Rezultatele turului 3 al Cupei Petrolul umilește în inferioritate numerică Moreniul. Aerostar o elimină pe Csikszereda, iar Reșița câștigă la Deva. Un singur meci s-a decis la penalty-uri

Marius ANGHEL 12 Sep. 2017, 21:22 Stiri
Rezultatele turului 3 al Cupei** Petrolul umilește în inferioritate numerică Moreniul. Aerostar o elimină pe Csikszereda, iar Reșița câștigă la Deva. Un singur meci s-a decis la penalty-uri

Aerostar Bacău, AFCM Alexandria, ACSO Filiași, ACS Șirineasa, CSM Școlar Reșița, Șoimii Lipova, Performanța Ighiu și Petrolul Ploiești au obținut calificarea în faza a 4-a a Cupei României după ce au câștigat meciurile programate marți. Singura echipă care a avut nevoie de prelungiri și apoi de lovituri de departajare pentru a se califica a fost Performanța Ighiu, restul obținând victoria pe parcursul celor 90 de minute.

Meciurile turului 3 al Cupei României, faza națională, ediția 2017-2018, debutează astăzi, de la ora 16:30. Șapte partide se desfășoară de la această oră, la Bacău, Alexandria, Craiova, Petroșani, Deva, Pâncota și Alba Iulia, în timp ce jocul de la Ploiești, dintre Petrolul și Flacăra Moreni, își are startul de la ora 19:00.

Alte zece meciuri sunt programate să se desfășoare mâine, de la ora 16:30, printre adversare aflându-se și cele două echipe din Liga 2 introduse în competiție încă din acest tur, Știința Miroslava și Ripensia Timișoara.

În această rundă participă cele 29 de echipe calificate din turul anterior, plus cinci echipe din Liga 3 (Viitorul Domnești, Atletic Bradu, CSM Școlar Reșița, Metalurgistul Cugir și AFC Hărman) și altele două din Liga 2 (Știința Miroslava și Ripensia Timișoara).

Divizionarele secunde Știința Miroslava și Ripensia Timișoara sunt primele care acced în această ediție a Cupei României, prima urmând a juca în deplasare la CSM Roman, iar a doua, tot în deplasare, la Voința Biled. Printre celelalte participante din Liga 3 sau 4, cele mai sonore nume sunt cele ale cluburilor Petrolul Ploiești, Universitatea Cluj și Unirea Alba Iulia, toate urmând a fi gazde în fața adversarelor Flacăra Moreni, ACS Fotbal Comuna Recea, respectiv Industria Galda.

Câștigătoarele acestor jocuri se vor califica în turul 4, acolo de unde FRF urmează să premieze participantele începând cu această nouă ediție. O victorie în turul 4 va aduce în cont 3.000 de euro, în timp ce pierzătoarea va încasa doar 1.000 de euro.

Faza a 4-a a Cupei României, la care vor participa cele 18 echipe calificate din faza a treia plus restul de 18 echipe din Liga 2, este programată să aibă loc pe 3-4 octombrie 2017.

Programul meciurilor din turul al treilea al fazei naționale a Cupei României:

marți, 12 septembrie, ora 19:00
PETROLUL PLOIEȘTI – FLACĂ‚RA MORENI   3-0
Stadion: „Ilie Oană” (Ploiești – Prahova);
Arbitru: Vlad Baban; Asistenți: Ionuț Melinte și Cosmin Ciuban (toți din Iași).

