Naționala sub 19 ani a României a învins Finlanda în al doilea meci al dublei amicale dintre cele două țări. Jucătorii din Liga 2 și 3 folosiți de Costel Enache

Marius ANGHEL 07 Sep. 2016, 11:30 Stiri
Naționala sub 19 ani a României a învins Finlanda în al doilea meci al dublei amicale dintre cele două țări.** Jucătorii din Liga 2 și 3 folosiți de Costel Enache

După ce duminică au remizat fără gol în fața naționalei Under 19 a Finlandei, marți, tricolorii convocați de Costel Enache în această deplasare din nordul Europei s-au impus la limită, scor 1-0, în fața aceluiași adversar. Cele două jocuri amicale cu Finlanda au reprezentat pentru naționala Under 19 a României un ultim test înaintea turneului de calificare în Turul de Elită.

În meciul de ieri desfășurat la Nummela, pe arena Kuoppanummen urheilukenttä, tricolorii au marcat unicul gol în minutul 43, atunci când Florinel Coman a valorificat un balon respins de un adversar, anunță site-ul oficial al FRF. Atacantul Viitorului a trimis imparabil din colțului careului de 16 metri, mingea lovind bara, înainte de a poposi în poartă.

Față de meciul de duminică, Costel Enache a efectuat mai multe modificări, trimițând în primul „11” mai mulți jucători care au fost rezerve în prima partidă. Printre titulari s-au numărat jucători de la echipele SCM Pitești și CSM Râmnicu Vâlcea, iar în a doua repriză au intrat și cei doi convocați de la UTA Bătrâna Doamnă.

Echipa folosită în meciul câștigat cu 1-0: Udeanu – Căpușă, Pașcanu, Ciobotariu, Negrea (Târșa 46) – Kilyen (cpt.), Vl. Dragomir (A. Badea 65) – R. Grecu (D. Lazăr 82), Casap (Oaidă 46), S. Drăghici (Hagi 73) – Fl. Coman (Ad. Petre 46). Rezervă nefolosită: Ureche.

Echipa folosită în meciul terminat la egalitate, 0-0: Ureche – Căpușă (A. Badea 86), Pașcanu, Ciobotariu, Negrea – Oaidă (Kilyen 76), Vl. Dragomir – Casap (S. Drăghici 57), Hagi (cpt.)(Târșa 76), Fl. Coman – Ad. Petre (R. Grecu 57). Rezervă nefolosită: Udeanu.

Pentru dubla întâlnire cu naționala Finlandei, Costel Enache i-a avut la dispoziție pe: