UTA, umilită de Ripensia! Bistrița și Tărlungeni, eliminate și ele! Craiova lui Mititelu a bătut în Zăvoi! Vezi rezultatele turului V

Marius ANGHEL 11 Sep. 2013, 16:30 Faza națională
UTA, umilită de Ripensia!** Bistrița și Tărlungeni, eliminate și ele! Craiova lui Mititelu a bătut în Zăvoi! Vezi rezultatele turului V

FRF a comunicat astăzi cele 14 meciuri ale turului al V-lea al Cupei României-Timișoreana, ediția 2013/2014. Din această fază intră în competiție și restul echipelor de Liga a II-a. Jocurile vor avea loc marți și miercuri, 10/11 septembrie, cu începere de la ora 16.30.

În acest tur ia startul o echipă din Liga a V-a, 4 echipe din Liga a IV-a, 5 din Liga a III-a și 18 din Liga a II-a. Cea mai mare surpriză este accederea în acest tur a Ripensiei Timișoara, însă nu trebuie ignorat nici parcursul formațiilor Petrolistul Boldești, Aurul Brad, Hidișelul de sus sau a Avântului Bârsana, cu toate că majoritatea dintre acestea au beneficiat de una sau două victorii la „masa-verde”.

Un alt lucru interesant este calificarea echipei CS Balotești, ceea ce înseamnă că ilfovenilor li s-a acordat victoria la „masa verde” datorită neprezentării Sportului Studențesc, însă FRF n-a luat până acum nicio măsură, așa cum prevede regulamentul, împotriva echipei lui Vasile Șiman.

Faza a VI-a a Cupei României-Timișoreana – șaisprezecimile de finală, la care vor participa cele 18 echipe din Liga I și cele 14 echipe calificate din faza V-a, este programată să aibă loc marți și miercuri, 24/25 septembrie 2013, ora 16.30.

Iată programul turului al V-lea:

11 septembrie

FC Hidișelul de sus (BH) – CS FC BIHOR ORADEA (BH) 1-3 după prelungiri (1-1 după 90 de minute)
Agiurgioaie (60) / Raymond Lukacs (63), Sfârlea (108), Zsombor Lukacs (118)

– Min 82 Raymond Lukacs obține penalty și galben pentru adversar, tot el bate lovitura de pedeapsă, dar portarul gazdelor apără

SC BACĂ‚U (BC) – FCM Dunărea Galați (GL) 2-0
Miron (36), Cl. Tudor (76)
FC FARUL CONSTANȚA (CT) – SC CF Brăila SA (BR) 1-0
Ivanovici (75)

– Min 26 Cazan, de la CF Brăila, este eliminat după ce simulează obținerea unui penalty și ia al doilea galben

FC GLORIA BUZĂ‚U (BZ) – CS FC Clinceni (IF) 2-0
Verdeș (12), M. Matei (80)

– Min 77 Andrei Nițu ia al doilea galben și este eliminat după intrarea asupra lui Pușcașu

CS PETROLISTUL BOLDEȘTI (PH) – CS Unirea Tărlungeni (BV) 2-1
Ct. Ionescu (37), L. Costache (90+1) / Cioc (14 – autog.)

CSM Râmnicu Vâlcea (VL) – FC UNIVERSITATEA CRAIOVA SA (DJ) 1-2
Lircă (73 – pen.) / Mârzeanu (57), Săceanu (87)

– Min 64 Tehnicianul gazdelor, Claudiu Niculescu, este trimis în tribune

AS Armata Aurul Brad (HD) – CS METALUL REȘIȚA (CS) 0-4
Danci (30), (Stoica 41 – pen.), Staicu (57), Mureșan (75)
CS RIPENSIA TIMIȘOARA (TM) – SC FC UTA SA (AR) 3-0
Anagor (3), Briciu (9), Ad. Popa (69)

– Min 49 Oltean, de la UTA, vede al doilea galben și este eliminat după un fault asupra lui Radu, scăpat singur în partea dreaptă la o pasă excelentă venită de la Briciu

AS AVÂNTUL BÂRSANA (MM) – ACF Gloria 1922 Bistrița (BN) 3-2
Ghiță (30), Opriș (46), Mărincean (61) / Chibulcutean (44), S. Rus (90)

10 septembrie

CS SĂ‚NĂ‚TATEA S.P. CLUJ (CJ) – AS FC ASA Târgu Mureș 2013 (MS) 5-4 după penalty-uri (0-0 în 120 de minute)
Pentru ASA au înscris Cioinac, Roman, Patriche și Anițoiu și au ratat Buhăescu și Heil. Pentru Sănătatea au marcat: Șoș, Văidean, Vădana, Ceaca și A. Albu.