â–ºMin 88 3-0 Alexandru Ciocâlteu preia la 20 de metri central, singur, șutează plasat, cu efect, lângă bara din stânga portarului și reușește hattrickul

â–ºMin 70 2-0 Ciocâlteu este agățat în marginea dreaptă a careului de Parghel și arbitrul dă penalty. Tot Alexandru Ciocâlteu execută, pe jos, puternic, în stânga, lângă bară, și majorează diferența

â–ºMin 43 1-0 Lambru ia o acțiune pe cont propriu în flancul stâng, avansează până la 20 de metri și e blocat, dar mingea ajunge la Alexandru Ciocâlteu, care preia, fentează un adversar, pătrunde în careu și șutează la colțul lung, deschizând scorul

â–ºMin 35 Căpitanul Prunescu trimite prea încet către propriul portar, Bolboașă intervine în fața primului adversar și îl blochează cu picioarele, însă mingea sare în față la Țânțaru, care vrea să-l deposedeze într-o parte pe goalkeeper, iar Mirel Bolboașă intervine cu mâinile în afara careului. Arbitrul dictează lovitură liberă la 18 metri central și îl elimină pe portarul Petrolului. Atacantul Sergiu Arnăutu este sacrificat și pe teren este introdus portarul Ionuț Marinică.

marți, 12 septembrie, ora 16:30
PERFORMANȚA IGHIU – METALURGISTUL CUGIR  7-6 după loviturile de departajare (0-0 după 90 și 120 de minute)
Stadion: Cetate (Alba Iulia – Alba);
Arbitru: Dorian Barzucă (Lugoj); Asistenți: Alexandru Filip și Patricia Samsudean (ambii din Timișoara).

â–ºRăzvan Fetița aduce Ighiul în avantaj (5-4), Radu Ștefan egalează (5-5), Paul Medeșan înscrie (6-5), Pedro Vararean punctează și el (6-6). Bănică apără în fața lui Andrei Câmpean (6-6). Sporea parează și el în fața lui Luis Scurtu (6-6). Cristian Seiwerth înscrie (7-6). Alexandru Cioban trimite în bară (7-6). Performanța Ighiu se califică în turul 4 după ce a câștigat loteria loviturilor de departajare.

â–ºIghiul bate prima lovitură de departajare. Florin Hidișan înscrie (1-0). Lucian Itu egalează (1-1). Florin Istrate face 2-1 cu o scăriță. Alexandru Sorian transformă și el (2-2). Cristian Bucur trage peste! Ratare Ighiu (2-2). Mădălin Popa trimite și el peste. Ratare Cugir (2-2). Cristian Unguru înscrie (3-2). Andrei Taban introduce și el mingea în plasă (3-3). Adrian Potopea înscrie (4-3). Andrei Făgărășanu execută și marchează (4-4). S-a încheiat prima serie de lovituri de departajare.

â–ºS-au încheiat și cele două reprize de prelungiri și tot nu s-a marcat. Echipa calificată în turul 4 se decide la loviturile de departajare.

â–ºPe durata celor 90 de minute de joc, niciuna dintre echipa nu a reușit să înscrie, astfel că meciul a intrat în prelungiri.

AEROSTAR BACĂ‚U – AFK CSIKSZEREDA MIERCUREA CIUC   2-0
Stadion: Aerostar (Bacău);
Arbitru: Dorin Burloiu (Galați); Asistenți: Florin Iftode (Târgu Bujor) și Alexandru Iftime (Piatra Neamț).

â–ºMin 90+1 2-0 Fază de contraatac a băcăuanilor în urma căreia Țapu este faultat în careu. Cătălin Vraciu execută penalty-ul în stânga portarului, care sărise în partea opusă, majorează scorul și asigură calificarea în turul 4

â–ºMin 33 1-0 Centrare din flancul dreapt în careul ciucanilor, fundașii resping la 16 metri, acolo de unde Cătălin Oanea trage cu dreptul, cu exteriorul, puternic, în stânga portarului și îl învinge

AFCM ALEXANDRIA – VIITORUL DOMNEȘTI   4-0
Stadion: Municipal (Alexandria – Teleorman);
Arbitru: Cristian Moldoveanu (Sfântu Gheorghe); Asistenți: Joszef Peter (Sfântu Gheorghe) și Zsolt Biro (Belin).

