Rezultatele turului IV al Cupei: FC Brașov pierde drastic la Sfântu Gheorghe, Chindia a făcut spectacol în fața echipei lui Nicolae Dică. Vezi cine merge în 16-imi

Autor: Marius ANGHEL Publicat: 05 Oct. 2016, 13:51 Actualizat: 07 Oct. 2016, 12:43 Stiri
Rezultatele turului IV al Cupei:  FC Brașov pierde drastic la Sfântu Gheorghe, Chindia a făcut spectacol în fața echipei lui Nicolae Dică. Vezi cine merge în 16-imi

Turul IV al Cupei României, faza națională, continuă miercuri cu alte cinci jocuri programate în această competiție după ce marți s-au produs trei mari surprize în cele zece meciuri disputate. UTA Bătrâna Doamnă, Juventus București și Dunărea Călărași au pierdut în fața unor echipe mult mai slab cotate în acest moment.

Din cele cinci jocuri programate miercuri, două aduc față în față echipe din Liga 2, în timp ce în celelalte trei oaspeți sunt alte cluburi din eșalonul secund. Ultimele două meciuri ale turul IV se desfășoară joi, de la ora 14:30.

S-au calificat în 16-imi: FC Academica Clinceni, ASU Poli Timișoara, Foresta Suceava, Nuova Mama Mia Becicherecu Mic, Olimpia Satu Mare, CS Balotești, Luceafărul Oradea, Metalosport Galați, CNS Cetate Deva, Dinamo București II, Metalurgistul Cugir (la masa verde), Dacia Unirea Brăila, Sepsi OSK Sfântu Gheorghe, CS Afumați, Chindia Târgoviște și Unirea Tărlungeni.

Au fost eliminate: Juventus București, Șoimii Pâncota, Aerostar Bacău, UTA Bătrâna Doamnă, Avântul Reghin, SC Popești Leordeni, Național Sebiș, SC Bacău, Internațional Bălești, Dunărea Călărași și FCM Baia Mare (desființată), Știința Miroslava, FC Brașov, ACS Berceni, SCM Pitești și Viitorul Domnești.

VEZI REZULTATELE ÎNREGISTRATE MARȚI și JOI

Meciurile din acest tur se dispută într-o singură manșă, eliminatorie. În caz de egalitate după 90 de minute de joc se dispută prelungiri și, dacă egalitatea persistă, se execută lovituri de departajare.

  • Tragerea la sorți a programului 16-imilor se va efectua joi, 6 octombrie, de la ora 18:00, în sala „Nicolae Dobrin” a Casei Fotbalului.

 

Programul turului al patrulea al Cupei României:

miercuri, 5 octombrie, ora 14:30
ȘTIINȚA MIROSLAVA (IS)DACIA UNIREA BRĂ‚ILA (BR)  1-3 după prelungiri (1-1 după 90 de minute)
Stadion: Comunal (Miroslava);
Arbitru: Cristian Moldoveanu (Sfântu Gheorghe); Asistenți: Mihăiță Adrian Noroc (Botoșani) și Attila Szabo (Odorheiu Secuiesc).

â–ºȘtiința: Țintea – Moisi, Tăcuțanu, Odăgieru, Panțîru, Munteanu, Izmană, Taciuc (Săvoaia 108), Agrigoroaei, Crengăniș (Sașu 92), Al. Marin
Rezerve: Anton – Amarinei, Chelaru, Huțanu, Cerneuțanu
Antrenor: Dănuț Munteanu

â–ºDacia Unirea: Cr. Mitrea – Gab. Niță, L. Ivan (cpt.), Necoară, Stănciulescu, C. Neagu (Frunză 79), P. Ioan, Rz. Adăscăliței, D. Oprea, Petean (C. Roșu
69), M. Enciu
Rezerve: Bg. Olaru – Misăraș, Roșoagă, Olenic, Mucuță
Antrenor: Alin Pânzaru

â–ºMin 114 1-3 Costel Roșu îl lobează pe portarul Țintea și aduce liniștea în echipa brăileană

â–ºMin 112 1-2 Sorin Frunză bate impecabil, în plasa laterală, o lovitură liberă de pe partea dreaptă

â–ºMin 79 1-1 Izmană execută impecabil un corner de pe stânga, Alexandru Marin se înalță peste toată apărarea oaspeților și reia în minge cu capul, trimițând-o în plasă

â–ºMin 28 0-1 Dănuț Oprea înscrie pentru brăileni la Miroslava cu un șut splendid sub transversală, la o fază la care fundașii gazdă au solicitat un fault în preajma careului

SEPSI OSK SFÂNTU GHEORGHE (CV) – FC BRAȘOV (BV)  5-1
Stadion: Municipal (Sfântu Gheorghe);
Arbitru: Andrei Moroiță; Asistenți: Cătălin Alexandru Popovici și Ștefan Dumitrache (toți din Ploiești).