Min 79 Gazdele evoluează în 10 jucători după ce un titular a fost eliminat

Min 93 Vârtic este eliminat după ce vede al doilea cartonaș galben

SC FC Voluntari (IF) – SC FC RAPID SA BUCUREȘTI (B) 0-1 după prelungiri (0-0 în 90 de minute)
Coman (103)

Min 82 Sorin Rădoi, de la FC Voluntari, este eliminat pentru cumul de cartonașe galben. Fundașul l-a faultat, la faza eliminării, pe Ciolacu și a oprit un contraatac periculos

Min 86 Tânc, de la Rapid, a fost și el eliminat pentru două galbene. La faza eliminării arbitrul i-a dat eronat galben, deși nici nu și-a atins adversarul

Min 114 Autorul singurului gol al meciului, Alexandru Coman, ia roșu direct pentru o intrare violentă din spate

FC CHINDIA TÂRGOVIȘTE (DB) – SCU Craiova SA (DJ) 3-1 după prelungiri (1-1 în 90 de minute)
Cherchez (37), Ad. Grigore (110), L. Pârvu (116) / Dragalina (78 – pen.)

Min 51 Adrian Ionescu, de la CSU, vede al doilea cartonaș galben și este eliminat

Min 100 Oprița vede și el al doilea galben după un henț și este eliminat. CSU joacă în 9

CS Balotești (IF) – ACS BERCENI (IF) 0-1
C. Sandu (62)
FCM DOROHOI (BT) – CS Municipal Studențesc Iași (IS) 3-2
Vrabie (17), Grumezescu (52), Ed. Sandu (69) / Vancea (2), Onofraș (34)

Conform art.31.9 din ROAF, în caz de egalitate după 90 de minute de joc, se procedează la prelungiri și, dacă egalitatea persistă, la lovituri de departajare de la punctul de pedeapsă.

Federația Română de Fotbal, prin Comisia Centrală a Arbitrilor, va delega arbitrii și arbitrii asistenți, precum și observatorii de joc și observatorii de arbitri pentru fiecare joc.

Conform art. 31.11 din ROAF, cheltuielile de organizare a jocurilor se efectuează de cluburile gazdă, iar, după scăderea cheltuielilor de organizare, suma rămasă din beneficiul net se va repartiza în mod egal ambelor echipe.

Beneficiul echipei vizitatoare va fi achitat în maxim 15 zile de la data disputării jocului.

Dacă din încasări nu rezultă beneficiu, fiecare club va suporta în mod egal acoperirea cheltuilelilor de organizare. Pentru faza a V-a a Cupei României-Timișoreana se achită barem de arbitraj și de observare, după cum urmează:
– Dacă organizatorul este un club de LIGA a 4-a, se achită barem de arbitraj și de observare pentru LIGA a 4-a (CONVENȚIE CIVILĂ‚).
– Dacă organizatorul este un club de LIGA a 3-a, se achită barem de arbitraj și de observare pentru LIGA a 3-a (SE FACTUREAZĂ‚ DE CCA).
– Pentru observatorii de joc se achită barem de observare pe baza chitanței și a delegației, prezentate la meci.

În caz de litigiu, competența soluționării aparține Comisiei de Disciplină a FRF.

Asociațiile Județene de Fotbal, respectiv, Asociația Municipală de Fotbal București sunt obligate să comunice prin fax la FRF – Direcția Competiții (021/ 302.91.93 sau 021/ 302.91.97) rezultatele jocurilor din faza a V-a în termen de 24 ore de la terminarea meciurilor.