â–ºMin 85 4-0 Pasă în adâncime, Marius Mitran preia și postura de singur cu portarul plasează mingea pe lângă el, reușește „dubla” și stabilește rezultatul final, aducând, totodată, și calificarea în faza următoare a Cupei României

â–ºMin 78 3-0 După succesiune de pase, Marius Mitran scapă singur cu portarul și înscrie pe lângă el. Golul care a ridicat scorul la proporții de neprezentare a fost și cel mai frumos al meciului

â–ºMin 56 2-0 Cătălin Desculțu intreceptează mingea în careu și șutează la colțul scurt, majorând diferența pe tabela de marcaj

â–ºMin 50 1-0 Eduard Sârbu descide scorul cu un șut din lateral dreapta, de la 17 metri, direct la vinclu

ACSO FILIAȘI – SPORTING ROȘIORI   2-1
Stadion: Oltenia (fost Petrom Chimia)(Craiova – Dolj);
Arbitru: Marius Naidin; Asistenți: Lucian Tănase și Cristian Cosmescu (toți din Pitești).

â–ºMin 86 2-1 Alexandru Cercel îl învinge pe Alexandru Nedeianu cu un șut de la 12 metri în colțul din stânga

â–ºMin 69 2-0 Neacșu pătrunde pe partea stângă și îi pasează în fața porții lui Ionel Dinu, care pune latul din 2 metri și majorează diferența pe tabelă

â–ºMin 59 1-0 Ionel Dinu centrează în 7 metri dintr-o lovitură de colț, portarul Răzvan Bușcă ezitat să iasă, iar Nicușor Neacșu profită și reia imparabil cu capul, deschizând scorul

ACS ȘIRINEASA – ATLETIC BRADU    2-0
Stadion: Jiul (Petroșani – Hunedoara);
Arbitru: Ionela Alina Peșu; Asistenți: Răzvan Claudiu Tudor și Cristian Daniel Ilinca (toți din Craiova).

â–ºMin 90+4 2-0 Constaatac al echipei vâlcene care s-a mutat la Petroșani, Ionuț Zaina scapă singur cu portarul și înscrie în colțul din dreapta, stabilind scorul final și asigurând calificarea în turul următor

â–ºMin 53 1-0 Argeșenii resping până la Marius Ioniță, care preia pe piept la circa 25 de metri și șutează imparabil sub transversală

CNS CETATE DEVA – CSM ȘCOLAR REȘIȚA   0-1
Stadion: Cetate (Deva – Hunedoara);
Arbitru: Alexandru Dan Gornic; Asistenți: Sebastian Pantea și Alina Mihoc (toți din Arad).

â–ºMin 66 0-1 Fabian Himcinschi șutează din întoarcere, Bauman respinge greșit în față, până la Sebastian Velcotă, care urmărește și înscrie simplu din careul mic

ȘOIMII LIPOVA – NAȚIONAL SEBIȘ   2-1
Stadion: Șoimii (Pâncota – Arad);
Arbitru: Claudiu Gaitin (Ghiroda); Asistenți: Alexandru Ilie (Bocșa) și Ioan Daniel Humita (Armeniș).

â–ºMin 72 2-1 S. Popa execută un corner în mijlocul careului mic, fundașii adverși nu au reacție, Pașcu finalizează greșit, dar Andrei Vasinc e pe fază și înscrie

â–ºMin 37 1-1 Pe contraatac, Vasinc îi pasează în careu lui Trabalka, acesta ciupește mingea pe lângă Voicilă, care îl faultează pe atacant, iar arbitrul dictează penalty. Vlad Filimon bate precis lovitura de pedeapsă, în dreapta lui Voicilă și aduce egalarea

â–ºMin 23 0-1 Marco Enciu recuperează o minge la 16 meti, pătrunde până la linia de fund, în dreapta, centrează în careul mic, Bercu respinge pe voleul lui Ionuț Petculescu, care nu ratează din 14 metri

Reguli ale Cupei României:

În caz de egalitate după 90 de minute de joc, se vor disputa prelungiri și, dacă egalitatea va persista, se vor executa lovituri de departajare.