â–ºSepsi: Fejer – Răduțoiu (cpt.), I. Ursu (Rz. Damian 66), Tanko, Țepeș, Minciună (M. Burlacu 66), Al. Țuțu, Tofan, P. Chiș, D. Ene, I. Plămadă (Huiban 58)
Rezerve neutilizate: Niczuly – Dumbravă, Rusandu, Val. Suciu
Antrenor: Valentin Suciu

â–ºFC Brașov: K. Ignat – Vagner, D. Ciobanu, Fl. Cordoș, Săftescu – Fl. Răsdan (P. Iacob 46), Poverlovici (cpt.), Vl. Munteanu, P. Goge, I. Popa (Răchisan 72) – Petra (R. Răducan 69)
Rezerve neutilizate: Fl. Iacob – G. Paraschiv, Ct. Stana, Băjan
Antrenor: Cornel Țălnar

â–ºMin 86 5-1 Autogol Florin Cordoș și Sepsi umilește Brașovul

â–ºMin 81 4-1 Petre Goge reușește să reducă din diferență

â–ºMin 78 4-0 Dragoș Huiban realizează „dubla”

â–ºMin 69 3-0 Andrei Tofan punctează și el și umilește „stegarii”

â–ºMin 60 2-0 Dragoș Huiban, abia intrat în teren în locul primului marcator al meciului, înscrie la rândul său și majorează diferența

â–ºMin 16 1-0 Ionuț Plămadă înscrie și continuă forma bună a echipei din Sfântu Gheorghe

CS AFUMAȚI (IF) – ACS BERCENI (IF)  3-1
Stadion: Comunal (Afumați);
Arbitru: Laurențiu Ciuchita (Buftea); Asistenți: Șerban State (Pitești) și Sergiu Paul Corb (Zalău).

â–ºAfumați: Obretin – Al. Gheorghe, Robicek, Rz. Patriche (cpt.), Covalschi, Pivniceru, A. Zaharia, Petculescu, Vlada, Șt. Vasile, Balgiu
Rezerve: Mișa – Bulea, Verdeș, Ad. Popa, V. Olariu, Moglan, Costache
Antrenor: Vasile Neagu

â–ºBerceni: H. Iancu – G. Apostol (cpt.), Ferariu, Bârsănel, M. Badea, Sfrijan, Cr. Matei, Ettien, Grumezescu, M. Chițu, M. Ion
Rezerve: Ed. Preda – Fl. Matei, Ct. Radu, Lică, I. Ghinea, Aioanei, B. Iancu
Antrenor: Marcel Abăluță

â–ºMin 85 3-1 Corner de pe stânga bătut de Aioanei și George Bârsănel reduce din diferență cu o lovitură de cap

â–ºMin 76     Ionel Ghinea faultează din postura de ultim apărător și ia roșu direct

â–ºMin 40 3-0 Corner de pe dreapta bătut de Ștefan Vasile, Răzvan Patriche trimite cu capul din careul și majorează scorul

â–ºMin 36 2-0 Șut din marginea careului al lui Ștefan Vasile, Horia Iancu respinge în față, iar Marian Vlada reia cu capul în poarta goală

â–ºMin 2 1-0 Vlada pătrunde în careu, driblează doi adversari, centrează în fața porții, acolo de unde Petculescu înscrie simplu, din 6 metri

SCM PITEȘTI (AG)CHINDIA TÂRGOVIȘTE (DB)  1-4
Stadion: Complex „Nicolae Dobrin” (Pitești);
Arbitru: Dragoș Nicolae Lunca (Cluj-Napoca); Asistenți: Dragoș Daniel Popa (Băișoara) și Anghel Todea (Cluj-Napoca).

