Turul 4 al Cupei României | „U” Cluj câștigă cu două goluri marcate în interioritate numerică. Csikszereda o elimină pe Aerostar. Cele 17 cluburi care s-au calificat în 16-imi

Marius ANGHEL 13 Sep. 2018, 18:37 Stiri
Turul 4 al Cupei României |**
  • Universitatea Cluj se impune cu 3-1 la Recea, în fața echipei de Liga 3 ACS Fotbal Comuna Recea, cu două goluri marcate în inferioritate numerică, după eliminarea lui Takacs, și se califică în 16-imile Cupei României.
  • La Miercurea Ciuc, Aerostar Bacău a revenit o dată în meciul cu AFK Csikszereda, a condus la pauză cu 2-1, însă în partea secundă și-a pierdut avantajul și a fost eliminată în turul 4 cu 3-2. Astfel, înregistrăm o nouă surpriză în această fază a competiției, dacă ținem cont de ligile în care joacă cele două echipe. AFK Csikszereda Miercurea Ciuc s-a calificat și ea în 16-imi.
  • Marți, au câștigat și au trecut în faza în care în competiție intră și cluburile din Liga 1 următorele echipe: Luceafărul Oradea, Academica Clinceni, Sporting Liești, Unirea Alba Iulia, Turris Oltul Turnu Măgurele și Rapid.
  • Miercuri, au obținut făcut pasul în 16-imi următoaree cluburi: UTA Arad, CS Mioveni, Sportul Snagov, CSM Slatina, Progresul Spartac, Energeticianul, Bucovina Rădăuți, Dacia Unirea Brăila și ASU Politehinica Timișoara.
  • O singură necunoscută a rămas în turul 4 al Cupei României. Meciul dintre Flacăra Moreni și Chindia Târgoviște, pentru stabilirea ultimei echipe care ajunge în 16-imi, are loc pe 18 septembrie, de la ora 16:30.

Aerostar Bacău și Universitatea Cluj sunt cele două echipe din Liga 2 care astăzi joacă, de la ora 16:30, pentru calificarea în 16-imile Cupei României. Ambele întâlnesc două formații din Liga 3. Prima joacă la Miercurea Ciuc, cu AFK Csikszereda, în timp ce a doua se deplasează la Recea, la echipa din Maramureș.

Marți au obținut calificarea în 16-imi Luceafărul Oradea, Academica Clinceni, Sporting Liești, Unirea Alba Iulia, Turris Oltul Turnu Măgurele și Rapid. Surprize au fost, ținând cont de ligile în care evoluează echipele, eliminările celor de la CS Balotești și Daco-Getica București.

Ieri, Sportul Snagov, Progresul Spartac, CSM Slatina, CS Mioveni, Energeticianul, ACS Poli, Bucovina Rădăuți, Dacia Unirea Brăila și ASU Politehnica Timișoara au trecut mai departe. Rădăuțiul și ASU Poli după prelungiri, iar Brăila după loviturile de departajare. Șocul a fost eliminarea Argeșului la Slatina, în fața singurei echipe din Liga 4 rămasă în competiție. O altă surpriză a fost și victoria celor de la Progresul Spartac cu Metaloglobus, având în vedere diferența de campionate în care joacă echipele.

În acest tur joacă cele 21 de echipe calificate din faza a treia națională și ultimele 15 cluburi din Liga 2, după ce primele cinci, nou-promovatele, au evoluat deja și doar trei dintre ele au trecut mai departe. Petrolul și SSC Farul s-au făcut de râs și au fost eliminate.

Partidele se desfășoară într-o singură manșă, eliminatorie, iar în caz de egalitate după 90 de minute de joc se vor disputa prelungiri și, dacă egalitatea va persista, se vor executa lovituri de departajare.

Ultimul joc al acestui tur are loc tocmai pe 18 septembrie, de la ora 16:30. Atunci se întâlnesc Flacăra Moreni și Chindia Târgoviște.

După acest tur urmează șaisprezecimile de finală, fază în care intră în competiție și cele 14 echipe din Liga 1. Aceste meciuri vor avea loc în perioada 24-30 septembrie.

Meciuri turul IV:

13 septembrie, ora 16:30
FINAL | AFK CSIKSZEREDA MIERCUREA CIUC – AEROSTAR BACĂ‚U      3-2
Stadion: Municipal (Miercurea Ciuc – Harghita);
Arbitru: Cristian Moldoveanu (Sfântu Gheorghe); Asistenți: Florin Mihai Cosma (Piatra Neamț) și Andrei Alexandru Roman (Târgu Neamț).