Până în faza 16-imilor, echipa gazdă are obligația asigurării costurilor de organizare, cu excepția baremurilor de arbitraj care vor fi suportate în procente egale 50%-50% de către ambele echipe. Echipa gazdă are obligația de a achita baremul de arbitraj în întregime, echipa oaspete având obligația de a achita ulterior către clubul gazdă jumătate din valoare.

Pentru faza a treia a Cupei României, în meciurile în care echipa gazdă este câștigătoare a fazei județene a Cupei României baremurile de arbitraj sunt nete, în cuantum de 940 RON, după cum urmează:
– Arbitru: 340 RON
– Arbitru asistent (1 și 2): câte 300 RON

În meciurile în care echipa gazdă a evoluat în sezonul precedent al Ligii 3, baremurile de arbitraj sunt nete, în cuantum de 1.996 RON, după cum urmează:
– Arbitru: 764 RON
– Arbitru asistent (1 și 2): câte 601 RON

Jocurile din Liga 1, Liga 2 și Liga 3, campionatul de fotbal feminin, precum și cele din Cupa României (faza națională) pot începe numai dacă la teren sunt prezenți medicul delegat și medicul echipei gazdă.

În faza națională a Cupei României, în toate jocurile se pot efectua maximum trei înlocuiri de jucători pe toată durata celor 90 de minute regulamentare de joc. Totodată, va fi permisă efectuarea unei a patra înlocuiri de jucători numai în reprizele de prelungiri și doar în situația în care celelalte trei schimbări au fost efectuate pe durata celor 90 de minute regulamentare de joc.

Echipele din Liga 1, Liga a 2-a și Liga a 3-a, participante la jocuri din Cupa României, sunt obligate să respecte dispozițiile privind numărul minim de jucători sub 21 de ani, respectiv 19 ani pentru cluburile de Liga a 3-a pe tot parcursul competiției astfel:

– Echipele din Liga 1 sunt obligate să respecte condițiile mai sus menționate în toate jocurile din cadrul Cupei României;
– Echipele de Liga a 2-a și Liga a 3-a sunt obligate să respecte regulile anterior menționate dacă joacă cu echipe din aceeași categorie competițională.

În situația în care cluburile de Liga a 2-a și/sau Liga a 3-a joacă cu o echipă de nivel superior ambele echipe vor trebui să respecte regulile respective astfel cum sunt acestea prevăzute pentru clubul de categorie superioară (de ex. dacă o echipă de Liga a 3-a joacă cu una de Liga a 2-a, atunci ambele echipe vor trebui să folosească pe toată durata partidei numărul minin de jucători prevăzut pentru cluburile de Liga a 2-a).

– Prin excepție de la situațiile de mai sus prevăzute, în cazul în care una din echipe este de nivelul Ligii a 4-a sau inferior, niciuna dintre echipele participante la jocul respectiv nu va trebui să respecte regulile anterior amintite.

În privința numărului maxim de jucători extracomunitari folosiți în jocurile din Cupa României, se aplică următoarele reguli:

a) dacă într-un joc se întâlnesc echipe din aceeași categorie, se aplică regulile stabilite pentru categoria respectivă;
b) dacă într-un joc se întâlnesc echipe din categorii diferite, se aplică regulile stabilite pentru categoria superioară.

Echipele programate în Cupa României nu pot renunța la jocuri și nici nu pot disputa jocuri amicale în zilele în care au fost programate, sub sancțiunea excluderii și retrogradării lor în eșalonul imediat inferior din campionatul în care participă.

Iată și datele de disputare ale celorlalte runde ale ediției 2017-2018 a Cupei României, faza națională:

Șaisprezecimi de finală: 25 octombrie 2017
Optimi de finală: 29 noiembrie 2017
Sferturi de finală: 28 februarie 2018
Semifinale (tur): 18 aprilie 2018
Semifinale (retur): 9 mai 2018
Finala: 27 mai 2018