Paul Pîrvulescu nu continuă la CS Tunari și ar fi bătut palma cu Minaur Baia Mare. Managerul Florin Achim, căruia ar urma să îi devină naș de cununie, l-ar fi convins să semneze

Andrei PASCU 09 Jun. 2026, 17:37 Liga 3
Paul Pîrvulescu nu continuă la CS Tunari și ar fi bătut palma cu Minaur Baia Mare. Managerul Florin Achim, căruia ar urma să îi devină naș de cununie, l-ar fi convins să semneze

Paul Pîrvulescu nu va rămâne, se pare, la CS Tunari! Chiar dacă la finalul întrecerii trecute de Liga 2 echipa din Ilfov afirma că îl va păstra în poziția de ”principal”, părțile nu s-au mai înțeles în cele din urmă.

După ce s-a aflat în discuții cu CSM Olimpia Satu Mare, acum e dat sigur ca următorul antrenor al Minaur Baia Mare!

Paul Pîrvulescu nu continuă la CS Tunari. Ar fi bătut palma cu Minaur Baia Mare

Referitor la formarea lotului celor de la CS Tunari, clubul din județul Ilfov a confirmat pe finalul sezonului trecut de Liga 2 că va încerca să rămână, în mare parte, cu jucătorii alături de care a evoluat în stagiunea 2025-2026, indiferent de divizia în care va fi repartizată, indiferent că va fi vorba de Liga 2 sau de Liga 3. În teorie, dacă nu va primi invitație pentru participarea în eșalonul secund, va evolua în Liga 3, pentru că a terminat pe loc retrogradabil.

Referitor la antrenorul Paul Pîrvulescu, la nivelul declarațiilor oficiale se părea că lucrurile erau clare și acesta urma să fie în continuare șeful băncii tehnice al echipei din Tunari.

Avem contractul cu Paul semnat, dar e vorba și de înțelegere. Am discutat și cred că o să rămână la noi. Am discutat cu el înainte să vină, tot ce am discutat s-a cam materializat. A acumulat puncte, a știut să gestioneze mai bine relația cu jucătorii cu experiență”, spunea președintele formației din Tunari, Florin Vlădilă, după retrogradarea în Liga 3.

CSM Olimpia Satu Mare s-a interesat și ea de Paul Pîrvulescu

Însă, lucrurile s-au schimbat, iar după ce presa locală din Satu Mare a scris că negociază cu CSM Olimpia, acum presa locală din Baia Mare afirmă că Paul Pîrvulescu s-a înțeles cu Minaur!

Publicația 2mnews.ro precizează că părțile chiar au bătut palma, Paul Pîrvulescu acceptând propunerea lui Florin Achim, managerul secției de fotbal al Minaur Baia Mare, dar cei doi au fost și colegi în carierele de fotbaliști, la Academica Clinceni.

Un alt site local, Graiul Maramureșului, precizează că între cei doi este o legătură atât de puternică, încât Florin Achim îl va avea naș de cununie pe Paul Pîrvulescu la nunta sa!

Antrenorul ales de formația de sub Dealul Florilor este Paul Pîrvulescu, nimeni altul decât viitorul naș de nuntă al team managerului Florin Achim. Cel puțin așa se vorbește în lumea fotbalistică. Cei doi se cunosc de pe vremea când evoluau pentru Academica Clinceni și de atunci Florin Achim și Paul Pîrvulescu sunt prieteni foarte buni”, precizează publicația citată.

Minaur Baia Mare l-a avut antrenor, în ultima parte a stagiunii trecute, pe Alexandru Pelici, dar iată că, deși acesta declara că este deschis colaborării, conducerea maramureșenilor îl consideră pe Paul Pîrvulescu o variantă mai bună.

Andrei PASCU 09 Jun. 2026, 17:37 Liga 3
Pe aceeași temă