Rezultatele primei runde a Cupei României. Vezi ce surprize s-au înregistrat și cine s-a calificat

Autor: Marius ANGHEL Publicat: 10 Aug. 2016, 21:51 Actualizat: 12 Aug. 2016, 13:29 Stiri
Rezultatele primei runde a Cupei României.  Vezi ce surprize s-au înregistrat și cine s-a calificat

Faza națională a Cupei României, ediția 2016-2017, debutează miercuri, 10 august, de la ora 17:30, cu prima etapă a competiției în care vor participa cele 42 de câștigătoare ale fazei județene și 38 de echipe care au evoluat în ediția precedentă a Ligii 3. Din cele 40 de partide programate într-o singură manșă, eliminatorie, doar 34 vor avea loc, celelalte șase nedisputându-se, deoarece una dintre cele două combatante s-a desființat.

În caz de egalitate după 90 de minute de joc se dispută prelungiri și, dacă egalitatea persistă, se execută lovituri de departajare.

Programul primei faze a Cupei României:

CSO BRAGADIRU (IF) DINAMO II BUCUREȘTI (B)   1-4
Stadion: Orășenesc (Bragadiru – Ilfov);
Arbitru: Robert Avram (Pitești – Argeș); Asistenți: Mihai Marian Ionescu (Suseni – Argeș) și Lucian Tănase (Pitești – Argeș).

â–ºMarcatori: … () / Ion Gheorghe (8 – pen.), Gabriel Răducan (70), Andrei Nistor (76), Alexandru Longher (90)

AS ELECTROAPARATAJ (B) – VOINȚA SNAGOV (IF)   7-1
Stadion: Electroaparataj (București);
Arbitru: Dan Florin Costin (Chirnogi – Călărași); Asistenți: Florin Liviu Burlacu (Urziceni – Ialomița) și Marilena Cătălina Nan (Alexandria – Teleorman).

â–ºMarcatori: … ()

CS TUNARI (IF) CONCORDIA CHIAJNA II (IF)   2-3
Stadion: Tunari (Tunari – Ilfov);
Arbitru: Cristian Georgescu; Asistenți: Mihăiță Necula și Silviu Goicea (toți din București).

â–ºMarcatori: Al. Ivan (3), Lalciu (50) / Rogoveanu (37, 90), Zamfir (47)

ARSENAL MALU (GR) ACS URBAN TITU (DB)    0-2
Stadion: Comunal (Malu – Giurgiu);
Arbitru: Bogdan Dumitrache; Asistenți: Cosmin Vătămanu și Mihaela Țepuță (toți din București).

â–ºMarcatori: M. Oprea (62), G. Manole (77)

UNIREA BASCOV (AG) – ATLETIC BRADU (AG)   2-1
Stadion: Bradu (Bradu – Argeș);
Arbitru: Ionela Alina Peșu; Asistenți: Cristian Daniel Pătrașcu și Pompiliu Costinel Barbu (toți din Craiova – Dolj).

â–ºMarcatori: Beuran (37), Costinel Tănase (90) / Jenaru (15)

UNIREA BRÂNCENI (TR) – SPORTING ROȘIORI (TR)   3-1
Stadion: Comunal (Branceni – Teleorman);
Arbitru: Sergiu Anton (București); Asistenți: Marian Istrate (Buftea – Ilfov) și Roxana Ivanov (București).

â–ºMarcatori: Cătălin Desculțu (36 – pen.), Fluierică (43), Neacșu (84 – autogol) / Lătea (89)

FLACĂ‚RA MORENI (DB) – FC ANINOASA (DB)   2-0
Stadion: Flacăra (Moreni – Dâmbovița);
Arbitru: Andrei Moroiță; Asistenți: Cătălin Alexandru Popovici și Ștefan Dumitrache (toți din Ploiești – Prahova).

â–ºMarcatori: Mihai Plăcintă (4), Drăgan (84)

ȘTIINȚA DANUBIUS BECHET (DJ) CS PODARI (DJ)  0-2
Stadion: Comunal (Bechet – Dolj);
Arbitru: Gheorghe Alin Olaru (Râmnicu Vâlcea – Vâlcea); Asistenți: Ovidiu Dorobanțu (Olanu – Vâlcea) și Elena Roxana Mazilu (Râmnicu Vâlcea – Vâlcea).

â–ºMarcatori: Dragomir (22), Avram (86)

CSS SLATINA (OT)ACSO FILIAȘI (DJ)   0-2
Stadion: 1 Mai – Teren II (Slatina – Olt);
Arbitru: Marius Naidin (Pitești – Argeș); Asistenți: Șerban State (Pitești – Argeș) și Nicușor Marin (Suseni – Argeș).

â–ºMarcator: Fotescu (30, 80)

POSADA PERIȘANI (VL) – CS U CRAIOVA II (DJ)    3-1
Stadion: Municipal – sintetic (Râmnicu Vâlcea – Vâlcea);
Arbitru: Liviu Bălăcescu (Târgu Jiu – Gorj); Asistenți: Ramona Doriana Udrea (Târgu Jiu – Gorj) și Ion Nelu Glavan (Vladimir – Gorj).

â–ºMarcatori: Bunescu (65), Eremia (70), Gâlcescu (77) / Dinu (43)

INTERNAȚIONAL BĂ‚LEȘTI (GJ) – PANDURII LIGNITUL TÂRGU JIU II (GJ)    3-1
Stadion: Comunal (Bălești – Gorj);
Arbitru: Aurel Vărzan (Oțelu Roșu – Caraș Severin); Asistenți: Cristian Daniel Ilinca și Daniela Constantinescu (ambii din Craiova – Dolj).

â–ºMarcatori: Șitoianu (trei goluri) / L. Tudor (7)

FC AVRIG (SB) – AFC ODORHEIU SECUIESC (HG)   2-0
Stadion: Comunal (Avrig – Sibiu);
Arbitru: Vladimir Andrei Nagy (Aiud – Alba); Asistenți: Paul Bogdan Pojar și Anghel Todea (ambii din Cluj-Napoca – Cluj).

â–ºMarcatori: Marius Cosovan (55), Andrei Halmaghi (75)

CS TÂRNAVA MICĂ‚ SÂNGEORGIU DE PĂ‚DURE (MS)CS IERNUT (MS)   3-6
Stadion: Voința (Sângeorgiu de Pădure – Mureș);
Arbitru: Călin Lazăr (Mediaș – Sibiu); Asistenți: Adrian Epure (Orlat – Sibiu) și Alina Voaides (Sibiu).

â–ºMarcatori: Peres Levente (48 – pen., 64 – pen., 82) / I. Chețan (13, 44), M. Pastor (17, 20), Andr. Badea (36), L. Chețan (70)

CHIMIA ORAȘ VICTORIA (BV) AFC HĂ‚RMAN (BV)   1-5
Stadion: Viromet (Victoria – Brașov);
Arbitru: Claudiu Ștef; Asistenți: Balint Albu și Andra Tănăsuc (toți din Târgu Mureș – Mureș).

â–ºMarcatori: Florin Cristian (65) / Mug. Buga (15, 18), Forika (52), Leonte (84, 89)

UNIREA CRISTURU SECUIESC (HG) – MĂ‚GURA CISNĂ‚DIE (SB) 3-0
Stadion: Orășenesc (Cristuru Secuiesc – Harghita);
Arbitru: Cristian Moldoveanu (Sfântu Gheorghe – Covasna); Asistenți: Gabriel Boncz (Făgăraș – Brașov) și Viorel Pânzaru (Brașov).

â–ºMăgura Cisnădie nu s-a prezentat la meci și pierde la „masa verde”.

INDUSTRIA SÂRMEI (CJ) – UNIREA DEJ (CJ)   3-1
Stadion: Municipal (Câmpia Turzii – Cluj);
Arbitru: Gabriel Almaș; Asistenți: Sergiu Paul Corb și Ioan Cozorici (toți din Zalău – Sălaj).

