Rezultatele turului al treilea al Cupei României

Autor: Mihai Andries Publicat: 14 Aug. 2014, 12:22 Actualizat: 14 Aug. 2014, 20:32 Cupa României
Rezultatele turului al treilea  al Cupei României

Astăzi, cu începere de la ora 17:30, s-au disputat cele 18 partide ale turului III al Cupei României. În această fază a competiției au luat startul cele 36 de echipe calificate din faza a II-a a competiției.

MECIURILE TURULUI III STADIOANE SCOR FINAL
Voința Ion Creangă (NT) – FC CETATEA TÂRGU NEAMȚ (NT) Comunal (Ion Creangă) 1-4
CSM Pașcani (IS) –  ȘTIINȚA MIROSLAVA (IS) CFR (Pașcani) 0-1 (Botezatu ’20)
FC Panciu (VN) – CS AEROSTAR BACĂ‚U Orășenesc (Panciu) 6-7 după penalty-uri (Voinea ’28, C. Costin ’31 / Manea ’42 – autog., Negru ’71)
CS INTER CRISTIAN (BV) – Sepsi OSK Sf. Gheorghe (CV) Inter (Cristian) 3-2
FC Granitul Babadag (TL) – DUNĂ‚REA CĂ‚LĂ‚RAȘI (CL) Granitul (Babadag) 0-1 (Mircea Ștefan ’90)
AS Voința Snagov (IF) – CS INTER CLINCENI (IF) Voința (Ghermănești) 5-6 (Buduroi ’14, ’15 – 11 m, Dr. Florea ’18, ’88, S. Radu ’55 / Șanțmare ’10, Fl. Ion ’25, V. Budeanu ’29, Bucă ’44, Fluerică ’50, Fl. Budeanu ’64 )
Viitorul 2010 Buzău (BZ) – FC DINAMO II C. Negoescu (Buzău) 1-3 (Mihălcescu ’15 / Firțulescu ’41- penalty, I. Stan ’73, P. Petre ’90+2)
ACS FC VIITORUL AXINTELE (IL) – FC Balotești (IF) Comunal (Axintele) 3-1 (Dumitrache 2, M. Luca / B. Oprea)
AS Arsenal Malu (GR) – FC ȘTEFĂ‚NEȘTI (IF) Comunal (Malu) 0-1 (Luiceanu)
AS Valea Ursului (AG) – FC CHINDIA TÂRGOVIȘTE (DB) Comunal (Bascov) 4-6 (Ciocîrlan ’19, ’55, Lipă ’52, ’82 – pen. / Voinea ’22, Popa ’63, ’65, ’79, ’88, R. Dobre ’83)
AS MILCOV (OT) – CS Podari (DJ) IPA Metalurgistul (Slatina) 7-5 după penalty-uri (Ghiță ’65, Tudor ’73 / Niculescu ‘5, D. Preda)
ACS Știința Turceni (GJ) – CS MINERUL MOTRU 2008 (GJ) Orășenesc (Turceni) 1-2
Pandurii Lignitul 2 Tg. Jiu (GJ) – FC CARANSEBEȘ (CS) Municipal sintetic (Tg. Jiu) 0-2 (S. Lupu ’38, Negoescu ’58)
UTA BĂ‚TRÂNA DOAMNĂ‚ (AR) – Becicherecu Mic (TM) Sânicolau Mic (Arad) 3-0 (O. Gueye ’56, ’75, Dragoș ’81)
FC HUNEDOARA (HD) – CF Metalurgistul Cugir  (AB) Michael Klein (Hunedoara) 5-4 după penalty-uri (Șoit ’86 / Bold ’79)
CSC SÂNMARTIN (BH) – CS Ineu (AR) Luceafărul (Sânmartin) 2-0 (Zadori ’62, Mintaș ’66)
Avântul Reghin (MS) – FC ARIEȘUL 1907 TURDA (CJ) Avântul (Reghin) 0-2 (Pușcaș ’63, Sabău ’65-pen)
CS UNIREA JUCU (CJ) – ACS FCM Baia Mare (MM) Comunal (Jucu) 3-1 (Luca ’10, Danciu ’33, V. Pop ’90 / R. Ardeleanu ’61)

Conform art.31.9 din ROAF, în caz de egalitate după 90 de minute de joc, se procedează la prelungiri și, dacă egalitatea persistă, la lovituri de departajare de la punctul de pedeapsă. Federația Română de Fotbal, prin Comisia Centrală a Arbitrilor, va delega arbitri și arbitri asistenți pentru fiecare joc.


