CS Dinamo, campioană la U19! Victorie la limită în finala cu Unirea Alba Iulia, cu goluri în minutele 90 și 90+2

Andrei PASCU 28 May. 2024, 18:09 Liga 3

Finala campionatului național sub 19 ani a pus față în față două echipe ale căror formații de seniori activează în Liga 3! Marți, 28 mai, la Centrul Național de Fotbal Buftea, CS Dinamo U19 a trecut cu 2-1 de Unirea Alba Iulia U19, astfel că bucureștenii și-au adjudecat trofeul în sezonul 2024/ 2025.

CS Dinamo U19 a condus la pauză, iar pe finalul partidei s-au marcat două goluri, câte unul de fiecare parte, pentru un succes la limită al formației pregătite de Mihai Dobre.

CS Dinamo U19, campioană după finala cu Unirea Alba Iulia!

Mario Neculai a deschis scorul pentru CS Dinamo U19, încă din minutul 10, iar rezultatul s-a menținut nu doar până la pauză, ci și până spre finalul întâlnirii. CS Dinamo U19 se desprindea pe tabelă apoi, în minutul 90, când a marcat și Vlad Borunceanu, iar învinșii au reușit să puncteze și ei în finală, prin Darius Nistor, în minutul doi al prelungirilor întâlnirii.

• Unirea Alba Iulia U19: Răzvan Pauletti –  Vlăudț Stanciu, Paul Codrea, David Moldovan, Marius Sebaș – Darius Olălău (cpt.), Valentin Ardeiu – Roberto Pandor (Antonio Buzica 90′), Darius Nistor, Cosmin Ionaș – Alexandru Pașca (Raul Nistor 59′)
    Rezerve neutilizate: Alexandru Stoian – Patric Alexandru, Youssef Elmanhaly, David Cârja, Rareș Stanciu, Darian Borza, Attila Forrai
    Antrenor: George Țălnar
  • CS Dinamo U19: Ion Bogdan – Rareș Cernamoriț, Răzvan Dana, Yanis Cune (cpt), Angelo Ilinca – Răzvan Chiriță (Vlad Borunceanu 72′), Mario Neculai, Patrick Marcu (Mario Trofin 57′) – Andrei Vasilescu (Denis Chepcel 79′), Bogdan Alexandru, Robert Vasilescu
    Rezerve neutilizate: Tudor Ionescu – Teodor Vencu, Alex Lambă, Mathias Neagu, Cătălin Ștoae, Mario Bărbulescu
    Antrenor: Mihai Dobre

Conform FRF, cel mai bun jucător al finalei a fost decis chiar Mario Neculai, care a deschis scorul în ultimul act al campionatului sub 19 ani. Sezonul trecut, campioana întrecerii a fost CSM Reșița U19, a cărei formații de seniori activează în Liga 2.

CS Dinamo U19 a fost lider la finalul sezonului regular în Seria 3, câștigând ulterior seria după faza play-off-ului! Au urmat, pentru un loc în marea finală, meciurile cu Metaloglobus U19 (scor 7-1), Progresul Spartac U19 (scor 2-1) și FC Bacău (scor 1-1, 5-4 după loviturile de la 11 metri).

”Marți, 28 mai, CSM Unirea Alba Iulia și CS Dinamo București și-au disputat titlul în Campionatul Național la categoria U19! Meciul a putut fi urmărit live pe platforma FRF.tv!

CS Dinamo București s-a impus cu 2-1, la capătul unui meci cu 2 goluri venite după minutyul 90! Dinamo a deschis scorul prin Mario Neculai încă din minutul 10, dublându-și avantajul în minutul 90 prin Vlad Borunceanu. CSM Unirea Alba Iulia a revenit două minute mai târziu printr-o execuție imparabilă a lui Darius Nistor, dar nu a mai avut forță de a duce meciul la lovituri de departajare, iar CS Dinamo își trece în palmares eventul în acest sezon, după ce s-a impus în finala Cupei Național U19 pe 12 mai în fața celor de la Sporting Cluj, scor 7-0!

Jucătorul finalei a fost desemnat Mario Neculai, cel care a deschis scorul pentru CS Dinamo București în finală.

CSM Unirea Alba Iulia s-a clasat pe primul loc în Seria 9 în sezonul regular, câștigând ulterior seria după faza play-off-ului! În cele trei tururi jucate până la finală a eliminat LPS Satu Mare (1-0), CSM Reșița (1-0) și CSC 1599 Șelimbăr (2-2, 4-3 d.p).

CS Dinamo București a fost lider la finalul sezonului regular în Seria 3, câștigând ulterior seria după faza play-off-ului! Au urmat, pentru un loc în marea finală, meciurile cu FC Metaloglobus (7-1), Progresul Spartac (2-1) și ACS FC Bacău (1-1, 5-4 d.p)”, a transmis FRF.