Șapte cluburi din Liga 2 sau 3 au jucători convocați la naționala Under 18 a României pentru turneul italian Roma Caput Mundi

Autor: Marius ANGHEL Publicat: 22 Feb. 2017, 15:42 Actualizat: 22 Feb. 2017, 15:43 Stiri
Șapte cluburi din Liga 2 sau 3 au jucători convocați  la naționala Under 18 a României pentru turneul italian Roma Caput Mundi

Selecționata Under 18 a României se va reunire pe 25 februarie, la ora 13:00, la Centrul Național de Fotbal Buftea, iar în lotul de 18 jucători convocat de antrenorul Adrian Boingiu se regăsesc și șapte juniori ce activează la cluburi din Liga 2 sau 3. Plecarea în Italia, la turneul „Roma Caput Mundi”, e programată pe 26 februarie, iar revenirea în țară se va face pe 3 martie.

Chindia Târgoviște, CS Mioveni, FC Brașov, Academica Clinceni, Metalul Reșița, SCM Pitești și AFC Hermannstadt au jucători convocați la acest turneu internațional.

Lotul convocat de selecționerul Adrian Boingiu:

portari:
Silviu Costache (Concordia Chiajna)
Marian Aioani (Chindia Târgoviște)

fundași:
Dan Berci (SS Juve Stabia)
Andrei Chindriș (Academica Clinceni)
Constantin Dima (Metalul Reșița)
Liviu Gheorghe (SC Dinamo)
Denis Haruț (ACS Poli Timișoara)
Cristian Podină (ACS Poli Timișoara)
Andrei Trusescu (SCM Pitești)

mijlocași:
Rareș Lazăr (CS Mioveni)
Narcis Popan (ACS Poli Timișoara)
Carlos Chertes (ASA Târgu Mureș)
Daniel Chifu (Hermannstadt)
Ion Gheorghe (SC Dinamo)
Hamed Yasin (Pandurii Târgu Jiu)

atacanți:
George Ganea (Virtus Entella Chiavari)
Robert Moldoveanu (FC Brașov)
Andrei Sîntean (ACS Poli Timișoara)

La turneul desfășurat în Italia vor participa opt echipe, ce vor fi repartizate în două grupe de câte patru, iar cele două formații care se vor afla pe primul loc vor disputa finala competiției. Iată grupele și programul competiției:

Grupa A

CR. Lazio
Țara Galilor
Grecia
ROMÂNIA

Grupa B

Albania
Anglia
Italia
Malta

Programul turneului:

Luni, 27 Februarie
Ora: 15:00 (ora locală)

GRUPA A
CR Lazio – Grecia – ‘Comunale” Stadium – Artena
ROMÂNIA – Țara Galilor – ‘Le Rose” Stadium – Genazzano

GROUP B
Italia – Anglia – ‘Gillaro” Stadium – Monte Compatri
Malta – Albania – ‘Roberto Abbafati” Stadium – Lariano (RM)

Marți, 28 Februarie
Ora: 15:00

GRUPA A
Țara Galilor – CR Lazio – ‘Ludovico Galeotti” Stadium – Carpineto Romano (RM)
Grecia – ROMÂNIA – ‘Chiappitto” Stadium – Alatri (FR)

GRUPA B
Albania – Anglia – ‘Piergiorgio Tintisona” Stadium – Paliano (FR)
Malta – Italia – ‘Andrea Caslini” Stadium – Colleferro (RM)

Joi, 02 Martie
Ora: 15:00

GRUPA A
CR Lazio – ROMÂNIA – ‘Piergiorgio Tintisona” Stadium – Paliano
Țara Galilor – Grecia – ‘Maurizio Tozzi” Stadium – Colonna

GRUPA B
Italia – Albania – ‘Comunale A” Stadium – Ferentino
Anglia – Malta – ‘Gianni Fraiegari” Stadium – Piglio

Vineri, 3 martie
Ora: 10:30

Finala – „ANCO MARZIO” Stadium – Roma/Ostia Lido

Selecționata pregătită de Adrian Boingiu va face în luna iulie pasul spre Under 19, iar în toamnă va evolua alături de Rusia, Grecia și Gibraltar în Grupa 10 din prima fază a preliminariilor Campionatului European pentru juniori Under 19 – Finlanda 2018. Meciurile din această serie se vor juca în Grecia, în perioada 8-14 noiembrie 2017. Echipele care se vor clasa pe locurile 1 și 2 se vor califica în ultima fază din preliminarii (turul de elită).

În turul de elită (fază în care Spania și Portugalia sunt calificate direct), programat în primăvara anului 2018, vor fi șapte serii din câte patru formații. Reprezentativele care se vor clasa pe locul 1 se vor califica în Campionatul European pentru juniori Under 19 – Finlanda 2018. O parte dintre echipele care vor evolua în turneul final se vor califica în ediția din 2019 a Cupei Mondiale pentru tineret Under 20.

Formațiile care vor participa în preliminariile și în turneul final EURO 2018 vor fi alcătuite din jucători născuți începând cu 1 ianuarie 1999.

Autor: Marius ANGHEL Publicat: 22 Feb. 2017, 15:42 Actualizat: 22 Feb. 2017, 15:43 Stiri
Pe aceeași temă