â–ºMarcatori: Dan Florin (23, 36), Cosma (57) / Darius Sătmar (65)

VIITORUL SÎNTIMBRU (AB) SĂ‚NĂ‚TATEA CLUJ (CJ)   1-2
Stadion: Comunal (Sîntimbru – Alba);
Arbitru: Cristian Vieru (Cisnădie – Sibiu); Asistenți: Daniel Nagy (Mediaș – Sibiu) și Vasile Marius Duță (Avrig – Sibiu).

â–ºMarcatori: Chișu (15) / Vitan (40), Al. Gașpar (71)

â–ºSănătatea Cluj n-a respectat regula jucătorilor Under 19 impusă în Comitetul de Urgență din 3 august și va pierde la masa verde calificarea.

VOINȚA LUPAC (CS) CS NUOVA MAMA MIA BECICHERECU MIC (TM)   2-3
Stadion: Vointa (Lupac – Caraș Severin);
Arbitru: Alexandru Dan Gornic; Asistenți: Sebastian Pantea și Alina Mihoc (toți din Arad).

â–ºMarcatori: Liviu Străin (38 – pen.), Nicola (52) / Matiș (30, 70), Zoran Radu (76)

ȘOIMUL BĂ‚IȚA (HD) MILLENIUM GIARMATA (TM)   1-3
Stadion: Comunal (Crăciunești – Hunedoara);
Arbitru: Mihai Domșa (Aiud – Alba); Asistenți: Daniel Popa (Aiud – Alba) și Emeric Tocai (Mediaș – Sibiu).

â–ºMarcatori: Fiț (74) / Trifu (16), Soare (27), S. Stoica (62)

ACS GHIRODA (TM) – CSM LUGOJ (TM)   4-2 după prelungiri, 2-2 după 90 de minute
Stadion: Comunal (Giarmata-Vii – Timiș);
Arbitru: Dorin Petru Voina (Reșița – Caraș Severin); Asistenți: Ioan Daniel Humița (Armenis – Caraș Severin) și Alexandru Ilie (Bocșa – Caraș Severin).

â–ºMarcatori: Mancaș (44, 79), Pătrașcu (109 – pen.), Damian (118) / Silaghi-Perju Dan (58, 89 – pen.)

ȘOIMII LIPOVA (AR) – CS OȘORHEI (BH)  3-0
Stadion: Josef Scheirich (Zăbrani – Arad);
Arbitru: Daniel Nicolae Neagoe; Asistenți: Alin Marian Botaș și Patricia Samsudean (toți din Timișoara – Timiș).

â–ºMarcatori: Gherghel (48, 79), Vasinc (52)

VIITORUL ULMENI (MM) ACS FOTBAL COMUNA RECEA (MM)   0-3
Stadion: Orășenesc (Ulmeni – Maramureș);
Arbitru: Szabolcs Kovacs (Carei – Satu Mare); Asistenți: Zsolt Kopriva și Sergiu Neichi (ambii din Satu Mare).

â–ºMarcatori: Chinde (9, 82), M. Deac (77)

UNIREA MIRȘID (SJ)FC ZALĂ‚U (SJ)    1-3
Stadion: Comunal (Popeni – Sălaj);
Arbitru: Cristian Codrea; Asistenți: Răzvan Soporan și Gheorghe Vasile Tarba (toți din Baia Mare – Maramureș).

â–ºMarcatori: Raul Iliese (22) / Florin Istrate (32, 55), Raul Stanciu (71 – pen.)

ȘOMUZUL PREUTEȘTI (SV) – FC BISTRIȚA (BN)   1-0
Stadion: Comunal (Preutești – Suceava);
Arbitru: Denis Andrei Crețu; Asistenți: Ciprian Iovu și Radu Crețu (toți din Botoșani).

â–ºMarcator: Radu Vasiliu (85)

VITIS ȘULETEA (VS)AEROSTAR BACĂ‚U (BC)  1-8
Stadion: Municipal (Bârlad – Vaslui);
Arbitru: Vlad Baban; Asistenți: Ionuț Melinte și Andrei Diaconu (toți din Iași).