â–ºCsikszereda: Somogyi – Majzik, Berde, Sz. Kovacs, Nascimento de Oliveira, Veres, Kr. Pal, Eder Gonzalez, L. Bara, Bajko (cpt.), Gyorgyi
Rezerve: Bordas – Csuros, Vizi, T. Suciu, Magyari, Jebari, Zs. Nagy
Antrenor: Valentin Suciu

â–ºAerostar: Potcoavă – Mihălăchioae, Al. Ichim, A. Florescu, Ardei, Andr. Gavrilă, D. Munteanu, Rz. Adăscăliței (cpt.), Căinari, Fl. Istrate, Andr. Pavel
Rezerve: G. Munteanu – A. Mutu, I. Chirilă, Hurdubei, Buhăcianu, H. Ilie, Tilibașa
Antrenor: Cristian Popovici

â–ºMin 77 3-2 Eder Gonzalez pătrunde în careu pe dreapta, driblează doi adversari, ajunge pe linia de fund, acolo de unde trimite în centrul careului, iar Attila Csuros înscrie cu o lovitură de cap

â–ºMin 58 2-2 Szilard Magyari restabilește egalitatea cu un șut la colțul lung, după ce a rămas singur cu portarul. Jebari i-a pasat perfect pe culoar

â–ºMin 41 1-2 Același Cornel Căinari trimite excelent din lovitură liberă de la 20 de metri, direct în vinclu

â–ºMin 25 1-1 Corner Căinari pătrunde în careu cu dribling și egalează cu un șuta la colțul lung

â–ºMin 6 1-0 După o lovitură de colț, Szilard Veres reia cu capul din 7 metri și deschide scorul

FINAL | ACS FOTBAL COMUNA RECEA – UNIVERSITATEA CLUJ    1-3
Stadion: Recea Central (Recea – Maramureș);
Arbitru: Szabolcs Kovacs (Carei); Asistenți: Ioan Alexandru Corb (Satu Mare) și Cosmin Bojan (Târgu Mureș)

â–ºRecea: Bota (cpt.) – Andr. David, T. Urs, Land, I. Mureșan, Oșan, Asăujan, Micaș, Chinde, R. Rus, Mih
Rezerve: Iura – Mărieș, I. Opriș, Bușică, Ciocan, Dunca, Cr. Erdei
Antrenor: Romulus Buia

â–º”U” Cluj: Dur-Bozoancă – Căpușă, Kosnic, Andr. Cordoș, Taub, Gab. Giurgiu (cpt.), Greu, G. Florescu, Oct. Ursu, Cr. Ene, M. Coman
Rezerve: Albuț – Al. Coman, Takacs, Berci, Hordouan, K. Twumasi, D. Dumitrescu
Antrenor: Adrian Falub

â–ºMin 90+3 1-3 Florescu pasează încă o dată decisiv, iar Octavian Ursu nu mai ratează de această dată și înscrie pentru liniștea clujenilor

â–ºMin 85 Se joacă pe contre, Ursu ratează desprinderea dintr-o situație bună de gol. Hordouan putea înscrie și el mai devreme, dar n-a fost precis din careu. De partea cealaltă, Dur-Bozoancă a avut și el o intervenție salvatoare și a evitat golul egalizator al gazdelor

â–ºMin 77 1-2 Florescu pasează perfect pentru Marius Coman, care reușește să-l învingă din nou pe Bota. „U” înscrie în inferioritate numerică

â–ºMin 72 Universitatea rămâne în inferioritate. Introdus la pauză, Rareș Takacs vede repede două cartonașe galbene și este eliminat

â–ºMin 65 Coman scapă singur cu portarul Bota, însă trimite mingea în bară

â–ºMin 50 Marius Coman ratează ținta din doar 8 metri. Mai devreme Cristian Ene a irosit și el o ocazie bună de a marca

â–ºMin 21 1-1 Romario Rus restabilește egalitate după o gafă a lui Dur-Bozoancă. Mai înainte, Recea ratase o mare ocazie prin Chinde, care a reluat pe lângă din careul mic

â–ºMin 12 0-1 Marius Coman deschide scorul la Recea

VEZI DESFĂ‚ȘURAREA MECIURILOR DE MARȚI

11 septembrie, ora 16:30
Gloria Lunca Teuz Cermei – Luceafărul Oradea 1-4
CS Tunari – Academica Clinceni 0-2
CS Focșani – Sporting Liești 0-3
după prelungiri (0-0 după 90 de minute, 0-3 d.p.)
Unirea Alba Iulia – Industria Galda 7-5 după loviturile de departajare (2-2 după 90 și 120 de minute, 5-3 d.l.d.)

11 septembrie, ora 19:00
Turris Oltul Turnu Măgurele – CS Balotești 3-2

11 septembrie, ora 19:30
FC Rapid – Daco-Getica București 2-1

VEZI DESFĂ‚ȘURAREA MECIURILOR DE MIERCURI

12 septembrie, ora 16:30
Bucovina Rădăuți – Știința Miroslava    2-0 după prelungiri (0-0 după 90 de minute, 2-0 d.p.)
Axiopolis Sport Cernavodă – Dacia Unirea Brăila   3-6 după loviturile de departajare (2-2 după 90 și 120 de minute, 1-4 d.l.d.)

12 septembrie, ora 19:00
Ripensia Timișoara – ASU Politehnica Timișoara    1-2 după prelungiri (1-1 după 90 de minute, 0-1 d.p.)

18 septembrie, ora 16:30