Anul trecut era portar, acum e ”Lewandowski de Liga 4”! A marcat patru goluri în 18 minute și a adus aminte de performanța polonezului

Andrei PASCU 24 Mar. 2023, 12:27 Liga 4

Ligile inferioare din România oferă povești interesante, iar în categorie se încadrează și Doru Opriş, un jucător din Liga 4 Sălaj, nume care nu spune prea multe la prima vedere. Este însă un caz atipic, puțin întâlnit în ultimii ani, în fotbalul mondial.

Doru Opriş a evoluat în prima parte a sezonului de Liga 4 Sălaj ca portar la echipa AS Cosniciu, doar că din iarnă, după reluarea campionatului, a hotărât să iasă la joc și să intre pe teren, pe altă poziție, ofensivă. O decizie inspirată, pentru că și-a ajutat mult echipa până acum.

Din portar, atacant-golgheter! Doru Opriş a marcat patru goluri în 18 minute

A și marcat, dar nu oricum, ci de cinci ori în două etape. În urmă cu două runde a punctat contra Ardealului Crişeni, scor 1-2, pentru ca în weekendul trecut să reușească o performanță care atrage atenția. A înscris de patru ori în 18 minute în confruntarea Sportul Şimleu 2, câștigată de echipa sa cu 6-3.

A patra reușită, conform Sportul Sălăjean, a venit în urma unei curse personale, în care Opriş a driblat mai mulți adversari, printre care și portarul, și a marcat. Cele patru goluri reușite în numai 18 minute aduc aminte, involuntar, de performanța din urmă cu mai mulți ani a lui Robert Lewandowski, din 2015, când polonezul reușea să puncteze de cinci ori în nouă minute, într-un meci disputat de Bayern Munchen în compania lui Wolfsburg.

AS Cosniciu, pe penultimul loc în Liga 4 Sălaj

AS Cosniciu –  Sportul Şimleu 2 a fost întâlnirea dintre ultimele două clasate din Liga 4 Sălaj, învingătoarea fiind acum pe locul 12, 8 puncte, iar învinsa pe ultimul loc, 13, cu numai 3 puncte.

Doru Opriş s-a mulțumit să comenteze, conform sursei amintite, doar meciul în sine:

Ce se poate zice despre derby-ul dintre ultimele două din clasament, aşteptăm să vedem ce se întâmplă în următoarele partide.

Sperăm să fie mai bine anul acesta, deşi pentru echipa noastră acuma sunt grele toate partidele pentru că am rămas fără jucători importanţi. Am făcut un meci bun şi cu Crişeni, deşi am pierdut, dar am marcat şi pe terenul lor”.

Liderul Ligii 4 Sălaj este Luceafărul Bălan, cu 40 de puncte, iar locul 2 e ocupat de Barcău Nuşfalău, 34 de puncte. Podiumul este completat de Ardealul Crişeni, cu 32 de puncte.