â–ºMarcatori: … () / Vlad Scânteie (trei), Artenie (două), Honea, Mihăeș, Tudorache

GLORIA IVEȘTI (GL)ATLETICO VASLUI (VS)    1-4
Stadion: Nicu Nour (Ivești – Galați);
Arbitru: Ionel Ivan; Asistenți: Răzvan Negoiță și Robert Mocanu (toți din Brăila).

â–ºMarcatori: … () / Buhăceanu (trei goluri), Hany Ragab ()

VOINȚA ION CREANGĂ‚ (NT) – CS PANCIU (VN)  3-0
Stadion: Comunal (Ion Creangă – Neamț);
Arbitru: Ionuț Ignat (Suceava); Asistenți: Mihăiță Adrian Noroc și Ionel Tănasă (ambii din Botoșani).

â–ºCS Panciu a trimis astăzi adresă la FRF că nu se prezintă la meci. Voința Ion Creangă merge în turul doi fără să joace.

EUROMANIA DUMBRĂ‚VENI (VN) – GAUSS RĂ‚CĂ‚CIUNI (BC)  7-6 după penalty-uri, 1-1 după 120 de minute, 0-0 după 90 de minute
Stadion: Comunal (Dumbrăveni – Vrancea);
Arbitru: Florin Aurelian Macovei (Galați); Asistenți: Răzvan Bedreagă (Galați) și Florin Iftode (Târgu Bujor – Galați).

â–ºMarcatori: Onofrei (117) / Vlăduț Pavel (104)

FC PĂ‚PĂ‚UȚI (CV)PETROLISTUL BOLDEȘTI (PH)    3-4
Stadion: Comunal (Zagon – Covasna);
Arbitru: Sergiu Mavriche; Asistenți: Cristian Vorovenci și Alexandra Theodora Apostu (toți din Bacău).

â–ºMarcatori: Bodolan (23), Petcu (47 – pen.), Toderașcu (90+2) / M. Ene (11, 30), I. Ioniță (36, 59)

VOINȚA LANURILE (BZ) CS PĂ‚ULEȘTI (PH)   3-4
Stadion: Comunal (Lanuri – Buzău);
Arbitru: Laurențiu Ciuchita (Buftea – Ilfov); Asistenți: Florin Iacob și Marian Carson (ambii din Constanța).

â–ºMarcatori: Dumitru (31), Andone (36), Predoiu (41) / Ion Alexandru (4), Marius Mihai (44), Laurențiu Dumitru (75), Marian Țugui (85)

SPORTUL CHIȘCANI (BR) FC VIITORUL II (CT)     2-6
Stadion: Sportul (Chișcani – Brăila);
Arbitru: Adrian Frățilă (Vadu Pasii – Buzău); Asistenți: Silviu Andreiu și Bogdan Mihai Martinescu (ambii din Buzău).

â–ºMarcatori: Cl. Boariu (55), Val. Durbacă (87 – pen.) / Cr. Ene (3), Al. Stoica (21), Cicâldău (26), Ant. Cruceru (36 – pen.), Vl. Rusu (70), D. Panait (90)

VICTORIA MIHAI VITEAZU (CT) – PESCĂ‚RUȘUL SARICHIOI (TL)   2-1
Stadion: Comunal (Mihai Viteazu – Constanța);
Arbitru: Nicolae Breoi; Asistenți: Alexandru Bodolan și Gabriel Neagu (toți din București).

â–ºMarcatori: Chelbosu (26), Jalbă (80 – pen.) / Ciobanu (85)

ABATORUL SLOBOZIA (IL) ÎNAINTE MODELU (CL)   0-3
Stadion: Abatorul (Slobozia – Ialomița);
Arbitru: Cătălin Marian Pană; Asistenți: Ionuț Traian Neacșu și Aurelian Țoie (toți din București).

â–ºMarcatori: Manole (58), Neagu (80), I. Vasile (90+1)

VICTORIA CHIRNOGI (CL) CSM OLTENIȚA (CL) 1-2
Stadion: Comunal (Chirnogi – Călărași);
Arbitru: Cristina Mariana Trandafir (București); Asistenți: Cristian Ionuț Măndiță (Tunari – Ilfov) și Dragoș Radu (Dragomirești – Ilfov).