â–ºSCM: Dr. Dumitrescu – Dinculescu (Anghelina 46), Șerbănică, Cotigă (cpt.), Cip. Negoiță (M. Șandru 46) – D. Oancea, Andr. David, I. Șerban, Andr. Panait – I. Năstăsie, Cip. Tănasă (Ct. Barbu 64)
Rezerve neutilizate: Petrișor – Szecui, Deaconescu, I. Mihăescu
Antrenor: Nicolae Dică

â–ºChindia: Aioani – Dr. Pătru (cpt.), Vătavu, Bg. Dinu, C. Dinu – L. Mihai, Andr. Neagoe, Rosciugă (Ad. Ioniță 84), Pencea – Cr. Neguț (Nisipeanu 72), Cherchez (Honciu 63)
Rezerve neutilizate: Meilă – Parghel, Martac, Andr. Șerban
Antrenor: Nicolae Croitoru

â–ºMin 58 1-4 Panait pierde o minge la 25 de metri de poartă, după un duel cu Cherchez, Chindia scapă pe contraatac 3 contra 1, Cherchez îi pasează lui Liviu Mihai, care înscrie din 6 metri

â–ºMin 53 1-3 Liviu Mihai bate impecabil o lovitură liberă de la 20 metri central, peste zid, și îl învinge pe Dumitrescu

â–ºMin 28 1-2 Cristian Neguț șutează de la marginea careului, mingea e deviată de Șerbănică și intră în poartă

â–ºMin 22 1-1 Dumitrescu îl faultează în careu pe Liviu Mihai și Chindia beneficiază de penalty. Cristian Cherchez bate tare, portarul atinge mingea, dar nu poate evita golul

â–ºMin 16 1-0 Ionuț Năstăsie șutează din interiorul careului la colțul lung și îl învinge pe tânărul Aioani

VIITORUL DOMNEȘTI (IF)UNIREA TĂ‚RLUNGENI (BV)  2-3
Stadion: Complex Tehnic FRF (Buftea);
Arbitru: Marius Naidin (Pitești); Asistenți: Cristian Daniel Pătrașcu (Craiova) și Mihai Marian Ionescu (Suseni).

â–ºViitorul: Oct. Vâlceanu – Fărîmă (M. Tudor 68), C. Mihai, Gab. Dumitrescu, Rz. Zeciu (Ct. Cîrjan 65), Al. Văduva, Pațurcă (cpt.)(D. Cîrjan 56), M. Dobrescu, Găină, Bg. Barbu, L. Dobre
Rezerve neutilizate: M. Văduva – Vl. Bărbulescu, Buliga, Riță
Antrenor: Virgil Andronache

â–ºUnirea: Gudea – Ciortan, E. Nicu, Burnea, M. Alecsandru, Mbabi, Zaina, Braga, V. Mihai, Alb. Voinea (cpt.), Sin
Rezerve: I. Popescu – Gab. Lazăr, Șt. Niculae, I. Anghel, Nicolici, Potecea, G. Mihai
Antrenor: Laurențiu Tudor

â–ºMin 77 2-3 Învălmășeală în careul Unirii, Leonard Dobre trage din colțul careul mare și reaprinde jocul în ultimele minute

â–ºMin 74 1-3 Un fundaș al Unirii își trimite mingea în propria mână și arbitrul dictează penalty. Cătălin Cîrjan execută în dreapta sus, în colțul opus săriturii lui Gudea, și reduce din diferență

â–ºMin 55 0-3 Epaminonda Nicu șutează incredibil de la mare distanță, direct în vinclul porții lui Vâlceanu

â–ºMin 13 0-2 Andrei Sin punctează și el și mărește avantajul pentru Unirea

â–ºMin 6 0-1 Vasile Mihai șutează imparabil în vinclu și deschide scorul

joi, 6 octombrie, ora 14:30
CS Păulești (PH) – CS Mioveni (AG)
Stadion: Comunal (Păulești);
ACSO Filiași (DJ) – CSM Râmnicu Vâlcea (VL)
Stadion: Oltenia (fost Petrom Chimia)(Craiova);

METALURGISTUL CUGIR (AB) – FCM BAIA MARE (MM) 3-0 nu se dispută, deoarece echipa oaspete s-a desființat.


 

Până în șaisprezecimi, echipa gazdă are obligația asigurării costurilor de organizare, cu excepția baremurilor de arbitraj care vor fi suportate în procente egale, 50-50%, de către ambele echipe. Echipa gazdă are obligația de a achita baremul de arbitraj și observare în întregime, echipa oaspete având obligația de a achita ulterior către clubul gazdă jumătate din valoare.

