păltiniș Rășinari a profitat de pasul greșit al Unirii Miercurea Sibiului și a urcat pe locul 2

Noua ocupantă a locului secund este Păltiniș Rășinari, după victoria de la Copșa Mică. Rășinărenii au realizat scorul etapei, 8-2, și sunt, la fel ca FC Inter, neînvinși în actualul sezon.

Pe locul al treilea este FC Avrig, formația pregătită de Iulică Popa, după victoria de la Dumbrăveni (1-0).

FC Inter e lider cu punctaj maxim în Liga a 4-a Sibiu

Revenind la meciul dintre Arsenal și FC Inter, toate cele trei goluri au fost înscrise în partea a doua de Cătălin Tineiu (’55), Ionuț Bratima (’67) și Daniel Stoia (’73).

Pentru FC Inter au evoluat Baumann (Comăniciu 46) – Barbu (Stojec 78), Condrea, M. Armenean, Cornea (Apolzan 78), Bratima, Belașcu, I. Bărculeț, Stoia, Bolta (Oprișor 60), Tineiu (Tomuță 78).

La Mediaș, la pauză a fost tot 0-0 între Sparta și Unirea. Adrian Man a deschis scorul în minutul 54, dar Sergiu Fălămaș a egalat patru minute mai târziu. Iosif Samson a lovit decisiv cu trei minute înainte de final.

Nicolae Grădinaru, antrenorul formației din Miercurea Sibiului, a folosit următoarea formulă de echipă: Albean (Ad. Roman 57), Sergiu Diță, Ecobici (Bg. Banea 75), Sergiu Fălămaș, Ionuț Fățan (Blotor 57), Garlonta, Tibi Gehl (M. Banea 87), Ionuț Lazăr, Medeșan, Alex Munteanu, Alex Neamțu.