â–ºMarcatori: Cr. Panait (72) / Giugiumică (), Vasilescu ()

GLORIA POPEȘTI LEORDENI (IF) – CS ȘTEFĂ‚NEȘTI (IF) – nu se dispută
CS Ștefănești s-a desființat după ce autoritățile locale au preluat pe Unirea Tărlungeni.
PANDURII CERNEȚI (MH) MINERUL MOTRU (GJ) – nu se dispută
Meciul nu a fost programat, deoarece echipa din Cerneți, deținătoarea eventului în Mehedinți, a anuntat FRF că nu are bani să organizeze întâlnirea.
FC HIDIȘELUL DE SUS (BH) CS INEU (AR) – nu se dispută
Campioana județului Bihor s-a desființat în această vară.
SOMEȘUL OAR (SM) – CSM SIGHETU MARMAȚIEI (MM) – nu se dispută
CSM Sighetu s-a desființat în timpul returului ediției trecute a Ligii 3.
TRANSDOR TUDORA (BT) – INTER DOROHOI (BT) – nu se dispută
Inter Dorohoi s-a retras din Liga 3 după ce inițial se înscrisese și în acest moment nu are activitate.
SIRETUL LESPEZI (IS) CSM PAȘCANI (IS) – nu se dispută
Siretul Lespezi s-a desființat după ce a promovat în Liga 3.

*echipele trecute cu roșu s-au calificat în faza a doua a competiției


Până în șaisprezecimi, echipa gazdă are obligația asigurării costurilor de organizare, cu excepția baremurilor de arbitraj care vor fi suportate în procente egale, 50-50%, de către ambele echipe. Echipa gazdă are obligația de a achita baremul de arbitraj și observare în întregime, echipa oaspete având obligația de a achita ulterior către clubul gazdă jumătate din valoare.

Pentru faza întâi a Cupei României, baremurile de arbitraj sunt nete și în cazul în care meciul se dispută între două echipe din eșalonul al treilea, baremurile vor fi cele corespunzătoare acestui eșalon.

În cazul în care echipa organizatoare este din Liga 4 sau mai jos, acestea vor fi în cuantum de 940 RON, după cum urmează:
– Arbitru: 340 RON
– Arbitru asistent (1 și 2): 300 RON

În conformitate cu art.31.15 din ROAF, echipele programate în Cupa României nu pot renunța la jocuri și nici nu pot disputa jocuri amicale în zilele în care au fost programate, sub sancțiunea eliminării lor din campionatul în care participă.

Conform art.54, pct.2 din ROAF, jocurile din Liga 1, Liga 2 și Liga 3, campionatul de fotbal feminin, precum și cele din Cupa României (faza națională) pot începe numai dacă la teren sunt prezenți medicul delegat și medicul echipei gazdă.

În caz de litigiu, competența soluționării aparține Comisiei de Disciplină a FRF.

Asociațiile județene de fotbal, respectiv Asociația Municipală de Fotbal București, sunt obligate să comunice prin fax la FRF – Direcția Competiții (021/302.91.93) rezultatele jocurilor din faza I, în termen de 24 ore de la terminarea meciurilor.

Faza a II-a a Cupei României, la care vor participa cele 40 de echipe calificate din faza I plus 26 echipe participante în edițițiile precedente ale Ligii 2 și Ligii 3, este programată să aibă loc miercuri, 24 august 2016, ora 17:30.

Iată și datele de disputare ale celorlalte runde ale ediției 2016-2017 a Cupei României, faza națională:

– 14 septembrie 2016 – Faza a III-a
– 5 octombrie 2016 – Faza a IV-a
– 26 octombrie 2016 – Șaisprezecimi de finală
– 14 decembrie 2016 – Optimi de finală
– 29 martie 2017 – Sferturi de finală
– 26 aprilie 2017 – Semifinale (tur)
– 17 mai 2017 – Semifinale (retur)
– 27 mai 2017 – Finala

Autor: Marius ANGHEL Publicat: 10 Aug. 2016, 21:51 Actualizat: 12 Aug. 2016, 13:29 Stiri
Pe aceeași temă