Cheltuielile de organizare a jocurilor se efectuează de cluburile gazdă, iar, după scăderea cheltuielilor de organizare, suma rămasă din beneficiul net se va repartiza în mod egal ambelor echipe. Beneficiul echipei vizitatoare va fi achitat în maximum 15 zile de la data disputării jocului. Dacă din încasări nu rezultă beneficiu, fiecare club va suporta în mod egal acoperirea cheltuilelilor de organizare. Indemnizațiile de arbitraj la jocurile din Cupa României – Timișoreana sunt:

Pentru faza III baremurile vor fi conform nivelului la care evolueaza echipa gazda:

Liga a IV-a:
Arbitru: 340 RON
Arbitru asistent (1 și 2): 300 RON
Total: 940 RON

Liga a III-a:
Arbitru: 764 RON
Arbitru asistent (1 și 2): 601 RON
Total: 1966 RON

*Baremurile de mai sus sunt nete.

În caz de litigiu, competența soluționării aparține Comisiei de Disciplină a FRF.

În conformitate cu art.31.15 din ROAF, echipele programate în Cupa României nu pot renunța la jocuri și nici nu pot disputa jocuri amicale în zilele în care au fost programate, sub sancțiunea eliminării lor din campionatul în care participă.

În conformitate cu art.30.11, la jocurile care angrenează echipe din Liga a 3-a și echipe din ligile inferioare acesteia se pot efectua patru înlocuiri de jucători pe toată durata jocului.

În conformitate cu art.54.2, jocurile din Cupa României (faza națională) pot începe numai dacă la teren sunt prezenți medicul delegat și medicul echipei gazdă.

În conformitate cu art.54.8, pentru disputarea unui joc oficial organizatorul este obligat să asigure prezența la teren a două autosanitare, sau a unei autosanitare și a unui autoturism (pe care să fie inscripționată o cruce roșie pe fond alb).
 


FORMATUL CUPEI ROMÂNIEI, EDIȚIA 2014-2015

FRF a publicat și formatul și programul Cupei României, ediția 2014-2015.

ETAPA PE JUDEȚE: se desfășoară în fiecare județ, respectiv, în Municipiul București conform programării efectuată de fiecare asociație județeană de fotbal / AMFB. Echipele căștigătoare ale etapei județene participă la etapa națională.
ETAPA NAȚIONALĂ‚: se desfășoară conform programării arătate mai jos. Participă în total 157 de echipe, astfel:
– 18 echipe din campionatul Ligii I
– 25 echipe din campionatul Ligii a 2-a
– 72 echipe din campionatul Ligii a 3-a
– 42 echipe câștigătoare ale etapei pe județ

Programul etapei naționale este următorul:

– 16 iulie 2014 / Faza I: participă 84 echipe
– 30 iulie 2014 / Faza a II-a: participă 72 echipe (42 dintre ele calificate din faza I)
– 13 august 2014 / Faza a III-a: participă cele 36 de echipe calificate din faza a II-a
– 27 august 2014 / Faza a IV-a: participă 30 de echipe (18 dintre ele calificate din faza a III-a)
– 10 septembrie 2014 / Faza a V-a: participă 28 de echipe (15 dintre ele calificate din faza a IV-a)
– 24 septembrie 2014 / Faza a VI-a (șaisprezecimi de finală): participă 32 de echipe (intră în competiție și cele 18 din Liga I)
– 29 octombrie 2014 / Optimi de finală
– 3 decembrie  2014 / Sferturi de finală
– 4 martie 2015 / Semifinale – tur
– 1 aprilie 2015 / Semifinale – retur
– 31 mai 2015 / FINALA

Articol scris de Mihai ANDRIEȘ și Marius ANGHEL
Foto: Sami TAMAȘ

Autor: Mihai Andries Publicat: 14 Aug. 2014, 12:22 Actualizat: 14 Aug. 2014, 20:32 Cupa României
Pe aceeași temă