Cum este atras Adrian Ilie în proiectul fotbalistic de la Brașov. Istoria clubului brașovean care a eșuat de două ori

Adi MARICA 09 Oct. 2025, 20:13 Liga 4
Cum este atras Adrian Ilie în proiectul fotbalistic de la Brașov. Istoria clubului brașovean care a eșuat de două ori

Fostul internațional Adrian Ilie (51 de ani) intenționează să revină în fotbal și spune că vrea să devină patron de club. ”Cobra” ar putea prelua Corona Brașov.

În acest moment, Corona este pe primul loc în Liga 4 Brașov după șase etape, cu 16 puncte, la egalitate cu ocupanta locului doi, Măgura Codlea.

Adrian Ilie: ”În trei ani de zile e gata și stadionul”

Adrian Ilie a dezvăluit că planul brașovenilor este de a promova cât mai repede în Liga 2, moment în care ar decide să se implice financiar. Nu singur, ci împreună cu câțiva parteneri și cu sprijinul autorităților locale.

Tot încerc ceva. Dacă o să mai lucrez în fotbal, o voi face doar dacă iau o echipă. Dacă o iau eu singur sau eu împreună cu niște prieteni. Poate Brașovul. Am avut discuții cu cei de acolo. Sunt în liga a 4-a, fac echipă, au palmaresul. În trei ani de zile e gata și stadionul. Posibil să avem o discuție.

Chiar de când ajung în liga a 2-a”,a spus Adrian Ilie la podcastul Hey Football.

Prima întâlnire între Adrian Ilie și George Scripcaru a avut loc în aprilie 2024 în plină campanie electorală. Scripcaru vorbea încă de atunci despre un proiect prin care ”va pune fotbalul brașovean pe picioare!” . La finalul acelei întâlniri la care au participat  nume mari din fotbalul brașovean, concluzia a fost trasă de Adrian Ilie:

Mai întâi să ieșiți primar (n.r. – către Scripcaru) și apoi vom putea vorbi de proiecte“.

Corona 1 și Corona 2 au eșuat

În acest moment, Corona se află la a treia încercare cu echipa de fotbal. Cel mai înalt nivel la care a ajuns a fost Liga 1 în sezonul 2013-2014 atunci când a retrogradat și apoi s-a desființat! Din cauza datoriilor uriașe acumulate. Și Corona 2 s-a terminat prost.

Al doilea episod cu fotbal la Corona a demarat în vara lui 2016. La început se dorea un proiect pentru o Academie de fotbal cu Adrian Szabo la conducere, după care proiectul a început și la seniori, iar în vara lui 2021 echipa chiar ajungea în Liga 2. Atunci s-a făcut trecerea pe Asociația Clubul Sportiv Fotbal Club Brașov – Steagul Renaște, asociație nou-înființată apărută pe temelia ACS Scotch Club, după ce Consiliul Local Brașov aviza cesionarea locului în Liga 2.

FC Brașov Steagul Renaștea acumulat în timp datorii record,  a ajuns în cele din urmă în faliment și la excluderea din competiții. Până acum nimeni nu a plătit pentru tot ce s-a întâmplat.

Corona 3 a demarat în 2024. FC Metropolitan Brașov mai așteaptă

Al treilea proiect fotbalistic la Corona Brașov a demarat în vara lui 2024 cu Marian Constantinescu antrenor. Fără investiții, echipa a terminat pe locul campionatul Ligii a 4-a în sezonul 2024-2025.

Încă din campania electorală, George Scripcaru, cel care avea să revină în fruntea Primăriei Brașov, anunța proiectul Asociația Fotbal Club Metropolitan Brașov. Doar că în această vară, proiectul a început tot cu Corona Brașov! Scripcaru spunea că este un proiect sănătos, care va fi construit cu migală și încredere!

”Sunt convins că vom avea un parcurs în ceea ce înseamnă fotbal la Brașov în următoarea perioadă. Mergem în paralel cu un proiect sănătos pe care să-l construim cu migală și încredere. Sunt convins că în următorii ani vom fi acolo unde trebuie. Echipa este treaba noastră!

Bogdan Oancea (n.r. – directorul general al clubului Corona Brașov) este un profesionist și face ceea ce trebuie la club. Am făcut pașii instituționali pentru FC Metropolitan Brașov și sunt convins că la final vom ajunge acolo unde trebuie”, spunea Scripcaru (foto articol, alături de președintele FRF – Răzvan Burleanu).

Au apărut sponsorii

Planul ar fi ca în vara viitoare, Corona să promoveze în Liga 3, iar apoi proiectul fotbalistic să treacă pe AFCM Brașov. Șansele ca echipa Corona să promoveze la finalul acestui sezon sunt mari, mai ales că lângă echipă au apărut brusc din această vară și câțiva sponsori.

Cel mai important sponsor este Maurer Imobiliare, societate condusă de omul de afaceri Simon Maurer, cel care a susținut financiar în trecut pe FC Brașov, dar și pe SR Brașov. Lângă antrenorul Marian Constantinescu, la Corona au apărut din această vară și alte nume importante din fotbalul brașovean, Adrian Szabo, Dumitru Stîngaciu și Petre Lucian.

Adi MARICA 09 Oct. 2025, 20:13 Liga 4
Pe aceeași temă