Pentru faza a IV-a a Cupei României, baremurile de arbitraj sunt nete, iar cuantumul acestora este:

– pentru un club organizator din Liga 4 sau mai jos: 940 RON (arbitru 340 RON, fiecare arbitru asistent câte 300 RON);
– pentru un club organizator din Liga 3: 1.966 RON (arbitru 764 RON, fiecare arbitru asistent câte 601 RON);
– pentru un club organizator din Liga 2: 4.660 RON (arbitru 1.630 RON, fiecare arbitru asistent câte 1.330 RON, al patrulea arbitru 370 RON);

Pentru faza a IV-a a Cupei României, se vor achita baremuri de observare, al căror cuantum net este:

– pentru un club organizator din Liga 4 sau mai jos: 600 RON (observator de joc 300 RON și observator de arbitri 300 RON);
– pentru un club organizator din Liga 3: 1.000 RON (observator de joc 500 RON și observator de arbitri 500 RON);
– pentru un club organizator din Liga 2: 2.500 RON (observator de joc 1.250 RON și observator de arbitri 1.250 RON).

În conformitate cu art.31.15 din ROAF, echipele programate în Cupa României nu pot renunța la jocuri și nici nu pot disputa jocuri amicale în zilele în care au fost programate, sub sancțiunea eliminării lor din campionatul în care participă.

Conform art.54, pct.2 din ROAF, jocurile din Liga I, Liga 2 și Liga 3, campionatul de fotbal feminin, precum și cele din Cupa României (faza națională) pot începe numai dacă la teren sunt prezenți medicul delegat și medicul echipei gazdă.

În caz de litigiu, competența soluționării aparține Comisiei de Disciplină a FRF.

În conformitate cu prevederile articolului 12 din regulamentul de disputare a Cupei României, modificat prin decizia Comitetului de Urgență din 18 august, echipele din Liga 1, Liga a 2-a și Liga a 3-a, participante la jocuri din Cupa României, sunt obligate să respecte dispozițiile privind numărul minim de jucători sub 21 de ani, respectiv 19 ani pentru cluburile de Liga a 3-a pe tot parcursul competiției (condiții privind numărul și vârsta jucătorilor fiind stabilite de art.45 din prezentul regulament pentru fiecare categorie competițională), astfel:

– echipele din Liga 1 sunt obligate să respecte condițiile mai sus menționate în toate jocurile din cadrul Cupei României;
– echipele din Liga a 2-a și Liga a 3-a sunt obligate să respecte regulile anterior menționate dacă joacă cu echipe din aceeași categorie competițională. În situația în care cluburile din Liga a 2-a și/sau Liga a 3-a joacă în cadrul Cupei României cu o echipă de nivel superior ambele echipe vor trebui să respecte regulile respective astfel cum sunt acestea prevăzute pentru clubul de categorie superioară (de ex. dacă o echipă din Liga a 3-a joacă cu o Liga a 2-a, atunci ambele echipe vor trebui să folosească pe toată durata partidei numărul minim de jucători prevăzut pentru cluburile din Liga a 2-a);
– în situația în care una dintre echipe este de nivelul Ligii a 4-a sau inferior, niciuna dintre echipe participante la jocul respectiv nu va trebui să respecte regulile anterior amintite.

  • Începând cu această ediție, în Cupa României este permisă efectuarea a doar trei schimbări de jucători pe meci

 

Asociațiile județene de fotbal, respectiv Asociația Municipală de Fotbal București, sunt obligate să comunice prin fax la FRF – Direcția Competiții (021/302.91.93) rezultatele jocurilor din faza a IV-a, în termen de 24 ore de la terminarea meciurilor.

Iată și datele de disputare ale celorlalte runde ale ediției 2016-2017 a Cupei României, faza națională:

26 octombrie 2016 – Șaisprezecimi de finală
14 decembrie 2016 – Optimi de finală
29 martie 2017 – Sferturi de finală
26 aprilie 2017 – Semifinale (tur)
17 mai 2017 – Semifinale (retur)
27 mai 2017 – Finala

Articol scris de Marius ANGHEL
Foto: FB Sepsi OSK

Autor: Marius ANGHEL Publicat: 05 Oct. 2016, 13:51 Actualizat: 07 Oct. 2016, 12:43 Stiri
Pe aceeași temă